• Święta już tuż, tuż

     • W poniedziałek naszą  szkołę odwiedzi Św. Mikołaj, aby poczuł świąteczną atmosferę już w piątek nasze kochane pierwszaki udekorowały szkolną choinkę.

     • TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

     • Uczniowie z klasy 2a razem z nauczycielem wychowania fizycznego wzięli udział w Turnieju Tenisa Stołowego, organizowanym przez Towarzystwo Sportowe Bronowianka. Uczestnicy zdobyli  medale i puchar dla naszej szkoły.

    • ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA
     • ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA

     • Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie i Nauczyciele!

      Wolontariusze z naszej szkoły wspierają Świąteczną Zbiórkę Żywności organizowaną przez Bank Żywności.

      Będziemy wspierać jako e-wolontariusze orazuczestnicząc w zbiórcew Galerii Bronowice Auchan w dniu

      26 listopada (piątek) w godz. 10.00 -15.00.

      Zapraszamy wszystkie osoby, które mają taką możliwość,o włączenie się do tegorocznej zbiórki żywności,

      tak aby udało się zrealizować jej przewodnie hasło: „Święta godne, a nie głodne

      zachęcamy również do udziału przez sklep online na stronie:

      https://zbiorkazywnosci.pl/bank-zywnosci/bz-w-krakowie

      strona na fb

      https://www.facebook.com/bzkrk/posts/4691864064199230

     • KONKURS SZOPEK

     • VII DZIELNICOWY KONKURS

      SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH

       

      Szopkę należy dostarczyć do 12.12.2021 r. do godz. 10.30 do kościoła pw. MBNP w Krakowie-Mydlnikach

       

      Od 13.12.2021 r. do 18.12.2021 r. (do godz. 20:00 )można głosować na nagrodę publiczności na Facebooku parafii MBNP Kraków-Mydlniki: facebook.com/parafiamydlniki/

       

      Regulamin konkursu dostępny na www.sp138.pl, www.mydlniki.diecezja.pl

       

       

      Wyniki konkursu i sposób odbioru nagród będą umieszczone w dniu 18.12.2021r. na stronie Internetowej Parafii MBNP Kraków -Mydlniki : www.mydlniki.diecezja.pl

       

       

       

      ORGANIZATORZY:

      PARAFIALNY ODDZIAŁ AKCJI KATOLICKIEJ PRZY PARAFII MBNP KRAKÓW – MYDLNIKI

      SZKOŁA PODSTAWOWA NR 138  W KRAKOWIE

      FUNDATOR  NAGRÓD – DZIELNICA VI  KRAKÓW-BRONOWICE

       

       

     • Dzień Pluszowego Misia

     • 25 listopada obchodziliśmy w szkole Dzień Pluszowego Misia. Dzieciaki mogły w tym dniu przynieść do szkoły swoje ukochany pluszaki, wykonać różne misiowe prace plastyczne, a nawet poszaleć w misiowych tańcach. Uczniowie zostali również zapoznani z ciekawostkami o niedźwiedziach i ich zwyczajami. Na koniec robiliśmy zdjęcia w misiowych fotoplanszach. Zapraszamy do galerii! 

     • KONKURS RECYTATORSKI

     • 22 listopada 2021 roku w Muzeum Historycznym Rydlówka, odbył się konkurs recytatorski „Rzekłbym dwa słowa…za dużo" poświęcony twórczości Stanisława Wyspiańskiego.

      Naszą szkole SP 50 wspaniałe reprezentowali uczniowie klasy z 6b Weronika Bugno i z 8c - Mateusz Niżnik, Mateusz Pulchny i Antoni Zakrzewski.

       

      Serdecznie dziękujemy i gratulujemy aktorskiego talentu.

       

     • OSADZANIE CHOCHOŁA

     • 20 listopada 2021 roku w samo południe odbyło się coroczne – już pięćdziesiąte! - Osadzanie Chochoła przed Rydlówką. W tym roku z inicjatywy Muzeum Krakowa poprzedził je Korowód Bronowicki, który wyruszył z ulicy Pod Strzechą i przy dźwiękach ludowych melodii zdążał do najsłynniejszego polskiego dworku utrwalonego przez Stanisława Wyspiańskiego w „Weselu”.
      W tym roku ze względu na pandemię ilość osób wpuszczonych na teren Rydlówki była ograniczona.
      Warto w tym miejscu wspomnieć, że od 1969 roku, kiedy to profesor Stanisław Waltoś zainicjował tę uroczystość, upamiętniającą wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, nasza szkoła zawsze bierze w niej udział, a właściwie ja współtworzy.
      Od 1992 roku nad przygotowaniem uczniów do występu czuwa pani Magdalena Furmańska. Od wielu lat taniec dzieci wokół Chochoła przygotowuje pani Violetta Dziki. W tym roku w role z „Wesela” wcielili się uczniowie klasy VIIIc: Panna Młoda – Karolina Kozik, Poeta – Mateusz Niżnik, Gospodarz – Mateusz Pulchny i Wernyhora – Antoni Zakrzewski. Swoje zadanie wykonali po mistrzowsku!
      Kwiat róży słomą owinęły nasze byłe uczennice, obydwie przed laty odgrywały role Panny Młodej.
      Uczniowie i uczennice klas 8a i 6a w strojach krakowskich stanowili przepiękne „tło” uroczystości, a „pierwszaki” brawurowo odtańczyły krakowiaka. Pogoda była dla nas łaskawa, gdyż dopiero pod sam koniec imprezy zaczął kropić deszcz. Na uroczystości obecna była pani vice-dyrektor Beata Bodek Szumiec.  Ponieważ pani Furmańska poległa w walce z chorobą zastąpiły ją panie Joanna Januszkiewicz i Sylwia Segeth, które kontynuowały próby i doprowadziły uczniów do wspaniałego występu. Za przygotowanie i udostępnienie strojów krakowskich należy podziękować pani Iwonie Piętowskiej Kusior. Dzieci w Rydlówce doglądała pani Magda Gąsienica Ciułacz, a film i zdjęcia zawdzięczamy rodzicom Agatki Marczewskiej. I tak to już od lat – Osadzanie Chochoła jest naszym wspólnym dziełem, które jednoczy społeczność szkolną i bronowicką. Do zobaczenia za rok!

