• OSADZANIE CHOCHOŁA
     • OSADZANIE CHOCHOŁA

     • 23 listopada bieżącego roku w samo południe rozpoczęło się kolejne bronowickie Osadzanie Chochoła przed Rydlówką. Jak zwykle nasza szkoła wzięła na swoje barki (nie bez przyjemności!) oprawę artystyczną uroczystości. Przybyło prawie czterdziestu uczniów i uczennic w strojach krakowskich, rodzice, nauczyciele, mieszkańcy Bronowic i nie tylko… Po przemówieniach profesora Jana Rydla, dyrektora Muzeum Krakowa Michała Niezabitowskiego, profesora Stanisława Waltosia (twórcy obrzędu) i przedstawicieli Rady Dzielnicy, przyszła pora na występy artystyczne. Wiersze Lucjana Rydla i Stanisława Wyspiańskiego deklamowali uczniowie SP 51 i SP 93. Po nich wystąpiła nasza ekipa aktorska z klasy VIIa wraz z najmłodszą aktorką Alą Laskowską z klasy IV (Isia). Przez scenę przewinęli się Państwo Młodzi, Poeta, Rachela, Zosia, Haneczka, Radczyni, Gospodarz, Jasiek. Dzieci recytowały znakomicie, nie poszły na marne trzymiesięczne próby. Po nich – prawdziwa uczta duchowa – scena finałowa „Wesela”, gdzie „stoją wszyscy jak zaklęci”, a Jasiek krzyczy rozpaczliwie: „Kajsim zabył złoty róg!...” w wykonaniu absolwentów, ubiegłorocznych uczniów klasy VIII b. Huragan braw, jaki zerwał się po ostatnich słowach aktu III :

      „Ostał mi się ino sznur...” - był najlepszą odpowiedzią na to, czy występ się podobał. Całość przygotowała i koordynowała pani Magdalena Furmańska, która od ponad dwudziestu lat współorganizuje rydlówkową uroczystość. Najpierw z panią Anną Rydlówną, potem z panią Marią Rydlową, teraz – z Muzeum Krakowa. Wreszcie nastąpiła najważniejsza część uroczystości – przy dźwiękach kapeli uczniowie klasy VIIIa wraz z przedstawicielkami Towarzystwa Przyjaciół Bronowic owinęli krzak róży słomą, a dzieci z Teatru Tańca „Dzieci Krakowa” (uczestnicy zajęć z młodszych klas SP 50) pod kierownictwem pani Violetty Dziki odtańczyły krakowiaka wokół Chochoła. Wszystko sfilmowała i obfotografowała pani Agnieszka Goch. Jako ciekawostkę warto podać, że pani Weronika prowadząca owijanie róży chochołem przed dwudziestu sześciu laty, jako uczennica SP 50, grała rolę Panny Młodej. Pani Ania Rydlówna udostępniła jej wtedy autentyczny strój z wesela Rydla! Po części oficjalnej zostaliśmy zaproszeni do wnętrza dworku na pyszne bronowickie kołacze i gorącą herbatę, a dzieci otrzymały drobne upominki od pracowników muzeum.

      Serdecznie dziękuję moim wspaniałym aktorom i ich nie mniej wspaniałym rodzicom za zaangażowanie i serce włożone w przygotowanie występu!

      Aktorzy z klasy VII a: Lena Sajdak, Julia Bartosik, Zuzia Szpilczak, Zosia Wojdan, Emilia Rożnowska, Hania Kwapień, Gosia Łaba,Wojtek Młynarczyk, Szymon Zygan, Bartek Wierzba.

      Absolwenci: Natalia Sternak, Asia Żupnik, Magda Broda, Mikołaj Rosół, Łukasz Marciniszyn, Stanisław Maciejewski, Stanisław Kądziołek, Emanuel Podlecki.

      Tradycja nie ginie, a nasi uczniowie niejako „przy okazji” poznają wspaniały tekst Wyspiańskiego i historię Bronowic Małych. Do zobaczenia za rok!

       

      Magdalena Furmańska

       

       

    • DZIEŃ RATOWNICTWA
     • DZIEŃ RATOWNICTWA

     • W dniu 12. 11. 2019 roku odbył się w naszej szkole Dzień Ratownictwa Medycznego. Z tej okazji gościliśmy po raz kolejny strażaków z OSP w Igołomi-Zofipolu, którzy przekazali uczniom niezbędne informacje dotyczące pierwszej pomocy.

