• Kącik czytelniczy

        • CZASOPISMA

          czyli świeża porcja prasy dla uczniów

           

          Czytanie rozwija – nie tylko poprawia zdolność logicznego myślenia czy wzbogaca zasób słownictwa. Przede wszystkim rozwija zainteresowania! Bo przecież każdy kto ma jakieś hobby, prędzej czy później zacznie poszukiwać informacji na interesujący go temat w książkach czy innych źródłach literackich.

          Dla wszystkich hobbistów i pasjonatów – przegląd czasopism. Wśród nich te ukierunkowane na jeden temat oraz ogólne. Wszystkie z myślą o uczniach – tych młodszych i ciut starszych ;)

           

          NATIONAL GEOGRAPHIC KIDS

            

          Dla wszystkich ciekawych świata. Porcja ciekawostek, wiedzy i nauki. Jak sama nazwa wskazuje, artykuły dotyczą zagadnień geografii, przyrody, nauk ścisłych
          i współczesnego świata. Zawiera interesujące fakty, rekordy Guinessa i łamigłówki. W każdym wydaniu przewidziane są plakaty z ujęciami natury oraz konkursy dla czytelników. Do każdego numeru dołączona jest ciekawa zabawka. Wydawany co dwa miesiące, koszt to ok. 12-15zł.

           

          LEGO: FRIENDS, STAR WARS, CITY, NINJAGO, EXPLORER

               

          Dla fanów kolekcji lego ;) Wydawane co miesiąc. Dostępne w wielu sklepach, nie tylko prasowych ;) ich koszt to 10-15zł.

           

          KOSMOS DLA DZIEWCZYNEK

            

          To magazyn skierowany do dziewczynek. Posiada specyficzną grafikę
          i bardzo ciekawe artykuły. Zawiera reportaże o inspirujących dziewczynkach i kobietach, eksperymenty naukowe w przystępnej formie, a także literaturę, opowieści o ciele, emocjach, przyrodzie
          i matematyce. Każdy numer magazynu zawiera kolorowanki, zabawy edukacyjne oraz dział zrób to sama. Jest dwumiesięcznikiem, cena: 18-20zł, dostępny w salonach prasowych lub księgarniach internetowych.

           

          ŚWIERSZCZYK

               

          Magazyn, którego nie sposób nie znać ;) Przepiękny pod względem graficznym! Adresowany dla uczniów klas 1-3. Zawiera liczne łamigłówki, gry i konkursy, a także opowiadania i ciekawostki spisane przez czołowych, polskich autorów. Jego cena to ok.10zł.

          Istnieją również specjalne wydania: Świerszczyk: krzyżówki i łamigłówki, Świerszczyk Reporter. Polecamy!

           

          KUMPEL

            

          To magazyn w formie komiksowej. Jest nie tylko wesoły, ale i ciekawy! Posiada liczne zadania do wykonania i uwielbianą przez czytelników: strefę śmiechu
          z dowcipami :) Wydawany jest co miesiąc, .jego cena to ok. 8zł.

           

          ENGLISH MATTERS KIDS

            

          Wydawany raz na kwartał (cztery miesiące). Magazyn do nauki języka angielskiego w formie zabawy, quizów i łamigłówek. Pozwala wzbogacić słownictwo. Jest bardzo kolorowy i czytelny. Niestety, dostępny wyłącznie w księgarniach internetowych lub salonach prasowych. Cena egzemplarza to ok.13zł.

           

          Większość wydawnictw oferuje prenumeratę czasopism – wtedy ich koszt jest mniejszy ;)

          Obserwujemy, że niestety, oferta magazynowa dla dzieci wciąż jest mało rozwinięta.. Brakuje czasopism o tematyce sportowej, modowej czy nawet plastycznej, modelarskiej lub z cyklu „zrób to sam”.

          Z nadzieją, że w przyszłości branża prasowa poszerzy swój asortyment życzymy udanej lektury!

           

          PS: Być może zainspirujecie się i kiedyś sami będziecie redaktorem własnego magazynu? ;) Czemu nie!

