• Dzień dinozaura w świetlicy

     • 26 lutego obchodziliśmy w świetlicy Światowy Dzień Dinozaura. Z tej okazji zorganizowano dla dzieci wiele aktywności, które wzbogacały wiedzę uczniów na temat prehistorii. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, z której mogli czerpać wiedzę o życiu dinozaurów tj. kiedy żyły,
      czym się żywiły, jak wyglądały, dlaczego wyginęły. Ponadto dzieci poznały trudne nazwy dinozaurów np. triceratops, brachiozaur czy ankylozaur, przy wymawianiu których było wiele śmiechu i radości.
      Na uczniów czekało również wiele atrakcji plastycznych.  Mieli okazję stworzyć kolorowe dinozaury z papieru i balonów czy malarstwo naścienne inspirowane prehistorią. Dzieci wzięły udział również w zabawie ruchowej „Śladami dinozaurów”.
      Zachęcamy do obejrzenia galerii prac powstałych tego dnia.

     • Dzień śpiocha!

     • W piątek 27 lutego w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień Śpiocha. Każdy uczeń mógł przyjść na lekcje ubrany w piżamę lub przynieść swoją ulubioną poduszkę, przytulankę, czy kocyk. Wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę. Kolorowych snów...

     • "Bajkolandia"- galeria księżniczek i książąt

     • W ramach projektu "Bajkolandia" uczniowie wykonali obrazy z postaciami bajkowymi. Następnie odbyła się sesja fotograficzna, gdzie każdy mógł choć na chwile wcielić się w rolę księcia lub księżniczki. Tak powstała galeria obrazów, którą można było podziwiać na szkolnym korytarzu. Zapraszamy do oglądania albumu fotograficznego!

     • "Nie rób śmietnika ze swojego języka"

     • W ramach innowacji "Polacy nie gęsi i swój język mają" na terenie szkoły odbyła się akcja "Nie rób śmietnika ze swojego języka". Uczniowie podczas "burzy mózgów"- w grupach układali hasła negujące brzydkie słownictwo i zachęcające do wysławiania się piękną polszczyzną. Następnie z haseł wykonano plakaty i tabliczki, które zostały rozmieszczone na korytarzach szkolnych. Zapraszamy do galerii!

     • "H jak hobby, czyli patyczaki, kto to taki?"

     • W ramach Innowacji „Polacy nie gęsi i swój język mają”- odbyła się lekcja przyrodnicza pt. "H jak hobby”, podczas której uczennica z klasy 1- opowiedziała nam o swoim hobby - hodowli patyczaków i straszyków diabelskich. Dzięki prezentacji multimedialnej i bezpośredniemu kontaktowi z owadami dzieci poznały ich budowę i codzienne zwyczaje.

     • "W poszukiwaniu pączka..."

     • W Tłusty Czwartek na zajęciach świetlicowych uczniowie wzięli udział w grze terenowej pt. „W poszukiwaniu pączka”, w której nagrodami były pyszne pączki. Dzieci pisały opowiadania, gdzie w głównej roli występował pączek, a także uczestniczyły w grze terenowej, w której szukały ukrytych karteczek z symbolami pączków. Ale było pysznie!

    • FERIE W W SZKOLE - RELACJA
     • FERIE W W SZKOLE - RELACJA

     • Ferie zimowe to szczególny czas, w którym każdy z uczniów może oderwać się od codziennych szkolnych obowiązków, odpocząć oraz nabrać sił na drugi semestr nauki. Dla tych uczniów, którzy pozostali
      w domach, nasza szko
      ła w ramach akcji „Zima w szkole” przygotowała bogatą ofertę zajęć. Uczestnicy codziennie mieli szanse na aktywne i ciekawe spędzanie czasu.

      Każdy dzień upłynął pod znakiem warsztatów plastycznych umożliwiających uczniom ekspresję twórczą oraz rozwijanie kreatywności i pomysłowości. Nie zabrakło miejsca na zajęcia promujące zdrowy styl życia. Ruch niewątpliwie jest znakomitą alternatywą dla telewizora
      czy komputera, dlatego te
      ż uczestnicy zajęć feryjnych w szkole mieli możliwość aktywnego spędzania czasu na sali gimnastycznej, uczestnicząc w turniejach sportowych, grach zespołowych czy zabawach przy muzyce rozwijających sprawność fizyczną uczniów.