     • Wieczorne czytanie „Dziadów” Adama Mickiewicza

     • Ciemno wszędzie głucho wszędzie, co to było, co to będzie?

      29 września w godzinach wieczornych i przy blasku księżyca klasa 7b i 7c zebrały się w szkole, by wziąć udział w wieczornym czytaniu ,,Dziadów" Adama Mickiewicza. Spotkaniu towarzyszyła nastrojowa muzyka, ciemności rozświetlone blaskiem ledowych świec, a także moc rekwizytów i wspaniały poczęstunek.

      W role bohaterów romantycznego dramatu wcielili się uczniowie obu klas wraz z polonistką. Wszyscy byli bardzo poruszeni, zarówno pięknem i niezwykłością czytanego utworu, jak i możliwością spotkania się w tak niecodziennych okolicznościach. Lektura z pewnością zostanie na długo w pamięci uczniów ze względu na przyjemny i niespotykany sposób jej prezentowania.

      Duchy udało się szczęśliwie odprawić w przeznaczone im przez Mickiewicza miejsca, a na stałe został z nami jedynie gość specjalny wieczoru – szkolny szkielet.

         

    • SUKCESY NAUCZYCIELI
     • SUKCESY NAUCZYCIELI

     • Pragniemy poinformować, że:

      p. dyr.  mgr Anna Żelawska otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa,

      p.  mgr Katarzyna Lach  uzyskała Certyfikat Nauczyciela z Pasją,

      p. mgr Iwona Piętowska - Kusior otrzymała  Nagrodę Małopolskiego Kuratora Oświaty.

       

      Bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy daLszych sukcesów!

    • SZKOŁA PAMIĘTA
     • SZKOŁA PAMIĘTA

     • Uczestniczymy w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej #Szkoła Pamięta 2021, której celem jest pielęgnowanie wśród młodego pokolenia pamięci o bohaterach naszej wolności.

      Szkolne Koło Wolontariatu współpracując z Fundacją Ignatianum od 4 lat prowadzi Akcję Kredkobranie Pamiętamy – Pomagamy, wspierając młode pokolenia Polaków i Polonii, którzy po II wojnie zostali za wschodnią granicą.

      Z szacunkiem i godnością upamiętniamy na szkolnych wystawach ważne rocznicowe wydarzenia i postacie (Rok Konstytucji 3 Maja 1791, Rok Cypriana Kamila Norwida, Jana Tetmajera - bohatera wojny polsko-bolszewickiej)

      Ostatnie dni października i początek listopada to czas, kiedy w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Wspominamy naszych bliskich. Odwiedzamy groby i zapalamy znicze dla bohaterów naszej wolności i osób, które zapisały się w historii naszej szkoły.

     • WARSZTATY TEATRALNE

     • Na terenie naszej szkoły we współpracy z Teatrem Bronowickim dla uczniów klas II i III szkoły podstawowej cyklicznie organizowane są warsztaty teatralne. Podczas zajęć uczniowie mają możliwość rozwijania własnej aktywności twórczej, rozwijania kreatywności i wyobraźni, poznania metod i technik doskonalenia mimiki, ekspresji i plastyki ciała oraz współpracy w grupie i poznanie podstawowych zagadnień związanych z teatrem i specyfiki pracy aktora.

     • OBÓZ NAUKOWY KLAS ÓSMYCH - NIEDZICA

     • W dniach od 27 września do 1 października 2021 r. odbył się w Niedzicy obóz naukowy dla klas ósmych. Uczestniczyły w nim wszystkie klasy ósme: 8a, 8b i 8c. Jak widać na zdjęciach, oprócz sporej ilości wiedzy z przedmiotów egzaminacyjnych: j. polskiego, matematyki i j. angielskiego (oraz biologii w terenie), uczniowie mieli też czas na rekreację i zwiedzanie (zamek w Niedzicy, zapora). Po drodze zwiedziliśmy też zabytkowy kościółek w Dębnie, oraz dwór w Łopusznej związany z naszym patronem Włodzimierzem Tetmajerem. 

     • AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIETA EDUKACJI NARODOWEJ

     • W dniu 14 X 2021 r. obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej.  

      Klasy I-III miały zajęcia opiekuńcze ze swoimi nauczycielami. Podczas tych zajęć uczniowie mogli się zapoznać z prezentacją dotyczącą historii i współczesności tego święta. Prezentacja została przygotowana przez klasę 5a oraz  panią Izabelę Strumińską-Babulę. 

      Klasa 4b wraz z panią Dorotą Szczepańską przygotowała krótką akademię dotyczącą popularnego „Dnia Nauczyciela”. Podczas akademii została wręczona przez panią wicedyrektor Bodek-Szumiec część nagród dla wyróżniających się nauczycieli. 

      Klasy IV-VIII wybrały się ze swoimi wychowawcami na wycieczki, których hasłem przewodnim był: „Mój wymarzony dzień w szkole”. Część klas pozostała w szkole i brała udział w uroczystości. 

       

     • IZBA TRADYCJI

     • Szanowni Państwo! Mamy szansę na odnowienie Izby Tradycji, która istaniała kiedyś w naszej szkole.

      Bardzo prosimy o głosy.