           

          Propozycje czytelnicze dla ogrodników i botaników

           

          Nadeszła wiosna, a wraz z nią długo wyczekiwany czas na sadzenie roślin
          i organizacje ich hodowli w domowym ogródku. Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą, dla wprawionych ogrodników, jak i tych, którzy jeszcze nie są do tego przekonani – przedstawiamy tytuły książek, które mogą stanowić nieopisaną pomoc
          😉

          Zaczynamy od pestki, nasionka czy też małej sadzonki. Z myślą o tych, którym wydaje się, że nie mają warunków do sadzenia warzyw/owoców i kwiatów – „Ogródek na twoim oknie” autorstwa P. Beckman, R. Efraimsson’a. Jest to świetny poradnik
          w bardzo przystępnej cenie!

           

          „Zrób to sam. Pielęgnacja roślin” E. Szafarzyńskiej jest kolejnym dowodem na to, że nawet w domu można mieć kawałek ogrodu. Ta książka choć dedykowana jest dzieciom, propozycje w niej zawarte zachęcają również dorosłych do udziału
          w pracach. Wszystkie etapy opisane są szczegółowo krok po kroku – na pewno dacie radę ;)

           

          A teraz pachnąca świeżością „To pestka…” K. Bradley. Jest to jedna w najnowszych propozycji czytelniczych. Zachęca nie tylko do sadzenia! Pokazuje jak zrobić samemu doniczkę czy też zaprojektować hotel dla pszczół.  Jest totalnym hitem! Nie zawiera natłoku informacji, a przedstawione w niej ilustracje są bardzo czytelne i miłe dla oka. Gorąco polecamy!

           

          Fascynującą i bardzo kreatywną propozycją jest również „Zrób ten zielnik”. To nie tyle książka czy poradnik co album, którego uzupełnienie wymaga wiele zaangażowania i poszukiwań na łonie natury. Zawiera zaskakujące pomysły wykonania kompozycji z roślin. Napisana została na tyle „humorystycznym” językiem, że pewnie już po jej otwarciu przestaniecie zwracać uwagę na jej obszerność (ponad 200 stron!). Miłej zabawy :)

           

          Na koniec propozycja dla „kanapowych ogrodników”. Jest nim atlas roślin „Elegantki trucicielki i inne ziółka” A. Barman. Książka ta posiada przepiękne, kolorowe ilustracje, natomiast zawarte w niej kategorie roślin choć wydają się „śmiesznymi” są niezwykle trafnymi. Kto ją pozna bardzo szybko zapamięta cechy wielu roślin. Szczerze polecamy!

           

          WIOSENNY PRZEGLĄD LITERACKI

          czyli kilka ”nietypowych” propozycji książek dla młodszych i starszych czytelników

          Zanim wiosna w pełni obudzi się do życia warto się na nią odpowiednio przygotować. Przed Wami lista książek, które zadbają o Wasz wspaniały nastrój i pozytywne nastawienie. Mamy nadzieję przypadną Wam do gustu równie mocno jak nam :)

            

          Zaczniemy od wycieczki do lasu. Chętnie po ich ścieżkach oprowadzą nas znani zarówno Waszym dziadkom jak i rodzicom: Krasnal Hałabała i Wróbelek Elemelek. Jesteśmy przekonani, że ich przygody zainteresują nie jednego z Was! Choć często pisane trudnym dla młodych czytelników językiem (pewne słowa są dość przestarzałe i wyszły już z codziennego użycia), naprawdę warto dowiedzieć się m.in. o tym dlaczego nie warto umawiać się z sójkami na podróż za morze czy też jak prowadzić interesy z wiewiórką ;)

           

          Kolejna nasza propozycja to „Bajka o kurce Złotopiórce, która chciała znosić białe jajka” autorstwa Ewy Marcinkowskiej-Schmidt. Tematycznie, bo przecież lada dzień Wielkanoc, historia opowiada o kurze dla której kolor jajka miał OGROMNE znaczenie.

           

          Dla bardziej „wprawionych” czytelników zachęcamy do przeczytania „Myszki Rozrabiary” napisanej również przez Ewę Marcinkowską Schmidt. Ciekawi i intryguje do ostatniej strony! Przy tym sprawia, że nie sposób się nie uśmiechnąć. Myszka, która nie potrafiła „usiąść na miejscu” i słuchać mamy ma całkiem sporo cech każdego z Was. Chcecie się przekonać?

           

          Dla nieco starszych przedstawiamy „Zwierzenia Fastfudzika Rudzika”. O tym, jak zadbać o świetną formę i uświadomić sobie jaki wpływ na nasze życie ma jedzenie. Historia Kuby zwanego tytułowym Rudzkiem powinna stać się motywacją dla wielu z nas. Nie tylko tych „puszystych”. Polecamy szczególnie w tym okresie wiosennym, kiedy to wszystko budzi się do życia i aż się prosi, żeby zrobić coś dla siebie!

