Doświadczenia
DOŚWIADCZENIE Z PISAKAMI
WIOSENKA TĘCZA NA TALERZU - EKSPERYMENT ZE SKITTLES
Jak powstaje tęcza, czy kolory, barwy się mieszają? To często zadawane pytania przez dzieci – zarówno te małe jak i troszkę większe. Dziś pragniemy zaprezentować ciekawy post, jak w prosty i szybki sposób za pomocą eksperymentu, można obserwować kolory oraz stworzyć w domowych warunkach namiastkę wiosennej tęczy. Eksperyment ze Skittles można potraktować jako fajne wprowadzenie do dłuższej rozmowy o kolorach wokół nas.
Zapraszamy do zabawy :)
Co jest niezbędne, aby rozpocząć eksperyment?
Do zabawy potrzebujecie:
- jednego opakowania cukierków Skittles, ewentualnie innych mocno barwionych drażetek,
- duży talerz najlepiej biały,
- wodę w temperaturze pokojowej.
Sposób wykonania eksperymentu:
Wokół rantu talerza układamy cukierki w kształcie okręgu, następnie wlewamy powoli na środek talerza wodę i obserwujemy co się dzieje. Ważne, aby po wlaniu wody nie przestawiać i nie przesuwać talerza, gdyż wtedy barwniki rozpłyną się nierówno. Najlepiej, gdy talerz stoi w miejscu. Cukierki zaczynają puszczać barwnik w bardzo efektowny sposób już po kilku sekundach barwiąc wodę niczym powstająca tęcza.
Eksperyment robi ogromne wrażenie zarówno na dorosłych, jak i na dzieciach. Ponadto, wykonanie tego eksperymentu to też wspaniała lekcja na temat ilości i zawartości sztucznych barwników, nie tylko w użytych Skittles, ale również w ogóle w słodyczach.
Dzieci, najlepiej uczą się poprzez doświadczenie, dlatego, tego typu obrazy połączone z pogadanką na temat niezdrowych składników w słodyczach może przynieść pozytywne efekty – chociażby w postaci ograniczenia przez dzieci słodkości, szczególnie teraz, gdy znaczną część czasu spędzamy w domu.
DLACZEGO TAK WAŻNE JEST MYCIE RĄK?
PRZEKONAJ SIĘ SAM!
Kilka słów o tym, po co myjemy ręce.
Ręce należy myć zawsze:
- po wyjściu z toalety,
- przed przygotowywaniem posiłku i przed jego spożyciem,
- po wydmuchaniu nosa oraz po kichnięciu, jeśli zasłanialiśmy usta dłonią,
- po kontakcie ze zwierzętami,
- po kontakcie z zabrudzonymi powierzchniami i przedmiotami.Ważne!
Dłonie należy myć mydłem i spłukiwać wodą. Dezynfekowanie tylko preparatami do odkażania rąk nie wystarczy.
Jak myć ręce?
Podstawowe zasady:
1. Myj ręce przynajmniej 30 sekund.
2. Rozpocznij od zmoczenia rąk wodą.
3. Nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni.
4. Dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni, pocierając o siebie rozprostowane dłonie.
5. Pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków.
6. Na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym
ręcznikiem.Ważne!
Myjąc ręce w miejscu publicznym staraj się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia. Mogą znajdować się na nich liczne bakterie. Wychodząc możesz posłużyć się papierowym ręcznikiem, który ograniczy kontakt z drobnoustrojami.I po co to wszystko? Przekonaj się sam…
https://toteraz.pl/jak-mydlo-walczy-z-zarazkami-prosty-eksperyment-ktory-kazdy-moze-zrobic-w-domu,1925001.html
Takie doświadczenie możesz zrobić sam w domu:)
Potrzebujesz tylko:
- głębokiego talerza,
- pieprzu,
- mydła,
- wody.
Do talerza nalej wody, a następnie dodaj trochę pieprzu. Pieprz pełni tutaj rolę bakterii i wirusów, które bardzo szybko dostają się nam na ręce. Zamocz palec w wodzie a przekonasz się w jakim tempie wirus opanuje twój palec. Następnie namydl palec mydłem i ponownie włóż go do talerza. Zaobserwujesz uciekające wirusy…JAK WYHODOWAĆ FASOLKĘ W DOMU?
Co jest potrzebne?
- 3 nasiona fasoli „Jaś”
- słoik
- gaza
- gumka
- podstawka
Proponujemy od razu wziąć duży słoik, bo korzenie rosną w szybkim tempie.
Co zrobić?
Gazę naciągnąć na słoik i przymocować za pomocą gumki. Najlepiej wcisnąć ją do środka słoika, tak aby powstał dołek, w którym należy umieścić nasiona. Do słoika wlać wodę tak, by nasiona były stale wilgotne. Gaza nasiąka wodą i za jej pośrednictwem woda spływa do spodeczka. Z tego względu należy kilka razy dziennie uzupełniać wodę w słoiku, wówczas zapewni to nasionom ciągły dostęp wilgoci. Gdy pojawią się korzenie nie będzie konieczne tak częste uzupełnianie wody.
Tak powinna wyglądać prawidłowa hodowla.
Jak dokumentować obserwację?
W zeszycie załóż „DZIENNIK OBSERWACJI HODOWLI FASOLI”. Na początku zapisz datę założenia hodowli oraz warunki, jakie jej stworzyłeś. Przez pierwszy tydzień rób codziennie notatki, (pod datą wpisz najważniejsze spostrzeżenia), w których opiszesz zmiany, jakie zaobserwowałeś w wyglądzie nasion,
a potem rozwijające się rośliny. Począwszy od kolejnego tygodnia możesz zapisywać notatki w dzienniku co 3-4 dni, aż do zakończenia obserwacji.
Co zrobić z rośliną?
Najlepiej byłoby posadzić ją do ziemi, gdyż hodowla wodna nie zapewni jej warunków wystarczających do pełnego rozwoju. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, możesz postarać się hodować ją jak najdłużej
i na pamiątkę robić fotografie lub rysunki. Możesz również zasuszyć jej liście lub kwiaty.
Obserwacja hodowli fasoli krok po kroku:
Jak_wyhodowac_fasolke_w_domu.pdf