• ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY WŁODZIMIERZA TETMAJERA

          • 24 stycznia 2023 roku w naszej szkole odbyło się świętowanie Dnia Patrona Szkoły Włodzimierza Tetmajera. Wydarzenie to było wyjątkowe z powodu ustanowienia przez Senat RP roku 2023 Rokiem Włodzimierza Tetmajera! Vivat Tetmajer!

            Uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście zgromadzeni w sali gimnastycznej, dzięki klasie 7b mieli okazję zgłębić życiorys naszego patrona, dowiedzieć się jak postrzegali go przyjaciele i usłyszeć jego słowa zapisane w wierszach.

            Gość honorowy, Zofia Gręplowska- wnuczka Włodzimierza Tetmajera opowiedziała o swoim dziadku, przywołując wspomnienia z rodzinnego domu. Miłość Tetmajera do podkrakowskich Bronowic można było poczuć wsłuchując się w regionalne piosenki śpiewane przez występujących i podrygując w rytm krakowiaka tańczonego przez klasę 1c.

            Również dekoracja, imitująca ukwieconą wiejską chatę, oddawała klimat bronowickiej wsi. Nie można byłoby świętować Dnia Patrona bez recytacji fragmentu ,,Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, w którym to Tetmajer pełnił rolę pierwowzoru postaci Gospodarza.

            Wspaniałe umiejętności aktorskie zaprezentowali uczniowie klasy 8b i 8c, którzy wcielili się w bohaterów utworu już podczas obrzędu Osadzania Chochoła w Rydlówce. Barwne stroje krakowskie, noszone dumnie przez występujących oraz założone przez poczet sztandarowy szkoły, który dostojnie wprowadził sztandar na czas hymnu szkoły, wskazywały na podniosły charakter uroczystości.

            Zwieńczeniem święta było uroczyste otwarcie w naszej szkole Izby Tradycji Bronowic, inwestycji zrealizowanej w ramach budżetu obywatelskiego miasta Krakowa. 

            Klaudia Mazur

          • OTWARCIE IZBY TRADYCJI BRONOWIC

          • 24 stycznia 2023 roku podczas święta Dnia Patrona Szkoły Włodzimierza Tetmajera w naszej szkole miało miejsce uroczyste otwarcie Izby Tradycji Bronowic. Inauguracyjnego przecięcia wstęgi dokonali znamienici goście: Pani Zofia Gręplowska i Pan Bogdan Smok.

            Szkoła Podstawowa nr 50 w Krakowie- Bronowicach Małych, jest jedyną szkołą w Polsce noszącą imię Włodzimierza Tetmajera, który nieopodal, przy obecnej ulicy Tetmajera żył i tworzył wybitne młodopolskie dzieła.  Z powodu silnego związku naszej szkoły z tradycją i kulturą, a także historią Bronowic, przed laty została w ,,bronowickiej Sorbonie” urządzona Izba Tradycji Bronowic- sala o mianie małego muzeum, w  której udało się zgromadzić sporo eksponatów. Znalazły się wśród nich obrazy, dawne sprzęty i wyjątkowo cenne elementy strojów krakowskich z tego regionu, dzięki którym nowe pokolenie mieszkańców Bronowic nie zatraciło pamięci o przodkach.

            Niestety, z powodu złej sytuacji lokalowej, przez kilka lat Izba Tradycji została przystosowana do potrzeb świetlicy, a wszystkie eksponaty musiały zostać przeniesione na strych. Było to ogromną stratą w procesie kultywowania tradycji i kształtowania tożsamości narodowej. Na szczęście, w obliczu nowych okoliczności związanych z rozbudową szkoły, Izba Tradycji Bronowic  mogła zostać reaktywowana w ramach budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa.   

            Pragniemy zaprezentować Izbę Tradycji Bronowic w nowej odsłonie. Pani Iwona Piętowska- Kusior, nauczycielka plastyki otoczyła swą opieką to pomieszczenie i zadbała o wszystkie szczegóły renowacji. Całe wnętrze zostało starannie odnowione i pomalowane, zyskało nowe punkty świetlne, pozwalające podświetlić wybrane eksponaty. Najcenniejsze przedmioty, takie jak stroje krakowskie, pamiątki, zabezpieczone są w szklanych gablotach, z kolei zdjęcia oprawione zostały w ramy. Dawne przedmioty codziennego użytku służą do odtworzenia fragmentu wiejskiej izby.

