• Pomocnicy św. Mikołaja

    • POKAŻ NAM SWOJĄ CHOINKĘ :)

      

     UDEKORUJ SWÓJ DOM NA GWIAZDKĘ

     Udekoruj świątecznie swój dom. Wystarczy kolorowy papier lub kolorowy blok rysunkowy, nożyczki, taśma klejąca lub masa mocująca. Wycinasz poszczególne elementy renifera, bałwana. Następnie przyklejasz na drzwi swojego pokoju, czy lodówki. Oczywiście o zgodę spytaj swoich rodziców. Okno też możemy udekorować. Z materiałów plastycznych jakie masz w domu - wycinasz śnieżynki, choinki. Przeźroczyste elementy najlepiej wykonać z bibuły prasowanej, a jeśli nie masz poproś mamę o papier śniadaniowy lub do pieczenia. Przyklejasz do szyby okna taśmą klejącą i gotowe. Magia świąt już nadchodzi...

      

                            

      

     KARTKI ŚWIATECZNE

     Wysyłanie kartek świątecznych ma bardzo długą tradycję, a w Polsce sięga XIX w. Dziś ta tradycja jest wypierana przez życzenia świąteczne wysyłane drogą elektroniczną, jednak nie ma to już takiego uroku jak własnoręcznie zaadresowana pocztówka. Zwłaszcza, że możesz ją samodzielnie wykonać w domu! Taka kartka na pewno bardzo ucieszy obdarowaną osobę. Możesz już dziś zadbać o niezwykłą atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i wysłać najbliższym piękne życzenia.

      

     Poniżej inspiracje do kartek, które możesz własnoręcznie i w prosty sposób wykonać w domu:

                                                                                                  

      

     MIKOŁAJKI

     Tradycyjna, polska nazwa święta ku czci św. Mikołaja, biskupa Miry, obchodzonego 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu. Do XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. W 1969 roku w Kościele katolickim zniesiono święto.

     Od średniowiecza w wigilię tego dnia święty Mikołaj przynosił dzieciom prezenty. Współcześnie w Polsce nocą dzieci dostają drobne upominki, małe zabawki, a przede wszystkim słodycze. W XIX i XX wieku obdarzający dzieci podarkami w swoje święto Mikołaj został przekształcony w baśniową postać.

      

     Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj do prezentacji poniżej:

     Kim_byl_sw._Mikolaj.ppt

      

     A teraz kilka propozycji prezentów mikołajkowych, które możesz wykonać samodzielnie w domu :)

        

     Potrzebujesz:

     • słoik
     • kolorowe wstążki
     • dowolne słodycze lub kawa lub herbata

     Wsyp do słoika wybrane łakocie, zakręć słoik i ozdób według własnego pomysłu.

      

     Potrzebujesz:

     • słoiczek
     • kakao i przyprawa do piernika
     • ozdobna wstążeczka
     • etykieta (do pobrania niżej)

     Wymieszaj w małym słoiczu 10 łyżek rozpuszczalnego kakao i 2 łyżki przyprawy piernikowej. Wydrukuj lub wykonaj samodzielnie etykietę z instrukcją, przywiąż do słoiczka i ozdób według własnego pomysłu.

     Piernikowe_kakao.pdf

      

     Potrzebujesz:

     • 75 g żelatyny
     • 250 ml gotowanej wody
     • 250 ml płynu do kąpieli
     • 1 i pół łyżki soli
     • 1/4 łyżeczki cukru

     Żelatynę rozpuszczamy w gorącej wodzie, następnie dodajemy sól, cukier, płyn do kąpieli i dobrze mieszamy. Do foremek wkładamy przygotowane dodatki do mydełka (np. suszone kwiatki) i zalewamy powstałą, płynną masą. Opcjonalnie możemy dodać do każdej z foremek kropelkę barwnika spożywczego, aby nadać mydełkom kolor. Foremki wstawiamy na 45 minut do lodówki. Na koniec zapakuj według własnego pomysłu.

      

     Weź pudełko czekoladek i napisz na karteczkach własne życzenia dla bliskich..

      

      

     Zbierz zdjęcia swojej rodziny i zrób na ścianie wspomnienia z różnych wydarzeń czy wakacji. Prosty sposób- wystarczy patyk, sznurek, spinacze, dodatkowo lampki choinkowe i gotowe!

      

     A może mama czy tata lubią wieczory przy herbatce? Ułóż z herbat wieniec świąteczny - potrzebne spinacze i herbatki i jakie tylko masz ozdoby i gotowe!

      

      

     A może masz słoik ? Będzie świecznik... Oklej go tym, co masz w domu- gazeta, zeszyt do nut, czy wytnij gwiazdki z papieru i przyklej. Możesz dodatkowo ozdobić sznurkiem lub wstążką, brokatem czy urwaną gałązką choinki. Piękny prezent na święta...

      

     A może masz czekoladę? Zapakuj ją w białą kartkę papieru i zrób z niej bałwanka. Już zwykła czekolada stała się mikołajowym lub świątecznym podarunkiem.

     Powodzenia i pamiętajcie, że Mikołaj jest w tym roku zapracowany... Pomóżcie mu, a uśmiech obdarowanych będzie dla Was najpiękniejszą nagrodą. :)