           

          „Zęby” Wojciecha Grajkowskiego to pozycja, która na naszą listę trafiła przy okazji wiosennych porządków i po raz kolejny już wspominanej potrzeby zadbania o siebie. Jest to książka, która pozwala pokonać lęk przed wizytą u dentysty czy ortodonty. Dzięki niej dowiesz się do czego służą te wszystkie przyrządy w gabinecie stomatologicznym i dlaczego w ogóle warto go odwiedzać :)

           

          A kiedy lubicie gdy czytają Wam dorośli lub sami jesteście zapalonymi czytelnikami – polecamy „Wiosnę” Włodzimierza Dulemby z cyklu „Cztery pory baśni”. Opowiadań wystarczy na każdy wiosenny dzień!

           

          PS. Wszystkie przedstawione tytuły będziecie mogli przeglądać zaraz po powrocie do szkoły – oczywiście na świetlicy :)

           

          Drodzy Uczniowie!

          Wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie. Jest to czas miłości i radości, a także refleksji i spotkań rodzinnych. Jest to także czas ferii świątecznych, podczas których nie się musicie się uczyć. Warto wtedy sięgnąć do książek, które sprzyjają świątecznej refleksji oraz dają radość czytania.

           

          Poniżej kilka propozycji czytelniczych na tę okazję:

          Książka Josteina Gaardnera „Tajemnica Bożego Narodzenia” może z powodzeniem zastąpić nam kalendarz odliczający dni do świąt. Zamiast jeść po jednej czekoladce dziennie (albo oprócz tego), możemy w oczekiwaniu na święta czytać zapisane w tej książce historie. Mamy tutaj barwne opowieści, które wprowadzą nastrój Bożego Narodzenia,  a także przybliżą nam przenikające się światy historii, religii i współczesności.

           

          „Goście na Boże Narodzenie” Svena Nordqvista to zabawna i niezwykle wzruszająca książka o tym, co jest tak naprawdę ważne w święta i... dlaczego tak ważni są dobrzy sąsiedzi. To kolejny tom przygód dwójki sympatycznych bohaterów ze skandynawskiej prowincji: staruszka Pettsona i jego kota Findusa. Findus nie może się doczekać Gwiazdki i wszystkich związanych z nią przyjemności: ubierania choinki, gotowania świątecznych pyszności i oczywiście prezentów.

           

          „Niezwykły Święty Mikołaj” to kolejna część przygód Pettersona i jego małego przyjaciela, kota Findusa. Tym razem Petterson obiecuje Findusowi, że w Wigilię przyjdzie do niego Mikołaj. Szybko jednak pomyślał, że z pewnych powodów nie należy wiele obiecywać. Staruszek w tajemnicy przed Findusem buduje Mikołaja, który mógłby ruszać się i mówić. Tygodnie poprzedzające Wigilię mijają Pettsonowi na pracy w stolarni, tymczasem Findus zaczyna się czuć opuszczony. W końcu powstaje Mikołaj skonstruowany przez Pettersona i okazuje się, że dzieło przerosło jego oczekiwania. Co tak naprawdę się wydarzyło i jak zakończy się ta historia? Przekonajcie się sami.

           

          „Basia i Boże Narodzenie” to dzieło polskich autorek Zofii Staneckiej, która napisała książkę, oraz Marianny Oklejak, która wykonała piękne ilustracje. Jest to kolejna opowieść z cyklu o sympatycznej kilkulatce. Tym razem towarzyszymy dziewczynce i jej rodzinie w przygotowaniach do świąt. Tej zimy mamę Basi spotkał prawdziwy pech! Tuż przed świętami złamała rękę, dlatego lekarz zalecił jej unikanie wszelkich prac. Czy Basia, Janek, Franek i tata poradzą sobie ze sprzątaniem, gotowaniem i ubieraniem choinki? Z książki dowiecie się, jak udały się tacie pierwsze zakupy bez listy, na ile sposobów można wykrawać pierniczki oraz dlaczego uszyska w barszczu są lepsze od maleńkich uszek. Zobaczycie także, jak przebiegła Wigilia, podczas której mama mogła wreszcie odpocząć.

