Aktualności

          • Egzamin praktyczny na kartę rowerową.

          • W poniedziałek, 8 czerwca 2026 roku, w naszej szkole na trasie „Miasteczka  ruchu drogowego” odbył się egzamin praktyczny na kartę rowerową. Egzamin był poprzedzony testem wiadomości z zasad ruchu drogowego, ważnych dla pieszych i rowerzystów. W części praktycznej, uczniowie musieli wykazać się umiejętnością jazdy na rowerze po zaplanowanej trasie z zastosowaniem przepisów ruchu drogowego oraz dobrą koordynacją ruchową na trasie slalomu. 65 uczniów klas  czwartych i piątych zdało egzamin, wykazując się dobrymi umiejętnościami praktycznymi jazdy na rowerze. Wszystkim gratulujemy sukcesu.

            Egzamin przeprowadziła pani Barbara Kucińska - szkolny koordynator karty rowerowej, pani Ana Kotek i Krzysztof Żołowicz.

             

          • Wykaz podręczników do religii na rok szkolny 2026/2027

          • SZKOŁA PODSTAWOWA – RELIGIA – rok szkolny 2026/27

            I klasa – podręcznik z ćwiczeniem: „Bóg jest naszym Ojcem” Redakcja: ks. Tadeusz Panuś, ks. Andrzej Kielian, Adam Berski Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków

            II klasa – podręcznik z ćwiczeniem „Jezus jest naszym Zbawicielem” Redakcja: ks. Tadeusz Panuś, ks. Andrzej Kielian, Adam Berski Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków

            III klasa W bieżącym roku szkolnym nie będziemy korzystać z podręcznika z ćwiczeniami. Na lekcjach religii będziemy prowadzić zeszyt przedmiotowy.

            IV klasa – podręcznik „Żyjemy we wspólnocie z Bogiem” Redakcja: ks. Tadeusz Panuś, ks. Andrzej Kielian, Adam Berski Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków Na lekcjach religii będziemy prowadzić zeszyt przedmiotowy.

            V klasa – ćwiczenie i podręcznik „Jezus dla człowieka” Redakcja: ks. Tadeusz Panuś, ks. Andrzej Kielian, Adam Berski Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków

            VI klasa – ćwiczenie i podręcznik „Kościół dla człowieka” Redakcja: ks. Tadeusz Panuś, ks. Andrzej Kielian, Adam Berski Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków

            VII klasa – ćwiczenie i podręcznik „Duch Święty darem dla człowieka” Redakcja: ks. Tadeusz Panuś, ks. Andrzej Kielian, Adam Berski Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków

            VIII klasa – ćwiczenie i podręcznik „Chrześcijanin w świecie” Redakcja: ks. Tadeusz Panuś, ks. Andrzej Kielian, Adam Berski Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków

          • Wizyta radiu w RMF FM

          • Uczniowie SP 50 z wizytą w sercu RMF!W maju uczniowie Szkoły Podstawowej nr 50 odwiedzili krakowską siedzibę Grupy RMF. Była to wyjątkowa okazja, by poznać kulisy powstawania najpopularniejszych programów radiowych w Polsce.Niezwykle fascynującą wycieczkę po radiowych studiach poprowadził dla nas pan Krzysztof Nepelski. Podczas zwiedzania uczniowie  poznali historię budynku i początków radia na Kopcu Kościuszki oraz mieli okazję spotkać się z radiowymi gwiazdami – znanym prezenterem Danielem Dykiem oraz uwielbianym prowadzącym i DJ-em stacji RMF MAXX, Irkiem Jakubkiem.Młodzież z bliska zobaczyła pracę redakcji „od kuchni”, przygotowania do serwisów informacyjnych oraz magię mikrofonu. Dla uczniów zaangażowanych w nasz szkolny radiowęzeł „Masz swój głos” była to potężna dawka inspiracji do dalszego działania!Serdecznie dziękujemy Grupie RMF oraz panu Krzysztofowi Nepelskiemu za ciepłe przyjęcie i niezapomnianą lekcję dziennikarstwa! 💛💖#SP50 #RMF #RMFMAXX #WycieczkaSzkolna #Radiowęzeł #MaszSwójGłos

          • "Poczuj wakacyjny klimat ..."

          • "Poczuj wakacyjny klimat" to akcja na wakacyjną dekorację drzwi swojej sali lekcyjnej zorganizowany przez Samorząd Uczniowski.

