• KRAKOWSKI TYDZIEŃ ZAWODOWCÓW.

     • Zapraszamy do udziału w dziewiątej  edycji wydarzenia promującego szkolnictwo techniczne i branżowe, jakim jest KRAKOWSKI TYDZIEŃ ZAWODOWCÓW. Podobnie jak w ubiegłym roku,wydarzenie będzie odbywało się na terenie czterech rejonów Krakowa w terminach określonych kolejnymi tygodniami. Szczegóły na plakacie.

    • 1,5 % DLA SZKOŁY
     • 1,5 % DLA SZKOŁY

     • Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice!

      Nasza szkoła nieustannie się rozwija.

      Aby zmiany na lepsze postępowały jeszcze szybciej, prosimy o przekazanie nam 1,5% podczas tegorocznego rozliczenia.

      Za okazane wsparcie dziękujemy!

      Chcąc przekazać 1,5% podatku na rzecz Szkoły Podstawowej Nr 50 w Krakowie należy w odpowiednich rubrykach w poszczególnych PIT-ach wpisać:

      Nazwa OPP: STOWARZYSZENIE POMOCY SZKOLE MAŁOPOLSKA

      Numer KRS: 0000052078

      Wnioskowana kwota – wartość możliwego odpisu

      Wyrażam zgodę – zaznaczyć lub nie zgodę na przekazywanie danych osobowych OPP

      Cel szczegółowy: Szkoła Podstawowa Nr 50 w Krakowie

      DZIĘKUJEMY

     • WARSZTATY PRZYRODNICZE

     • Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam,  pozwól mi zrobić, a zrozumiem. 

       Konfucjusz

       

      W ramach współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, uczniowie klasy 3C mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach eksperymentalnych: „Niezwykła podróż w głąb organizmu: badania na komórkach roślinnych i zwierzęcych.” Podczas zajęć, uczniowie samodzielnie przygotowali preparaty, które następnie oglądali pod mikroskopem. Do każdego zadania podchodzili z dużym zaciekawieniem oraz zaangażowaniem.

      Dzieci mogły zobaczyć również eksperyment z wykorzystaniem ciekłego azotu. Został także przeprowadzony konkurs wiedzy o Mikołaju Koperniku. Osoby, które wykazały się największą wiedzą, otrzymały nagrody. 

      Ponadto uczniowie zwiedzili ekspozycję: „Niesamowity Świat Zwierząt” w Centrum Edukacji Przyrodniczej. Przewodnik opowiedział o współczesnych zwierzętach, pod kątem ich funkcjonowania w wybranych ekosystemach.

     • GAZETKA SZKOLNA

     • Gdzie spędzaliśmy ferie? Co przyniesie nowy rok szkolny? Jakie mamy postanowienia na nowy semestr? A także co wydarzyło się w pierwszym półroczu?

      Na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedzi w najnowszym numerze naszej SZKOLNEJ GAZETKI! Zapraszamy!

      Gazetka_nr_4.pdf

     • ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY WŁODZIMIERZA TETMAJERA

     • 24 stycznia 2023 roku w naszej szkole odbyło się świętowanie Dnia Patrona Szkoły Włodzimierza Tetmajera. Wydarzenie to było wyjątkowe z powodu ustanowienia przez Senat RP roku 2023 Rokiem Włodzimierza Tetmajera! Vivat Tetmajer!

      Uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście zgromadzeni w sali gimnastycznej, dzięki klasie 7b mieli okazję zgłębić życiorys naszego patrona, dowiedzieć się jak postrzegali go przyjaciele i usłyszeć jego słowa zapisane w wierszach.

      Gość honorowy, Zofia Gręplowska- wnuczka Włodzimierza Tetmajera opowiedziała o swoim dziadku, przywołując wspomnienia z rodzinnego domu. Miłość Tetmajera do podkrakowskich Bronowic można było poczuć wsłuchując się w regionalne piosenki śpiewane przez występujących i podrygując w rytm krakowiaka tańczonego przez klasę 1c.

      Również dekoracja, imitująca ukwieconą wiejską chatę, oddawała klimat bronowickiej wsi. Nie można byłoby świętować Dnia Patrona bez recytacji fragmentu ,,Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, w którym to Tetmajer pełnił rolę pierwowzoru postaci Gospodarza.

      Wspaniałe umiejętności aktorskie zaprezentowali uczniowie klasy 8b i 8c, którzy wcielili się w bohaterów utworu już podczas obrzędu Osadzania Chochoła w Rydlówce. Barwne stroje krakowskie, noszone dumnie przez występujących oraz założone przez poczet sztandarowy szkoły, który dostojnie wprowadził sztandar na czas hymnu szkoły, wskazywały na podniosły charakter uroczystości.

      Zwieńczeniem święta było uroczyste otwarcie w naszej szkole Izby Tradycji Bronowic, inwestycji zrealizowanej w ramach budżetu obywatelskiego miasta Krakowa. 

      Klaudia Mazur

     • OTWARCIE IZBY TRADYCJI BRONOWIC

     • 24 stycznia 2023 roku podczas święta Dnia Patrona Szkoły Włodzimierza Tetmajera w naszej szkole miało miejsce uroczyste otwarcie Izby Tradycji Bronowic. Inauguracyjnego przecięcia wstęgi dokonali znamienici goście: Pani Zofia Gręplowska i Pan Bogdan Smok.

      Szkoła Podstawowa nr 50 w Krakowie- Bronowicach Małych, jest jedyną szkołą w Polsce noszącą imię Włodzimierza Tetmajera, który nieopodal, przy obecnej ulicy Tetmajera żył i tworzył wybitne młodopolskie dzieła.  Z powodu silnego związku naszej szkoły z tradycją i kulturą, a także historią Bronowic, przed laty została w ,,bronowickiej Sorbonie” urządzona Izba Tradycji Bronowic- sala o mianie małego muzeum, w  której udało się zgromadzić sporo eksponatów. Znalazły się wśród nich obrazy, dawne sprzęty i wyjątkowo cenne elementy strojów krakowskich z tego regionu, dzięki którym nowe pokolenie mieszkańców Bronowic nie zatraciło pamięci o przodkach.

      Niestety, z powodu złej sytuacji lokalowej, przez kilka lat Izba Tradycji została przystosowana do potrzeb świetlicy, a wszystkie eksponaty musiały zostać przeniesione na strych. Było to ogromną stratą w procesie kultywowania tradycji i kształtowania tożsamości narodowej. Na szczęście, w obliczu nowych okoliczności związanych z rozbudową szkoły, Izba Tradycji Bronowic  mogła zostać reaktywowana w ramach budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa.   

      Pragniemy zaprezentować Izbę Tradycji Bronowic w nowej odsłonie. Pani Iwona Piętowska- Kusior, nauczycielka plastyki otoczyła swą opieką to pomieszczenie i zadbała o wszystkie szczegóły renowacji. Całe wnętrze zostało starannie odnowione i pomalowane, zyskało nowe punkty świetlne, pozwalające podświetlić wybrane eksponaty. Najcenniejsze przedmioty, takie jak stroje krakowskie, pamiątki, zabezpieczone są w szklanych gablotach, z kolei zdjęcia oprawione zostały w ramy. Dawne przedmioty codziennego użytku służą do odtworzenia fragmentu wiejskiej izby.

      Żywimy nadzieję,  że Izba Tradycji Bronowic, wskazując na ścisłe związki tradycji z nowoczesnością, zachęci Krakowian do poznania historii Bronowic.