      Najbardziej pracowitym dniem był jednak wtorek (04.02.2020r.). To w tym dniu, uczniowie udali się na wycieczkę do Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCAK) w Krakowie.
      Na miejscu odby
      ły się warsztaty muzealne składające
      si
      ę z części merytorycznej prowadzonej w oparciu o podziwianie ekspozycji współczesnego autora Guido Casaletto pt. „Tajemnice materii” oraz części twórczej. Zajęcia miały na celu rozbudzanie wyobraźni oraz wrażliwości, pobudzanie kreatywności oraz „prowokowanie” uczniów do samodzielnego i twórczego myślenia, jak i uświadomienie uczestnikom, iż tak naprawdę każdy twór naszej wyobraźni można przenieść na płótno, nadać mu jakąś fakturę, kształt, tworząc tym samym arcydzieła.
    • ANIOŁKI DLA HOSPICJUM
     • ANIOŁKI DLA HOSPICJUM

     • KIERMASZ CHARYTATYWNY

      Aniołki dla Hospicjum

       

      Szkolne Koło Wolontariatu

      realizując program Szkoły z Pasją Pomagania, zorganizowało świąteczną akcję charytatywną.

      Podobnie jak w latach poprzednich

      zachęcało społeczność naszej szkoły do udziału

      w świątecznym kiermaszu Aniołki dla Hospicjum”.

       

      Serdecznie dziękujemy wszystkim,

      którzy zaangażowali się w naszą świąteczną akcję.

      Kwota jaką w tym roku udało nam się zebrać dla chorych dzieci z Fundacji „Alma Spei” to 326,40 złotych!

      Dziękujemy

      za przekazanie pięknych Aniołów,

      pomoc w organizacji kiermaszu oraz zapełnienie całej puszki datkami.

       

     • H jak herbata

     • W Światowy Dzień Herbaty, w ramach zajęć świetlicowych, uczniowie poprzez prezentację multimedialną poznali drogę herbaty od plantacji do parzenia jej w naszych kuchniach. Następnie odbyła się degustacja herbat o różnych smakach, a królowa angielska wraz z Asterixem uczyli nas zasad picia angielskiej herbatki. Po całej szkole roznosił się aromat herbaty. Uczniom bardzo się podobała taka forma zajęć i już nie mogą się doczekać kolejnego Dnia Herbaty.

     • Konkurs Ortograficzny „Schodami do ortografii”

     • W naszej szkole 22 lutego w ramach Innowacji Pedagogicznej „Polacy nie gęsi i swój język mają”- dla klas 4-5 odbył się konkurs ortograficzny.

      Od początku roku na szkolnych schodach trwała akcja „Schodami do ortografii”. Uczniowie idąc schodami na lekcje do klas, poznawali wyrazy z trudnościami ortograficznymi.

      Kolejnym etapem utrwalenia tych słów był Konkurs Ortograficzny „ Schodami do ortografii”.

      Oto wyniki zmagań ortograficznych uczniów:

       

      IV klasy

      I Michał Mazurek

      II Lena Król

      III Natalia Daniło

      Wyróżnienia: K. Sroka,  A. Rybak-Videira, M. Franek, Z. Cudek

       

      V klasy

      I M. Skrzypek

      II Z. Matusiak

      III F. Kwapiński

      Wyróżnienia: Ł. Chudzikiewicz, W. Bębenek, R. Radek, M. Mazur, D. Telega

       

      Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych dyktandach.

       

    • „Na Wigilii u Tetmajera”- święto Patrona Szkoły
     • „Na Wigilii u Tetmajera”- święto Patrona Szkoły

     • Uczniowie klasy 5b ze Szkoły Podstawowej nr 50 w Krakowie, aby uczcić święto Patrona Szkoły- Włodzimierza Tetmajera, przygotowali przedstawienie, które odbyło się 17 grudnia 2019r. na szkolnej sali gimnastycznej. Uroczystość obrazowała krakowskie zwyczaje i obrzędy świąt Bożego Narodzenia, które wiernie spisał w swoich dziełach poeta.