            Dzięki tym dekoracjom mogliśmy jeszcze bardziej poczuć atmosferę zbliżającego się lata i wakacji. Wszystkie pomysły bardzo nam się podobały. Uczniowie wraz z wychowawcami wykazali się kreatywnością, olbrzymim wkładem pracy i niesamowitą jakością wykonania.

            Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.

            Rada Samorządu Uczniowskiego

          • Ile waży klasa 1C

          • Ile waży klasa 1c? Jak wygląda myjnia na śmieciarki? Czy naczynia biodegradowalne są jadalne? Skąd góry soli w środku miasta? I jak segregować odpady, by pomóc w ich recyklingu? Na te i .bóstwo innych pytań uczniowie klasy 1c odnaleźli odpowiedzi w Krakowskim MPO. I jeśli komuś wydaje się, że taka wycieczka nie pachnie niczym przyjemnym to jest w błędzie! Bylo niesamowicie, smakowicie i inspirująco 😍 a potwierdzić to mogą nie tylko zdjęcia czy relacje uczniów, ale i także nasze klasowe kubły na segregację odpadów 😉

            Po więcej zdjęć zapraszamy do albumu Album - ile waży klasa 1 C

          • Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport

          • Z wizytą w Centrum Edukacji Lotniczej w Balicach :) klasa 1c słynie już że swoich podróżniczych zapędów. Tym razem odkrywaliśmy tajniki podniebnych podróży. Wycieczka ta okazała się nie tylko świetną atrakcją, ale i również miejscem na zrozumienie zasad obowiązujących podczas podróży samolotem. Mamy nadzieję, że każdy z uczniów będzie miał w swoim życiu możliwość skonfrontowania  wiedzy z rzeczywistością.
             

          • Poznajemy literkę Ć, ć - zajęcia garncarskie

          • Przy poznawaniu głoski Ć,ć uczniowie klasy 1c wyprali się na wirtualną wycieczkę po mieście porcelany - Ćmielowie. Tuż po powrocie, pełni inspiracji zakasali rękawy i zabrali się do produkcji własnej kolekcji naczyń. Choć tylko z gliny, serwisy Cukiereczków wyszły równie imponujące 😍

          • Od gąsienicy do motyla

          • Cukiereczki z 1c wybrały się do Uliny Wielkiej. Tam w Motylarni, wzięli udział w warsztatach przyrodniczych "Od gąsienicy do motyla". Prócz walorów edukacyjnych, zaspokoiliśmy również te estetyczne ♥️ cudne, barwne motyle i jakże piękne otoczenie w jakim znajduje się to miejsce pozostanie w naszej pamięci na bardzo długo 😍 polecamy to miejsce innym, jest idealne na wagary od lekcji ;) 

            Po więcej zdjęć zapraszamy do albumu Album od gąsienicy do motyla

          • Już jest nowy numer gazetki szkolnej!

          • Tym razem młodzi dziennikarze naszej szkoły przyglądają się tematowi technologii i telefonów w szkole. Czy zakaz używania smartfonów to dobry pomysł? Jak nie dać się uzależnić od ekranu i znaleźć czas na życie offline? Czy jest prosty przepis na karierę youtubera?

            W numerze przeczytacie także o wyprawie Artemis II, poznacie ciekawostki o delfinach, zajrzycie za kulisy „12 prac Heraklesa" oraz dowiecie się, jak ważny jest Dzień Ziemi.

            Zapraszamy do lektury nowego wydania przygotowanego przez młodych reporterów SP 50!

            gazetka-szkolna3-2026.pdf

             

          • Spotkanie z autorem  p. Markiem Michalakiem – rozmowa o uśmiechu, prawach dziecka i o tym, co życiu ważne.

          • 15 kwietnia 2026 r w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole odbyło się spotkanie klas młodszych z panem Markiem Michalakiem. Jest on wieloletnim pedagogiem, byłym Rzecznikiem
            Praw Dziecka, Kawalerem Orderu Uśmiechu. Pan Marek Michalak jest również autorem wielu publikacji o wychowaniu i prawach dziecka m.in. „Opowieści o tym co daje moc”, ” Opowieści o tym, co w życiu ważne”, „Opowieści o prawach dziecka”, „Opowieści o tym, jak naprawiać świat”.

            Spotkanie przebiegało w formie dialogu. Na początku zadał uczniom pytanie,co jest w życiu ważne? Uczniowie zaangażowali się w rozmowę o wartościach, o emocjach, o szacunku i przyjaźni, bardzo chętnie odpowiadali na  pytania oraz sami zadawali pytania, dzielili się swoimi przemyśleniami.