            Żywimy nadzieję,  że Izba Tradycji Bronowic, wskazując na ścisłe związki tradycji z nowoczesnością, zachęci Krakowian do poznania historii Bronowic.

          • PODRÓŻE MAŁE I DUŻE....

          • Uczniowie klasy 3C zrealizowali projekt edukacyjny Kraje Europy. Celem projektu było poznanie wybranych krajów europejskich, ich piękna, różnorodności, kultury i tradycji oraz rozbudzanie ciekawości poznawczej i twórczego działania. Do zadania uczniowie podeszli z dużym zaangażowaniem, zgodnie współpracowali w grupie, a ich prace cechowała pomysłowość i kreatywność.

          • Konkurs wokalny "Hej, kolęda!"

          • 5 stycznia w naszej szkole zagościli kolędnicy. Na scenie pojawili się między innymi królowie, anioły i pasterze. 38 uczniów klas 1-3 zaśpiewało kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne. Każdy z wykonawców otrzymał drobne upominki i "Certyfikat Kolędnika", a jury przyznało 6 nagród Grand Prix i 20 nagród I stopnia.

            Grand Prix:

            Starzycka Olga 1a

            Dratwa Gabriela 3c

            Mrugacz Milena 3c

            Kamińska Milla 3c

            Rajwa Karolina 3c

            Lenart Adam 3b

             

            Nagrody I stopnia:

            Wojtyś Mikołaj 1a, Bzducha Mateusz 1a, Górzanowski Antoni 2a, Bystryi Oleksii 2a, Kaczmarczyk Ewa 2a, Budka Julka 2a, Morawiec Gabriela 2a, Sobierajska Zofia 2a, Konarzewski Aleksander 2a, Grądziel Emil 2a, Vlasenko Vasilisa 2a, Timofeeva Arina 2b, Sonntag Maks 3a, Karpezo Anna 3a, Łaba Urszula 3a, Kocyk Katarzyna 3b, Młodawska Gabriela 3b, Szczerba Maria 3b, Szyndler Antonina 3b, Rutkowski Antonina 3b.

            Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do galerii!

            ….Hej kolęda …

            Na zdjęciu cztery uczennice klasy III c prezentują przygotowany utwór.

          • Podziękowania

          • Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wsparli świetlicę podczas kiermaszu świątecznego, kupując ręcznie wykonane na zajęciach świetlicowych stroiki, choinki, bombki i inne ozdoby świąteczne. Dzięki zebranym środkom zakupione zostały drewniane sklepiki, zabawki, klocki i gry.

            Serdecznie dziękujemy! Dzieciaki są zachwycone :)

          • GAZETKA SZKOLNA

          • Drodzy Czytelnicy!

            Zapraszamy do lektury świątecznego numeru naszej szkolnej gazetki. A w środku świąteczne tradycje, przepisy i przeboje, książka godna polecenia, a także wywiad z Panią Darią Zaplotynską.

            Ponadto dowiemy się jak przebiegło tegoroczne Osadzanie Chochoła, a także co zobaczymy w szkolnej Izbie Tradycji! Dowiecie się także czym jest "essa" i czemu to słowo jest tak modne! 

            Zapraszamy do zaczytania!  

            Gazetka_nr_3-1.pdf

          • Zabierz książkę pod choinkę

          • Na długie zimowe wieczory, świąteczny czas odpoczynku, do czytania samodzielnego i rodzinnego zapraszamy do wypożyczenia książek z naszego księgozbioru. Świąteczna przerwa to doskonały moment na czytanie. Na naszych czytelników czekają nowości, ulubione serie dla dzieci i młodzieży, piękne wydania do wspólnego oglądania oraz książki o tematyce bożonarodzeniowej.

            Zapraszamy do Biblioteki Szkolnej

          • BRONOWICKA KARTKA BOŻONARODZENIOWA

          • Konkurs plastyczny Bronowicka Kartka Bożonarodzeniowa został rozstrzygnięty. Jury przyznało cztery miejsca pierwsze i cztery miejsca drugie.