      Gdy po ślubie z bronowicką włościanką Anną Mikołajczykówną , Włodzimierz Tetmajer zamieszkał pod wiejskim dachem, zaczął nie tylko pielęgnować stare szlacheckie obyczaje, lecz także dołożył do nich zwyczaje chłopskie z okolic Krakowa.

      W roku 1898 Tetmajer opublikował na łamach „Materiałów antropologiczno- archeologicznych” pracę zatytułowaną „O godach i godnich świętach Bożego Narodzenia w Krakowskiem”, napisał również poetycką gawędę „Bóg się rodzi, moc truchleje”, poświęconą nocy wigilijnej.

      W swoich utworach opowiadał o zwyczajach wigilijnych, bożonarodzeniowych, świętowaniu Nowego Roku oraz dnia Trzech Króli, w których wraz ze swoją rodziną uczestniczył jako mieszkaniec Bronowic.

      Zachowany w dokumentach zapis nutowy dał uczniom niezwykłą możliwość zaprezentowania nieznanych dotąd kolędy ludowej „Oj stało nom się wesele” i kolędy życzącej „ Hej nam hej, Pani Gospodarzu”.

      Dekoracje stanowiące tło dla przedstawienia, imitowały wnętrze wiejskiej izby z końcówki XIX w. przyozdobionej na święta słomianymi kopami, krzyżem i gwiazdą. Również rekwizyty, takie jak gwiazda kolędnicza, zostały stworzone na wzór opisywany przez Tetmajera.

      Cała społeczność szkolna mogła wejść w świąteczny nastrój poprzez odśpiewanie jednych z najpiękniejszych polskich kolęd- „Bóg się rodzi”, „Wśród nocnej ciszy” czy „Przybieżeli do Betlejem”. Sala gimnastyczna oprócz dźwięków kolęd mieniła się kolorowymi kwiatami, pawimi piórami oraz barwnymi chustami, bowiem uczniowie na okazję wspomnienia Patrona przybrali regionalne stroje krakowskie.

      Poprzez spektakl klasy 5b, Włodzimierz Tetmajer ugościł uczniów, nauczycieli i przyjaciół bronowickiej szkoły na wieczerzy wigilijnej, podobnie jak przez większość okresu życia w Bronowicach, jego dom był otwarty dla wielu przyjaciół i bliskich.

      Jednemu z nich, poecie Lucjanowi Rydlowi, Tetmajer wyprawił w swoim dworku wesele z Jadwigą Mikołajczykówną, na którym pełnił rolę gospodarza.

      Wspólna zabawa chłopów i inteligencji krakowskiej, zainspirowała Stanisława Wyspiańskiego, malarza i poetę obecnego na przyjęciu, do napisania dramatu „Wesele”. Fragment utworu zaprezentowali uczniowie z klasy 7a, przygotowani przez panią Magdalenę Furmańską.

      Aktorzy, po zakończonym przedstawieniu otrzymali gromkie brawa i głosy gratulacji, szczególnie od znamienitych gości zaproszonych na uroczystość, m.in. od: prawnuczki Tetmajera- pani Elżbiety Konstanty, wnuczki Czepca- pani Janiny Gretschel, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Bronowic- pani Barbary Miszczyk oraz Radnych z Dzielnicy VI- pana Adam Gocha i pana Marcina Kotka.

      Scenariusz do przedstawienia napisała mgr Klaudia Mazur, natomiast oprawę muzyczną wraz z chórem szkolnym przygotował mgr Robert Pazera. Występ uświetniły dekoracje i rekwizyty opracowane przez mgr Iwonę Piętowską- Kusior. Relację fotograficzną z wydarzenia wykonała mgr Agnieszka Goch.