           

          „Boże Narodzenie w Bullerbyn” to kolejna pozycja autorstwa Astrid Lingren. Znacie na pewno poprzednie części o dzieciach z Bullerbyn. Tym razem w Bullerbyn wszystkie dzieci pomagają w przygotowaniach do świąt. Wynoszą snopki zboża dla ptaków, zwożą drzewo na opał i ścinają w lesie cztery choinki. W całym domu unosi się zapach pierniczków i laku do lakowania prezentów. Wszystko jest takie piękne i świąteczne, że aż brzuch może od tego rozboleć. I wreszcie nadchodzi Wigilia... I co dalej? Przeczytajcie książkę i dowiedzcie się!

           

          Książka „Pan Brumm obchodzi Boże Narodzenie” napisana przez Daniela Nappa opowiada o tym, jak przed zbliżającymi się świętami tytułowy bohater wraz z przyjaciółmi wyrusza do lasu po choinkę. Gdy jednak udaje im się znaleźć tę właściwą, zjawia się Ryjek, sprytna łasica, fałszywy stróż porządku i … zaczynają się kłopoty. Niestety świąteczne drzewko zostaje odebrane naszym bohaterom, którzy stają przed wyzwaniem: Jak odzyskać utraconą choinkę  i  jak sprawić, by mimo wszystko każdy był zadowolony? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, przeczytajcie książkę.

          ***

          Kochani Uczniowie!

          Kilka nowych propozycji czytelniczych na ten tydzień. Życzymy miłej lektury :)

          „Piraci Oceanu Lodowego” to przeznaczona dla 10-latków pełna przygód i wzruszeń historia małej Siri, która wyrusza na ratunek swojej siostrze Miki porwanej przez piracką bandę Kapitana Białą Głowę (porywa on dzieci i zmusza je do niewolniczej pracy w kopalni). Siri kieruje się ku wyspie piratów, której położenia nikt dokładnie nie zna. Czeka ją trudna i niebezpieczna podróż. Jak się zakończy?

           

          Doktor Proktor” to seria zabawnych książek skierowanych do dziesięciolatków. Jeśli ktoś lubi zwariowane poczucie humoru, zakocha się w tych książkach bez pamięci.  Głównymi bohaterami są: Bulek – niski, rudy chłopiec, któremu koledzy często nie dają żyć. Lisa, przyjaciółka Bulka, taka pozornie grzeczna uczennica, choć nie brakuje jej odwagi, sprytu i często to ona jest autorką najbardziej szalonych pomysłów. Tytułowy Doktor Proktor jest wynalazcą, nie do końca znanym i nie do końca spełnionym, choć właśnie jego wynalazki są często przyczyną zawirowań i wciąż zmieniających się okoliczności.

           

          „Wojtek” to książka, w której splatają się losy dwóch postaci – bociana Wojtka z podlaskiej wsi i siedmioletniego chłopca – Jacka. Wojtek szykuje się do odlotu do ciepłych krajów. W tym samym czasie w pobliskim domu dzieje się coś dziwnego. Tata mieszkającego tu Jacka nagle wyjeżdża. Z rozmów rodziców chłopiec wnioskuje, że wróci wiosną, razem z bocianem. Tymczasem bocian ma w podróży do Afryki i z powrotem liczne i niebezpieczne przygody. Jacek pod jego nieobecność pilnuje gniazda. Bo przecież bez gniazda nie będzie ani bociana, ani taty. Jest to urzekająca historia, która jednocześnie opowiada o wytrwałości w dążeniu do celu i akceptacji ludzkich słabości. To też ważna lekcja przyrody przedstawiona oczami bociana podczas jego lotu do ciepłych krajów.

          ***

          Drodzy Uczniowie!

          Książka, jak już kiedyś wspomnieliśmy, jest nie tylko sposobem na nudę i  pobudzanie wyobraźni, ale również zastrzykiem pozytywnej energii i dobrego nastroju. A to przyda się zwłaszcza w chłodne jesienne wieczory. 😊

          Poniżej propozycje dla młodszych uczniów na typowo jesienny wieczór z książką.

           

          Książka opowiada historię chłopca, który wyrusza na poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak przywrócić rodzinne szczęście. Po drugiej stronie zegara świat wygląda zupełnie inaczej… Słowa nabierają sensu, a uczucia potrafią przybrać materialną postać. Otóż w tej książce uczucia zostały ożywione i stały się bohaterami. Troski, Wspomnienia, Miłość, czy Gniew są postaciami występującymi na równi z ludźmi i przedmiotami. Tak – przedmiotami, bowiem tytułowy Kapselek jest przyjacielem chłopca. Kapselek dąży do posiadania własnego imienia, które pozwala na długo zachować przedmioty w ludzkiej pamięci.