            Szczególną uwagę autor zwrócił na znaczenie dialogu i prawa dziecka do wyrażania własnego zdania. Podkreślił, że prawa człowieka zaczynają sięod praw dziecka. Oprócz dyskusji o wartościach i rzeczach ważnych uczniowiepytali skąd pomysły na książki, czy trudno się pisze, ile czasu zajmuje napisanie jednej książki, czy kolejność czytania jego książek jest ważna itp.

            Atmosfera wydarzenia była pełna życzliwości i refleksji. Spotkanie stanowiło dla uczniów nie tylko okazję do poznania autora i jego twórczości, ale również ważną lekcję o prawach dziecka, odpowiedzialności i wartościach, które warto pielęgnować w codziennym życiu.

            W drugiej części spotkania pan Marek zaprezentował uczniom Order Uśmiechu – jedyne na świecie odznaczenie, które dzieci przyznają dorosłym. Uczniowie poznali historię Orderu oraz warunki jakie trzeba spełnić, aby być nim odznaczonym.


            Na koniec, po wzajemnym podziękowaniu za spotkanie, był czas na wspólne
            zdjęcia oraz autografy z imienną dedykacją dla wszystkich, którzy nabyli
            książki autora.

          • "Witaj Maj, trzeci maj!" - apel z okazji świąt majowych

          • 29.04 odbył się uroczysty apel z okazji majowych świąt narodowych, który przygotowała klasa 3d. Uczniowie przygotowali przedstawienie, w którym przybliżyli klasom I-III informacje o Święcie Konstytucji 3 Maja. W tym dniu odbyło się również podsumowanie akcji POLSKA W SŁOIKU ZAMKNIĘTA, której efekty uczniowie i nauczyciele mogli oglądać w ostatnich dniach podczas wystawy prac na korytarzu szkolnym.

          • Wizyta w Muzeum Krakowa - Rydlówka

          • Uczniowie klasy 2a odbyli wycieczkę klasową do Muzeum Rydlówka. Była to doskonała okazja do pogłębienia wiedzy oraz ponownego zaznajomienia się z kulturą bronowicką, silnie związaną z patronem naszej szkoły – Włodzimierzem Tetmajerem.

            Podczas wizyty uczniowie zwiedzili muzeum, poznając jego historię oraz znaczenie w kontekście „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Mieli również okazję zapoznać się z dawnymi zwyczajami weselnymi, co pozwoliło lepiej zrozumieć realia życia mieszkańców Bronowic.

            Zwieńczeniem wycieczki były warsztaty pt. „Skrzynia jak malowana”, podczas których uczniowie wykonali własne prace, inspirując się tradycyjną skrzynią wienną bohaterki „Wesela”. Było to ciekawe i twórcze doświadczenie, które pozwoliło połączyć wiedzę historyczną z działaniami artystycznymi.

          • Wizyta w Teatrze Groteska

          • spektakl pt. "Detektyw Pozytywka"

            Dnia 8 kwietnia uczniowie klas 2a i 2c uczestniczyli w wyjściu do Teatru Groteska, gdzie obejrzeli spektakl pt. „Detektyw Pozytywka”.

            Przedstawienie dostarczyło młodym widzom wielu emocji, a także było okazją do rozwijania wyobraźni oraz zainteresowania teatrem. Barwna scenografia, ciekawa fabuła i humorystyczne dialogi sprawiły, że uczniowie z dużym zaangażowaniem śledzili losy bohaterów. Dodatkową atrakcją była możliwość wchodzenia w interakcje z aktorami, co spotkało się z dużym entuzjazmem uczniów.

            Wyjazd był wartościowym elementem edukacji kulturalnej i na długo pozostanie w pamięci uczestników.

          • Szkolne spotkanie wielkanocne

          • W dniu 1 kwietnia uczniowie klasy 1e przygotowali krótkie wydarzenie, którego celem było przybliżenie tradycji wielkanocnych.

            Podczas spotkania uczniowie zaprezentowali najważniejsze zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi, a także złożyli serdeczne życzenia swoim rówieśnikom oraz nauczycielom. Wydarzenie miało również na celu wprowadzenie całej społeczności szkolnej w świąteczny, radosny nastrój.

            Dzięki zaangażowaniu uczniów udało się stworzyć miłą i pełną ciepła atmosferę, która na długo pozostanie w pamięci uczestników.