    • IMŁODZIEŻOWE DNI WOLONTARIATU
     • IMŁODZIEŻOWE DNI WOLONTARIATU

     • Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK zaprosił krakowską młodzież do udziału w I Młodzieżowych Dniach Wolontariatu, które zorganizowane zostały, aby wyrazić uznanie dla pracy młodych wolontariuszy i ich opiekunów. W różnych miejscach Krakowa odbywały się spotkania, szkolenia i warsztaty, stwarzające okazje do rozwijania umiejętności interpersonalnych, pracy w grupie przy inicjatywach społecznych czy angażowania się w wolontariat lokalny. 6 grudnia 2019 r. w Muzeum Inżynierii Miejskiej miało miejsce wydarzenie podsumowujące dni wolontariatu – „Twarze Wolontariatu”, z udziałem uczniów  i opiekunów szkolnych kół wolontariatu. Podczas imprezy zaprezentowane zostały dobre praktyki oraz obszary, w których młodzi ludzie mogą podejmować działania na rzecz innych. Odbyła się również debata oksfordzka pt. „Wolontariat – altruizm czy egoizm?” a na zakończenie imprezy część artystyczna

    • KONKURS PLASTYCZNY
     • KONKURS PLASTYCZNY

     •  

      Z radością informujemy, że uczeń naszej szkoły

      Bruno Tomkowicz

      został laureatem

      OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

       „Jesienne duszki, leśne skrzaty”

      organizowanego przez MDK Dom Harcerza w Krakowie pod honorowym patronatem Nadleśnictwa Niepołomice.

      Gratulujemy!

    • PROJEKT "BAJKOLANDIA"
     • PROJEKT "BAJKOLANDIA"

     • W naszej szkole podczas zajęć świetlicowych realizowany jest autorski projekt „Bajkolandia”. Projekt skierowany jest do uczniów klas IV. W ramach rozwijania zainteresowań czytelniczych uczniów, tzw. „głośnego czytania” realizowanego podczas zajęć w świetlicy został zaproponowany alternatywny sposób poznawania, utrwalania wiadomości o bohaterach, głównych wątkach znanych jak i tych nie znanych dzieciom bajek, opowiadań czy lektur szkolnych. Głównym założeniem projektu jest wspomaganie wszechstronnego
      i harmonijnego rozwoju uczniów (dzieci), ale także
      wyjście poza schemat kojarzący
      się uczniom z czytaniem w szkole, tj. biernym wysłuchiwaniem czytanego przez rówieśników czy nauczyciela teksu. Projekt ujmuje wykorzystywanie przeróżnych materiałów, łączenie rozmaitych technik plastycznych jak i technicznych w celu wspólnego tworzenia motywu przewodniego, kojarzącego się uczniom z daną bajką, opowiadaniem, itp. Podczas pracy twórczej, manualnej uczniowie poznają, wspólnie przypominają sobie najważniejsze informacje dotyczące przedstawionej przez nauczyciela czy zaproponowanej przez uczniów bajki, książki, itd. Ważnym celem projektu jest również
      pobudzanie aktywności twórczej u uczniów. To właśnie poprzez aktywność twórczą, rozwijają własną wyobraźnię, wspólnie się inspirują i motywują do poszukiwania nowych pomysłów, nieustępliwości w działaniu, jak również uczą się cierpliwości. Niewątpliwym atutem projektu jest także integracja grupy, która jest niezbędna na każdej płaszczyźnie życia klasy. Nauczyciel pełni tu rolę osoby wspomagającej uczniów w procesie tworzenia, wspierającej
      i zachęcającej do ekspresji twórczej, jak i osoby umożliwiającej dziecku ekspresję plastyczno – techniczną. Jednym z ulubionych materiałów wykorzystywanych przez uczniów stały się kartony. To właśnie dzięki nim powstawały prace z tzw. „recyklingu”, jak na przykład „Chatka Baby Jagi”, „Siedmiu krasnoludków”, czy zabawa w „Teatrzyk”.

      Dzieci bardzo polubiły taką formę pracy podczas zajęć, stąd też z zaangażowaniem włączały się we wszelkie prace twórcze. Efekty wspólnych „dzieł” można było zaobserwować
      na korytarzu szkolnym. Zapraszamy do odwidzenia galerii na stronie internetowej szkoły.

