• MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

• Zapraszamy do udziału

w I Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Evviva l’ arte”.

Konkurs skierowany do klas 5-8 szkół podstawowych .

Celem konkursu jest ukazanie piękna literatury okresu Młodej Polski. Pragniemy, aby choć na chwilę - młode pokolenie „zanurzyło się” w twórczość literacką tamtego okresu.

Szkoła nr 50 im. Włodzimierza Tetmajera znajduje się w Krakowie w dzielnicy Bronowice Małe. To miejsce, gdzie odbyło się wesele Lucjana Rydla z Anna Mikołajczykówną. To tu spotykali się wybitni artyści Młodej Polski, którzy czerpali natchnienie z bronowickich krajobrazów. Z tego powodu nasza szkoła chce rozpocząć nową inicjatywę Konkursu Recytatorskiego „Evviva l’ arte”, propagującą poezję Młodej Polski wśród dzieci i młodzieży.

REGULAMIN_KONKURSU_RECYTATORSKIEGO.pdf

KARTA_ZGLOSZENIA_OSWIADCZENIE_PRZETWARZANIE_DANYCH.docx

KARTA_ZGLOSZENIA_OSWIADCZENIE_PRZETWARZANIE_DANYCH.pdf

• AKCJA „KSIĄŻKA NA POCZEKANIU, NA WEEKEND”

Akcja jest częścią Szkolnego Projektu „(…) Polacy nie gęsi, iż swój język mają”

Akcja „Książka na poczekaniu, na weekend”- skierowana jest do rodziców i rodzeństwa uczniów, które spędzają czas w szkole, oczekując na dzieci na szkolnym korytarzu. Stworzyliśmy kącik czytelniczy, w którym można odnaleźć lekturę dla małych i dużych. Chcemy zachęcić do spędzenia czasu oczekiwania na poznawaniu nowych pozycji książkowych. Czasami warto porzucić telefon i oddać się lekturze. Cisza na szkolnym korytarzu podczas lekcji to jedna z tych chwil, gdy można w skupieniu poczytać. Tylko dzwonek na przerwę i hałas wybiegających dzieci- może nas wyrwać z fikcyjnego świata książki. Serdecznie zapraszamy do lektury w oczekiwaniu na dziecko, lub wypożyczenia książki na weekend. Zachęcamy też do wymiany książek. Jeśli posiadamy przeczytaną książkę - można ją wymienić na inną w kąciku czytelniczym. Mamy nadzieję, że książki w walce z elektronicznym światem wygrają.

Przy pomocy książek wielu staje się ludźmi uczonymi nawet poza szkołą, bez książek zaś nikt nie wykształci się nawet w szkole.”

Jan Amos Komeński

• PROJEKT „MIASTECZKOWO.PL”

W naszej szkole na zajęciach świetlicowych realizowany jest autorski projekt „Miasteczkowo.pl”. Projekt skierowany jest do uczniów klas 3-4. Ma na celu wzbudzić aktywność twórczą u uczniów. Dzięki czemu rozwijają wyobraźnię, inspirują się do poszukiwania nowych rozwiązań. W ten sposób rozwijamy postawę badawczą, co pobudza chęć do kreowania nowych płaszczyzn naszych możliwości. Nauczyciel pełni tu rolę osoby zachęcającej do działania i umożliwia dziecku umiejscowić jego wytwór wyobraźni w rzeczywistości. Aktywność twórcza przejawia się w ekspresji plastycznej, ekspresji konstrukcyjno- technicznej, ekspresji zabawowej i ekspresji słownej.

Projekt zakładał stworzenie fikcyjnego miasteczka w kilku etapach:

1) stworzenie przestrzeni miasta- mapa, budynki- praca plastyczna forma XXL na kartonach (projekt, szkic, praca w zespołach)

2) wymyślenie mieszkańców- praca plastyczna, charakterystyka mieszkańców- praca pisemna

3) wykonanie makiet domów- praca plastyczna technika mieszaną w zespołach

4) wystawa prac plastycznych miasta i prezentacja mieszkańców

Dzieci z wielkim zaangażowaniem włączyły się w realizację projektu, a efekty ich pracy już wkrótce będzie można podziwiać na wystawie w szkolnym korytarzu. Zapraszamy też do galerii na stronie internetowej szkoły.

• KONKURS RECYTATORSKI „TUWIMOLANDIA”

• W poniedziałek w szkole 14.10. 2019 odbył się konkurs recytatorski „Tuwimolandia”.

Przed licznym zgromadzonym gronem, zaprezentowało się 36 uczestników. Wszyscy uczniowie stanęli na wysokości zadania i z wielkim zaangażowaniem zarecytowali przed nami najbardziej znane wiersze poety Julian Tuwima. Jury w składzie: pani Anna Gorczyca, pani Katarzyna Sonntag i przedstawiciel samorządu Lena Kulczycka.

Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę.

W trakcie obrad jury wystąpiły przed publicznością szkolne warsztaty teatralne „Bravissimo” z etiudą „Lokomotywa”.

Wszystkim uczestnikom i laureatom serdecznie gratulujemy, że choć na chwilę poświęciły swój czas na zatracenie się w poezji. Już teraz zapraszamy na drugi konkurs szkolny „Tuwimolandii” w przyszłym roku.

• ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

• Dnia 14 października 2019 roku odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych połączone z obchodami Święta Komisji Edukacji Narodowej. Czterdziestu dziewięciu pierwszoklasistów z klasy 1a i klasy 1b po programie artystycznym w obecności Dyrektora szkoły, grona pedagogicznego, społeczności szkolnej i rodziców złożyli ślubowanie i zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej nr 50 w Krakowie. Podczas ślubowania uczniowie zaprezentowali swoje talenty aktorskie i wokalne. Wykazali się dojrzałością i dużym zaangażowaniem. Występ dzieci zachwycił rodziców, którzy przygotowali dla nich upominki z bronowickim akcentem i słodki poczęstunek. W klasach wychowawcy pogratulowali uczniom i wręczyli im pamiątkowe dyplomy pasowania. Uroczystość przygotowali wychowawcy klas pierwszych mgr Bernadetta Szczypczyk ( klasa 1a) i mgr Magdalena Gąsienica-Ciułacz ( klasa 1b).