           

          „Calvin i Hobbes” jest komiksową opowieścią o przygodach sześcioletniego chłopca i jego pluszowego tygrysa, który ożywa, gdy nikt nie widzi. Razem tworzą świetny duet do zabaw i robienia psikusów. Calvin to chłopiec z bujną wyobraźnią i olbrzymią ilością pomysłów na kawały - jest istną zmorą dla rodziców i opiekunki. Przygody Calvina i Hobbesa śmieszą, bawią i często zmuszają do refleksji.

           

          „Maja na tropie jaja” to książka dla najmłodszych. Jest to niezwykle zabawna historia o papudze, której uciekło jajo, i dziewczynce – kilkuletniej Mai, która chce jej pomóc je złapać. W tym celu wraz z papugą wyrusza podróż w poszukiwaniu cennej zguby. Bohaterki bywają w różnych miejscach – w autobusie, na statku, a nawet na bezludnej wyspie, na której znajdują coś zupełnie innego…

           

          „O chłopcu, który wpadł do książki” to historia bohatera, który pojawił się na stronach książki. Początkowo nic na nich nie było, ale szybko zaczęły się zapełniać. Chłopiec rósł, dojrzewał, przeżywał pierwsze zachwyty i ważne momenty, doświadczał piękna świata. Zakochał się, założył rodzinę, wybudował dom. Ale wciąż nurtowało go pytanie o sens istnienia. Dlaczego jest w tej książce? Żeby to sprawdzić, postanowił  wyskoczyć z książki. Wtedy szybko zrozumiał, że miał tam wszystko, co kochał i potrzebował, a jego życie było wspaniałe. 

          ***

           

          Moi Drodzy!

           

           Letni wypoczynek to czas pełen przygód, wspaniałej zabawy i … spotkań z dobrą książką!

           

           Usiądźcie wygodnie w fotelu i oddajcie się wielkiej przyjemności, jaką jest czytanie.

           

          Poznajcie Baltica i pana Adama Buczyńskiego, który go uratował. Ta opowieść oparta jest na prawdziwych zdarzeniach. Psa, który płynął Wisłą na kawałku kry, obserwował cały świat. Książka Barbary Gawryluk to wzruszająca historia o jego losach. To również opowiadanie o rodzącej się w najtrudniejszych warunkach miłości między psem a człowiekiem.

           

          Zbiór opowiadań dla młodzieży w wieku 11-15 lat – o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata…

          Autorami czternastu opowiadań (o każdej z wartości) są laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.

           

          Dzięki mistrzyni pióra Joannie Kulmowej świat w jednej chwili pięknieje. To Joanna Kulmowa wie, co czuje podłoga (bez piątej klepki), i dostrzega, że… każdy coś udaje. I to jak! „Żaby udają liście / a liście – zielony obłok. / Chmury / udają góry. Góry – rzekę, co płynie obok.” Jednak żadne dziecko nie będzie udawać, że lubi poezję, ale pokocha ją całym sercem, gdy przeczyta wiersze z tomu Co się komu śni, a nawet i nie śni z równie mistrzowskimi ilustracjami Marii Ekier.

           

          W tym niezwykłym pamiętniku-zwierzowniku para znakomitych ilustratorów opowiada o mieszkańcach swojego ogrodu i jego najbliższych okolic. Poznajemy jeża, lisa, wiewiórkę, łasicę, zająca, dzika, nietoperza, mysz, żabę, ślimaka, borsuka, sarnę, kunę, ryjówkę… Ale to ciągle jeszcze nie wszyscy bohaterowie tej zachwycającej książki! Poprzez obrazki z kolorowych szmatek, akwarele, zdjęcia, dziecięce rysunki (pożyczone od sąsiadki Hani), a nawet trójwymiarowe modele autorzy wyczarowują świat pełen poezji, humoru i czułości wobec innych istot. Zachęcają w ten sposób małego czytelnika, by i on – pisząc, fotografując, wycinając, rysując, a przede wszystkim patrząc – został najprawdziwszym zwierzoznawcą!

           

           

          Drodzy Uczniowie!

           

          Wakacje za pasem, ale nie rezygnujemy z naszych pasji czytelniczych!

          To właśnie najlepszy czas na nadrabianie książkowych zaległości.