    • BRONOWICKA KARTKA ŚWIĄTECZNA - WYNIKI KONKURSU
     • BRONOWICKA KARTKA ŚWIĄTECZNA - WYNIKI KONKURSU

     • BRONOWICKA KARTKA - WYNIKI KONKURSU

      W grudniu odbył się szkolny konkurs plastyczny pt: „ Bronowicka Kartka Świąteczna. Celem konkursu było wzbogacanie warsztatu plastycznego uczniów, szerzenie kultury bronowickiej, promowanie osiągnięć uczniów zdolnych plastycznie oraz rozwijanie pomysłowości i kreatywności podczas łączenia wielu technik plastycznych. W konkursie wzięli udział uczniowie klas II – VI. Wszystkie zgłoszone do konkursu prace, prezentowały bardzo wysoki poziom zarówno pod kątem plastycznym,jak i pod kątem pomysłowości związanej z połączeniem kultury bronowickiej z motywami bożonarodzeniowymi.  Nagrody główne zdobyli uczniowie:Martyna Kołodziejczyk, klasa 2bMiriam Rouached, klasa 2aSzymon Tomkowicz, klasa 3aLeon Sajdak, klasa 3aFranciszek Gozdek, klasa 4bNatalia Grajny, klasa 4bMaciej Janczur, klasa 4aAntoni Zakrzewski, klasa 6cZwycięzcy najlepszych prac otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Niewątpliwą nagrodą było również wydrukowanie prac w formie kartek pocztowych, które uczniowie, rodzice, dziadkowie jak i osoby odwiedzający szkołę mogli nabyć podczas Kiermaszu Bożonarodzeniowego.     Serdecznie dziękujemy uczniom za udział w konkursie, jeszcze raz gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów!

       

       

    • PROGRAM STARS - ROWEREM DO SZKOŁY
     • PROGRAM STARS - ROWEREM DO SZKOŁY

     • Drodzy rodzice w roku szkolnym 2019/2020 nasza szkoła kontynuuje działania w projekcie Stars- rowerem do szkoły. Celem jest promowanie roweru (ale też hulajnogi, deskorolki) jako najlepszego środka podróżowania min. do szkoły.

      Program Stars skupia się na wdrażaniu młodych uczestników ruchu do korzystania z roweru na linii szkoła – dom, dom-szkoła. Podróż do szkoły jest najczęściej krótka i nie przekracza 5 km. Taki dystans można swobodnie pokonać rowerem. Priorytetem projektu  jest zapewnienie długoterminowej zmiany kultury wśród dzieci i młodzieży.

      Chcemy, aby dzieci przekonały się, że rower, hulajnoga to najlepszy sposób poruszania się na małych dystansach ,a przede wszystkim jest atrakcyjny i zdrowy. 

      Program adresowany jest do wszystkich uczniów. W końcu zdrowym ciele zdrowy duch. 

      W ramach działań w szkole będą organizowane różne cykle edukacji wycieczki, spotkania np. z serwisowania roweru, warsztaty i inne zajęcia promujące jazdę na rowerze. Ponadto zajęcia z przedstawicielami Policji i Straży Miejskiej odnośnie bezpieczeństwa na rowerze.

      Serdecznie zachęcamy Państwa do wsparcia naszych działań.  

      Dołączam link do strony programu:  http://starseurope.org/pl/about_stars.php 

      Koordynatorzy programu. Katarzyna Pakieła, Mateusz Stasiowski.

     • WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO „MOJE INICJAŁY”

     •  


       

      CELE KONKURSU

      1. Rozwijanie kreatywności i wrażliwości artystycznej dzieci

      2. Promowanie osiągnięć uczniów uzdolnionych plastycznie

      3. Wzbogacanie warsztatu plastycznego i rozwijanie różnorodnych form i technik plastycznych.

      Spośród kilkudziesięciu prac plastycznych jury w składzie: Gorczyca Anna, Jamrozik Sylwia, Januszkiewicz Joanna przyznała następujące nagrody:

      NAGRODY GŁÓWNE OTRZYMUJĄ:

      BĄK ORLA 3B

      LASKOWSKI KAROL 5C

      NAGRODY II STOPNIA OTRZYMUJĄ:

      DELA NADIA 2B

      JANCZUR MACIEJ 4A

      JÓŹWIK HANNA 4A

      TOVARIAŃSKA MARIA 2B

      ZAPLOTYŃSKA MAIA 3B

      WYRÓŻNIENIE OTRZYMUJE:

      FRANCISZEK GOZDEK 4B


       

      Uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

      Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!