            Na wszystkich zwycięzców czekały nagrody i dyplomy, a ich prace wydrukowano w formie prawdziwych pocztówek. Wszystkie kartki nadal można zakupić na kiermaszu świątecznym.

            Zapraszamy do oglądania zwycięskich prac oraz do udziału w konkursie przyszłym roku szkolnym.

          • SPEKTAKL "BAJKOWE ŚWIĘTA"

          • Dnia 15 grudnia uczniowie pod opieką nauczycielki Oksany Makhanko wystąpili przed klasami I-III ze świątecznym spektaklem pt. Bajkowe święta. Na scenie pojawił się Czerwony Kapturek, Czarownica i inne bajkowe postaci. Na koniec Święty Mikołaj rozdawał łakocie.

            Dziękujemy młodym aktorom za piękny występ i pani Oksanie, nauczycielce z Ukrainy, która wspaniałe ich przygotowała. 

            Święta już tuż, tuż…. 

            Więcej zdjęć w galerii

          • HERBACIARNIA "POD JELONKIEM"

          • 15 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Herbaty. Uczniowie klas I-III postanowili także świętować ten dzień. Sala świetlicy zamieniała się w herbaciarnię "Pod jelonkiem", gdzie mogliśmy degustować różne rodzaje herbat. Choć tanio nie było, wszyscy chętnie kupowali pyszną herbatę, a płacili swoimi uśmiechami ;)

            Oprócz smakowania aromatycznej herbaty, dowiedzieliśmy się skąd ona pochodzi i jak pije się ją w różnych krajach, także tworzyliśmy własne sweterkowe kubki.

            Herbata jest pyszna! I wszystkie dzieciaki to wiedzą.

            Więcej zdjęć w galerii

          • WIZYTA W NARODOWYM BANKU POLSKIM

          • Klasa VIa była z wizytą w Narodowym Banku Polskim, gdzie zostali zapoznani z historią powstania pieniądza oraz innych środków płatniczych na terenie Polski, układali puzzle z pieniędzmi i podnosili dwunastokilogramową sztabkę złota!

            Zapraszamy do galerii!

          • Kiermasz świąteczny

          • Przygotowania do corocznego Kiermaszu świąteczgo idą pełną parą! Jak zwykle wszystkie ozdoby wykonały nasze zdolne Świetliczaki, oczywiście przy minimalnej pomocy Wychowawców ;)

            Sprzedaż rusza już w przyszłym tygodniu i jak zwykle zebrane fundusze zostaną przeznaczone na potrzeby szkoły.

            Zapraszamy na zakupy! :)

          • POLONISTYCZNY KALENDARZ ADWENTOWY

          • Wszystkich, którzy lubią wyzwania twórcze w atmosferze świątecznej, zapraszamy do udziału w zabawie z POLONISTYCZNYM KALENDARZEM ADWENTOWYM.

            Codziennie dostępne będzie nowe zadanie, które można wykonać na osobnych kartach lub na końcu zeszytu do polskiego.

            Zadanie będzie dostępne tylko jeden dzień. Zapraszamy do zabawy. Dla pilnych uczniów czekają ciekawe bonusy.

            Kalendarz dostępny pod poniższym linkiem:

          • OBÓZ JĘZYKOWY EUROWEEK

          • W  dniach14-18 listopada 2022 r., klasy 6a, 6b, 7a, 7b przebywali w Różańce w Kotlinie Kłodzkiej na obozie językowy Euroweek. W tym czasie spotykali się z ludźmi z całego świata, poznawali inne kraje, rozmawiali po angielsku, odgrywali scenki, tworzyli reklamy, śpiewali, tańczyli i świetnie się przy tym bawili. Dzięki tej różnorodności klasy integrowały się ze sobą i  tworzyły niesamowitą atmosferę.

            Więcej w galerii :)

          • SZKOŁA Z PASJĄ POMAGANIA

          • „Szkoła z  pasją pomagania” to program profilaktyczno-edukacyjny dla szkół podstawowych, który przekłada się na realną pomoc dla nieuleczanie chorych dzieci. Nasza szkoła uczestniczy w programie od początku jego powstania. Również w tym roku uczniowie Szkolnego Koła Wolontariatu przystąpili do całorocznych działań na rzecz Fundacji Alma Spei.