          A oto książki, które sprawią, że wakacje będą jeszcze przyjemniejsze.

          Może któraś z nich przypadnie Wam do gustu.

           

          Mądre bajki - pozytywne myślenie to barwne opowieści dla dzieci o ludziach oraz zwierzętach przeżywających przygody, które wymagają ... pozytywnego myślenia!Bohaterowie zmagają się z sytuacjami i przeszkodami, które mogą spotkać każdego z nas. Mądre bajki... podszeptują najlepsze z możliwych rozwiązań. Przyjaźń, samodzielność, wybaczanie, szacunek dla innych, nauka, rozmowa, rodzina - oto klucze do szczęśliwego życia!

           

           

          W pewnym starym, niesamowitym domu na uboczu, za wysokim ogrodzeniem, mieszka chłopiec imieniem Bożek, zwany też Niebożątkiem, który nigdy nie jest sam. Bo oprócz starej skrzyni ze skarbami i najfajniejszej mamy pod słońcem ma też najprawdziwszego anioła stróża… a pod jego łóżkiem mieszka potwór, który ciągle podkrada mu kapcie. Nadchodzi jednak dzień, kiedy Bożek musi wreszcie opuścić swój niezwykły dom i poznać lepiej świat po drugiej stronie ogrodzenia. Tylko czy jest na to gotowy? I czy sam świat również jest gotowy na Bożka oraz wielką tajemnicę, jaką skrywa chłopiec?

           

           

          Opowieść o czasie, który wszystko zmienia, o lękach, marzeniach, tęsknocie, a przede wszystkim - o miłości. Jej bohaterowie - Dawid i Monika - przeżywają problemy zbyt trudne na swój wiek. Radzą sobie z nimi, oswajając rzeczywistość na swój dziecięcy sposób. Książka została nagrodzona w I Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren i jest inspiracją do filmu pod tym samym tytułem w reżyserii Jacka Piotra Bławuta.

           

           

          Był sobie kiedyś chłopiec o imieniu Nils. Najbardziej lubił spać, jeść i psocić, nie chciał się uczyć, a w dodatku dokuczał ludziom i zwierzętom. Pewnego dnia na brzegu starej skrzyni swojej mamy ujrzał krasnoludka i postanowił spłatać mu figla. Za karę został zmieniony w malutkiego człowieczka, a potem wyruszył z dzikimi gęśmi w podróż do Laponii. Po drodze poznał swój kraj i przeżył wiele przygód, ale czy udało mu się bezpiecznie wrócić do domu?

           

           

           

          Drodzy Uczniowie!

           

           Początek maja przywitał nas kapryśną pogodą, dlatego zagłębmy się w treść książek, które  rozbawią do łez, wzbudzą dreszczyk emocji, a na pewno poprawią humor.

          Czytajmy, rozczytujmy się, odczytujmy to, co ważne.

           

           

          Co robić, kiedy deszcz wciąż pada, pada i pada? Oczywiście oglądać telewizję i jeść pizzę, najlepiej dzień w dzień. I cytować dialogi z ukochanych seriali... Ale życie nie może być aż tak piękne. Zatem któregoś dnia zwykła Maja ze zwykłego bloku – zamiast na zagraniczną wycieczkę – musi wyjechać na wakacje do babci. Zdradliwe Lilie? Duchy?? Gadający kot??? Wiewiórka, która chce być lisem?! Nie wierzycie!? To przeczytajcie. Jednym tchem!!!

           

           

          Filip (ksywka: Messi) i Marek (ksywka: Ronaldo) żyją piłką. Drużyna jest ich drugą rodziną, trener drugim ojcem, a wtykająca we wszystko nos menedżerka Ewa (z ich klasy) byłaby nawet całkiem dobrym materiałem na… dziewczynę? Niestety – te szczere uczucia nie wpływają na grę osiedlowego klubu Fruteksu Pięknogóra. Drużyna jest słaba. Czy nowy trener poprowadzi chłopaków do zwycięstwa? Czy naprawdę zna tego prawdziwego Messiego? I czy pomoże chłopakom spełnić marzenia o grze w hiszpańskiej lidze? To pierwsza od czasów "Do przerwy 0:1" genialna powieści dla dzieci o piłce nożnej.

           

           

          Francois Boucher podaje 50 powodów, dla których warto kochać książki i kilka dobrych powodów do książek miłości! Są tu opisane z humorem prawdziwe powody i zupełnie szalone wymyślone! Książka dla całej rodziny, dzieci i dorosłych, a szczególnie dla tych, którzy nie lubią czytać.