      Po krótkim wykładzie, uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach warsztatowych, mających na celu ukazanie uczestnikom jak ogromne znaczenie ma udzielenie pierwszej pomocy. Strażacy w bardzo interesujący sposób przedstawili podstawowe zasady jakich należy przestrzegać podczas ratowania czyjegoś życia. Ponadto uczniowie mogli aktywnie uczestniczyć w zajęciach, wykonując samodzielnie czynności z zakresu pierwszej pomocy.

      Po raz pierwszy w naszej szkole, Dzień Ratownictwa został połączony z praktyczną nauką języka angielskiego. Oprócz anglojęzycznej dekoracji na sali gimnastycznej, uczniowie starszych klas wykonywali samodzielnie projekt graficzny z wykorzystaniem słownictwa dotyczącego pierwszej pomocy oraz etapów wzywania pomocy w języku angielskim. Dla młodszych uczniów zostały przygotowane lekcje tematyczne w języku angielskim.


       

     • UPAMIĘTNIENIE MIESZKAŃCÓW BRONOWIC

     • W dniu 1 września- w rocznicę wybuchu II wojny światowej  i 11 listopada  w Święto Niepodległości uczniowie Szkoły Podstawowej nr 50  złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą mieszkańców Bronowic Małych, którzy brali udział w walce o wolność i niepodległość Polski w latach 1914- 1921 i w latach 1939-1945 .

    • ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
     • ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

     • UROCZYSTY APEL POŁĄCZONY ZE WSPÓLNYM, PATRIOTYCZNYM ŚPIEWANIEM

       

      Dnia 6 listopada 2019 roku odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości połączony ze wspólnym patriotycznym śpiewaniem. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy VI- Wojciech Litwicki, Radny Dzielnicy VI- Waldemar Antosiewicz oraz członkowie społeczności lokalnej.

      Apel rozpoczął się o godzinie 11:11 wspólnym odśpiewaniem hymnu. Dyrektor szkoły Pani Anna Żelawska przywitała przybyłych gości oraz uczniów i zaprosiła do obejrzenia przygotowanego programu artystycznego oraz włączenia się do wspólnego śpiewania patriotycznych pieśni. Uczniowie z klas 8a i 8b pod kierownictwem mgr Barbary Wojcieszczak zaprezentowali swoje talenty recytatorskie, a chór szkolny wraz z klasą 5c pod kierownictwem mgr Roberta Pazery zaprezentował swoje talenty wokalne. Uczniowie wykazali się niezwykłą dojrzałością i dużym zaangażowaniem. Występ dzieci zachwycił zgromadzonych na sali gości i społeczność szkolną. Nad całością imprezy czuwały mgr Agnieszka Goch oraz mgr Magdalena Gąsienica-Ciułacz.

    • " ŚPIEWAJMY RAZEM ODDAJĄC CZEŚĆ OJCZYŹNIE NASZEJ "
     • " ŚPIEWAJMY RAZEM ODDAJĄC CZEŚĆ OJCZYŹNIE NASZEJ "

     • Szkoła Podstawowa nr 50 w Bronowicach Małych zaprasza na uroczysty apel połączony ze wspólnym patriotycznym śpiewaniem.

      Uroczystość odbędzie się 06.11. 2019r (środa) o godzinie 11:00 w budynku szkoły przy ulicy Katowickiej 28.

    • AKCJA „SCHODAMI DO ORTOGRAFII”
     • AKCJA „SCHODAMI DO ORTOGRAFII”

     •  

      Akcja „Schodami do ortografii” polega na rozwieszeniu na stopniach szkolnych schodów wyrazów trudnych ortograficznie. Jest to doskonały sposób, by przekonać dzieci, że ortografia nie jest tak skomplikowana, jak się wydaje. Maszerując schodami nieświadomie uczymy się poprawności pisowni trudnych ortograficznie wyrazów występujących w języku polskim.

      Jest to jeden z etapów Szkolnego Projektu „(…) Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. Kolejne etapy projektu to- Konkursy Ortograficzne, Potyczki Ortograficzne w różnych formach. W trakcie roku szkolnego nasze schody będą nas uczyć różnych zasad obowiązujących w języku polskim.

      Cieszy fakt, że nasi uczniowie aktywnie i przede wszystkim skutecznie włączają się w przygotowania działań na terenie szkoły, mające na celu poznanie i utrwalenie zasad naszego pięknego ojczystego języka polskiego.