          • Wychowanie do wartości

          • spektakl pt. "Białe ziele"

            Uczniowie klasy 1c w ramach zajęć z wychowania do wartości przygotowali spektakl dla uczniów klas 1–3 pt. „Białe ziele”.

            Przedstawienie zostało oparte na ważnym przesłaniu, którego mottem przewodnim były słowa: „Kto dobre ma serduszko, jest dobry dla drugiego, ten może się spodziewać wszystkiego najlepszego”.

            Młodzi aktorzy z dużym zaangażowaniem zaprezentowali swoje role, przekazując widzom wartości takie jak dobroć, życzliwość oraz wzajemny szacunek. Spektakl spotkał się z ciepłym przyjęciem i był nie tylko ciekawym wydarzeniem artystycznym, ale także ważną lekcją wychowawczą.

            To wyjątkowe przedstawienie na długo pozostanie w pamięci zarówno występujących, jak i widzów.

          • Międzynarodowy Dzień Matematyki i Liczby Pi

          • W piątek, 13 marca 2026 obchodziliśmy w Szkole Podstawowej nr 50 w Krakowie Międzynarodowy Dzień Matematyki oraz Światowy Dzień Liczby Pi (14 III). Uczniowie z klasy 8 przygotowali dla młodszych kolegów krótką informację o liczbie π, oraz zaproponowali im udział w konkursie matematycznym.

             

            W podobnym konkursie mogli również wziąć udział rodzice uczniów i pracownicy szkoły. Oczywiście, pytania były dostosowane do wieku uczestników. Nagrody dla najmłodszych (klas 1-3) to pamiątkowe plakietki, a dla  starszych uczniów i dorosłych ciasteczka ze wzorami matematycznymi lub symbolem liczby π.

             

            Matematyka to kluczowa dziedzina nauki, bez niej wiele innych nie mogłoby się rozwijać, doceniajmy ją!

          • Dzień Świętego Patryka

          • W dniach 16–20 marca w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Świętego Patryka, zorganizowane przez nauczycieli języka angielskiego we współpracy z uczniami klas 4–8.

            W ramach wydarzenia uczniowie mieli okazję bliżej poznać kulturę i tradycje Irlandii. Szkoła zazieleniła się od licznych dekoracji, a wielu uczniów i nauczycieli włączyło się w obchody, ubierając się na zielono – kolor symbolizujący to święto.

            Przygotowano różnorodne aktywności, takie jak prezentacje, quizy, ciekawostki o Irlandii oraz zadania językowe, które w atrakcyjny sposób rozwijały kompetencje językowe uczniów. Nie zabrakło także elementów zabawy i integracji, które sprzyjały wspólnemu świętowaniu.

            Obchody Dnia Świętego Patryka były nie tylko interesującą lekcją języka angielskiego, ale również okazją do poszerzenia wiedzy o kulturze krajów anglojęzycznych oraz rozwijania otwartości na inne tradycje.

          • Dzień otwarty naszej szkoły!

          • W dniu 26 lutego w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty dla przyszłych uczniów klas pierwszych oraz ich rodziców.

            Wydarzenie było doskonałą okazją do zapoznania się z naszą placówką, jej ofertą edukacyjną oraz atmosferą panującą w szkole. Dla najmłodszych przygotowano wiele atrakcji, m.in. zabawy konstrukcyjne, doświadczenia fizyczno-chemiczne, prace twórcze techniką origami oraz różnorodne działania plastyczne.

            Dzieci mogły aktywnie uczestniczyć w zajęciach, rozwijać swoją ciekawość świata i kreatywność, a także poznać nauczycieli oraz przyszłych kolegów i koleżanki. Rodzice mieli możliwość uzyskania informacji na temat organizacji pracy szkoły oraz zadania pytań dotyczących edukacji swoich dzieci.

            Dziękujemy wszystkim gościom za obecność i mamy nadzieję, że spotkanie przybliżyło naszą szkołę oraz zachęciło do dołączenia do naszej społeczności.

          • Wizyta w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki

          • W dniu 24 lutego uczniowie klasy 2a wzięli udział w premierze spektaklu "Piaskowy wilk" w ramach Teatru Lektur Szkolnych „BaśnioWóz”.

            Było to wyjątkowe teatralne spotkanie z literaturą. Spektakl stał się dla dzieci nie tylko wartościowym doświadczeniem artystycznym, ale również inspiracją do rozmów oraz sięgnięcia po książkę.

            Udział w wydarzeniu był doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych oraz wrażliwości na sztukę.