            PASJA POMAGANIA oprócz pomocy nieuleczalnie chorym dzieciom niesie też MOC uczniom:

            - moc działania

            - moc empatii

            - moc wrażliwości

            - moc dawania

            Zachęcamy do zaangażowania się w działania przygotowanie przez Szkolne Koło Wolontariatu na terenie naszej szkoły.

          • LAUREAT X DYKTANDA NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO

          • Uczeń naszej szkoły Krzysztof Kocyk zajął pierwsze miejsce w wojewódzkim etapie jubileuszowego X Dyktanda Niepodległościowego pt. „Po polsku o historii”.

            W dniu 19 listopada 2022 roku odbyła się uroczysta gala, podczas której Krzyś odebrał dyplom i nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca.Podczas uroczystości zebrani mieli okazję wysłuchać wykładu dra Macieja Łyszczarza pt. „Nauka a wolność” oraz koncertu w wykonaniu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie.

            Dyktando Niepodległościowe organizowane jest nieprzerwanie od 2013 roku. Głównymi organizatorami konkursu są Fundacja „Zawsze Warto” oraz Stowarzyszenie Polonistów. Dyktando jest objęte honorowym patronatem Małopolskiej Kurator Oświaty i Wojewody Małopolskiego.

          • Chochoł 2022

          •  

            W tym roku obrzęd Osadzania Chochoła przypadł na sobotę 19 listopada. Muzeum Krakowa po raz drugi poprzedziło go Korowodem Bronowickim, który przemaszerował ze śpiewem i tańcami spod kościoła św. Antoniego do Rydlówki.

            Nasza szkoła jak zawsze, od ponad trzydziestu lat, zapewniała oprawę artystyczną tej uroczystości. Pomimo wyjątkowo zimnego  i ponurego dnia pod Muzeum Młodej Polski zgromadziły się tłumy.

            Po przemówieniach między innymi prof. Jana Rydla i dyrektora Muzeum Krakowa dr Michała Niezabitowskiego uczniowie klas VIIIb i VIIIc przedstawili sceny z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, a trzeba powiedzieć, że uczynili to po mistrzowsku! W tym roku w rolę Panny Młodej wcieliła się Ania Wierzba, a Pana Młodego Bruno Kaleta. Na uroczystość „wszystkie dziwy, kwiaty, krzewy, pioruny, brzęczenia, śpiewy…” zaprosiła Rachela czyli Zosia Matusiak w towarzystwie Poety – Iwo Kamińskiego. O tym, że „chłop potęgą jest i basta!” przypomnieli w swoim dialogu Gospodarz (Viktor Makówka) i Poeta nr 2 (Nataniel Dębski), a Radczyni – w tej roli Magda Skrzypek usiłowała dopiec Pannie Młodej pytaniem : „O czymże wy będziecie mówili…?”

            Po przedstawieniu, które spotkało się z owacjami zebranych gości, nastąpiło owinięcie krzaka róży słomianym chochołem, brały w nim udział uczennice: Marysia Stachowicz, Natasza Stachowicz, Agata Marczewska, Laura Kaleta i Jadzia Sudoł.

            Następnie z Rydlówki wybiegli uczniowie i uczennice klasy Ic, którzy wokół chochoła brawurowo odtańczyli krakowiaka. Mimo przenikliwego zimna wszyscy wystąpili w strojach krakowskich, budząc entuzjazm widzów. Taniec przygotowała pani Barbara Jarząb, natomiast nad całością programu czuwały pani Magda Furmańska i pani Joanna Januszkiewicz.

            Po uroczystości wszyscy nasi uczniowie zostali zaproszeni do wnętrza muzeum, gdzie mogli wypić ciepła herbatę i skosztować bronowickich kołaczy. Otrzymali też drobne upominki od kierownictwa muzeum.

            Mamy nadzieję, że wspaniały występ naszych aktorów będziemy mieli okazję powtórzyć  na Dniu Patrona w szkole w styczniu.

                                                                                                                    Magda Furmańska