           

           

              Jakie to uczucie obudzić się w chacie czarownicy? papuga żako Szarlota mogłaby wam o tym opowiedzieć! Ale zaraz, zaraz… Czy Żelka, z odkurzaczem zamiast miotły, naprawdę umie rzucać uroki, a jej pokój w kolorach tęczy sprzyja uprawianiu magii? Kot Czarek upiera się, że Żelka jest prawdziwą czarownicą, zbiera nawet dowody i… powoli przekonuje papugę. Bo powiedzcie sami, czy ktoś, kto tak pięknie pomaga innym, jest życzliwy i pozytywnie nastawiony do świata, nie używa przypadkiem czarodziejskiej różdżki?

           

           

           

          Moi Drodzy!

          Przed nami majówka i czas spędzony z najbliższą rodziną, w ogrodzie, na działce, a może po prostu w zaciszu domowym. Cieszmy  się wiosną, piękną pogodą i nie zapominajmy o naszej przyjaciółce – książce!

           

          Chcesz zostać prawdziwym tropicielem/tropicielką? Weź Adama Wajraka za przewodnika i przeżyj niezapomniane przygody! Możesz się sprawdzić w roli detektywa tropiącego groźnego mordercę, poszukiwacza najbardziej tajemniczych mieszkańców polnych norek czy twardziela pokonującego zaspy śnieżne i bagna. Dzięki tej książce zdobędziesz też mnóstwo wiedzy na temat polskiej flory i fauny. A do tego wciągające opowieści Adama Wajraka zilustrowane są licznymi zdjęciami jego autorstwa.

           

          Księga o przyjaźni greckich bogów i bohaterów. Dwadzieścia cztery opowieści z życia największych greckich bogów, bogiń, herosów i heroin. Każda z historii poprzedzona jest żartobliwą i wnikliwą ankietą o bohaterze, jego pochodzeniu, cechach charakteru, rodzinie, sympatiach, antypatiach oraz ulubionych zajęciach.

          Oryginalne, zabawne, wierne klasycznym podaniom, a przy tym ułatwiające zapamiętywanie przedstawienie mitologii greckiej.

           

          W Dhace rzeczywiście jest tak ciasno? Gdzie leży miasto, w którym nie wychodzi się

           z domu bez czapki? Najchętniej czytana książka świata to "Władca pierścieni"? W którym państwie je się zupę na śniadanie? Jakie warzywo najczęściej wrzucają do garnka Wietnamczycy? Nawet ciekawe informacje łatwiej zapamiętać, kiedy można je zobaczyć. Od tego są infografiki, czyli informacje zamienione na obrazki.

           

          Każdy czasem ma twardy orzech do zgryzienia - trudny problem, z którym trzeba się zmierzyć. Bohaterowie tej książki również. Amelka pomaszerowała przed siebie i się zgubiła. Kuba bał się szczepienia. Franek postanowił udowodnić siostrze, że jest czarodziejem. Oliwka musiała nauczyć się opieki nad wymarzonym żółwiem, a Adaś znaleźć sposób, by pomóc sąsiadce. Jak sobie poradził? O tym dowiecie się, czytając dowcipne i pouczające opowiadania Renaty Piątkowskiej.

           

           

           

          Moi Drodzy!

           

           W tym tygodniu obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak dbać o powietrze, kiedy dokarmiać ptaki czy po prostu mniej śmiecić, sięgnijcie po te książki.

           

          Bohaterka książki to mała dziewczynka mieszkająca w mieście. Opowiada o swoich doświadczeniach i odkryciach związanych z przyrodą. Daje odpowiedzi, wskazówki i porady swoim czytelnikom, np. kiedy i jak dokarmiać ptaki, dlaczego liście żółkną, jak wykonać zielnik.

           

          Kolejny tom z serii "Zielników", który zaprasza nas na spacer do lasu. Po lesie oprowadza młodego czytelnika - skrzat z kasztana. Opowiada o tym, co rośnie w lesie. A w szczególności u podnóża drzew, w warstwie nie przekraczającej jednego metra. Ten wspaniały świat leśny składa się z rozmaitych roślin zielonych, krzewinek oraz siewek drzew i krzewów.

           

          Napisana z dużym poczuciem humoru, oryginalnymi czarno-białymi ilustracjami wywołuje uśmiech już na twarzach 4-5 latków, jak i osób dorosłych. Czytelnik znajdzie odpowiedzi na nurtujące go pytania, między innymi: Dlaczego kondory mają grube białe kołnierze na szyi? Dlaczego leniwiec czasem musi zejść z drzewa? I wiele innych, na które niejeden dorosły nie zna odpowiedzi.

           

           

          Kochani!

           

          Święta, Święta i … po Świętach! A ja już śpieszę z kolejnymi książkami, które umilą Wam chwile spędzone w domu. Myślę, że każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

           "Rok w Krainie Czarów" można oglądać godzinami. Ta niezwykła książka pobudza wyobraźnię, rozwija spostrzegawczość, umiejętność opowiadania, a przede wszystkim gwarantuje świetną zabawę.

           

          51 ogromnych map poprowadzi Was przez 42 kraje i 6 kontynentów. Na każdej z nich znajdziecie niezliczone ilustracje, szczegóły i ciekawostki, które przeniosą Was w wyjątkowe miejsca i sprawią, że zapragniecie dowiedzieć się jeszcze więcej. Udanej podróży!

           

           

          Autor oraz ilustrator Herve Tullet – ojciec trójki dzieci – potrafi sprawić, że jego ilustracje wręcz „rozmawiają” z dziećmi!
          „Naciśnij mnie” to książka, którą trzeba przekręcać, na którą trzeba dmuchać, której trzeba klaskać...
          Interaktywna, niezapomniana, zachęca dzieci i dorosłych do wspólnej zabawy i nauki.
          Niezwykłe przygody kolorowych kropek rozbudzą wyobraźnię każdego czytelnika!

           

           

          „Sen Alicji, czyli jak działa mózg” podarował czytelnikom profesor Jerzy Vetulani. Był nie tylko wybitnym naukowcem, ale również gawędziarzem prosto i zabawnie wyjaśniającym sekrety nauki. Rewelacyjnie zilustrowana opowieść Profesora to porcja bezcennej wiedzy i mnóstwo śmiechu.
           

          Drodzy Uczniowie!

          To już nasze kolejne spotkanie z” Książką dobrą na wszystko”.

          Czytajcie więc i rozmawiajcie o przeczytanych książkach  z rodzicami, Waszymi rówieśnikami.

          Propozycje na ten tydzień:

          Kosmiczny rollercoaster George’a i Annie to gwarancja niezapomnianej zabawy! Już lada chwila ma się rozpocząć jeden z największych eksperymentów naukowych wszech czasów, a George i Annie mają miejsca w pierwszym rzędzie! Eric, tata Annie, udaje się do Wielkiego Zderzacza Hadronów, by zbadać początki istnienia Wszechświata – Wielki Wybuch.

           

          Udaj się wraz z Karoliną, Kazikiem oraz wydrą Hiacyntą na poszukiwanie zaginionego przyjaciela. Dzięki wskazówkom Zagadroida wspólnie przemierzycie 7 rozdziałów we wszystkich zakątkach świata i rozwikłacie ponad 40 zagadek. Dzięki prostemu i niewymagającemu połączenia z Internetem systemowi podpowiedzi z książki, samodzielnie korzystać mogą nawet najmłodsi czytelnicy.

           

           

          Renata Piątkowska pisała już o przysłowiach i przesądach, a teraz napisała książkę o zwyczajach. Wszystkie dzieci malują pisanki ale czy wiedzą, dlaczego malują właśnie jajka? I skąd się wziął prima-aprilis?

           

          Drodzy Uczniowie!

           

          Raz w tygodniu na stronie naszej szkoły znajdziecie tytuły polecanych publikacji, z krótkim opisem.

          Pamiętajmy, że książka to nie tylko sposób na nudę i  pobudzanie wyobraźni, ale również duży zastrzyk energii i dobrego nastroju.

           

          A oto propozycje na najbliższe dni:

           

           

          Rany Julek! to napisana ze swadą historia dzieciństwa Juliana Tuwima. Znajdziecie tu wiele historii z jego życia poprzeplatanych wierszami i żartami. A wszystkie tak barwne i wybuchowe, jak mikstury chemiczne małego Juliana.

           

          Bogato ilustrowane, niezwykle ciekawie i przystępnie podane fakty

           z pozornie trudnej dziedziny, jaką jest astronomia, zaciekawią wszystkich – od najmłodszych do najstarszych członków rodziny.