25 listopada obchodziliśmy w szkole Dzień Pluszowego Misia. Dzieciaki mogły w tym dniu przynieść do szkoły swoje ukochany pluszaki, wykonać różne misiowe prace plastyczne, a nawet poszaleć w misiowych tańcach. Uczniowie zostali również zapoznani z ciekawostkami o niedźwiedziach i ich zwyczajami. Na koniec robiliśmy zdjęcia w misiowych fotoplanszach. Zapraszamy do galerii!
Dzień Pluszowego Misia
KONKURS RECYTATORSKI
22 listopada 2021 roku w Muzeum Historycznym Rydlówka, odbył się konkurs recytatorski „Rzekłbym dwa słowa…za dużo" poświęcony twórczości Stanisława Wyspiańskiego.
Naszą szkole SP 50 wspaniałe reprezentowali uczniowie klasy z 6b Weronika Bugno i z 8c - Mateusz Niżnik, Mateusz Pulchny i Antoni Zakrzewski.
Serdecznie dziękujemy i gratulujemy aktorskiego talentu.
OSADZANIE CHOCHOŁA
20 listopada 2021 roku w samo południe odbyło się coroczne – już pięćdziesiąte! - Osadzanie Chochoła przed Rydlówką. W tym roku z inicjatywy Muzeum Krakowa poprzedził je Korowód Bronowicki, który wyruszył z ulicy Pod Strzechą i przy dźwiękach ludowych melodii zdążał do najsłynniejszego polskiego dworku utrwalonego przez Stanisława Wyspiańskiego w „Weselu”.
W tym roku ze względu na pandemię ilość osób wpuszczonych na teren Rydlówki była ograniczona.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że od 1969 roku, kiedy to profesor Stanisław Waltoś zainicjował tę uroczystość, upamiętniającą wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, nasza szkoła zawsze bierze w niej udział, a właściwie ja współtworzy.
Od 1992 roku nad przygotowaniem uczniów do występu czuwa pani Magdalena Furmańska. Od wielu lat taniec dzieci wokół Chochoła przygotowuje pani Violetta Dziki. W tym roku w role z „Wesela” wcielili się uczniowie klasy VIIIc: Panna Młoda – Karolina Kozik, Poeta – Mateusz Niżnik, Gospodarz – Mateusz Pulchny i Wernyhora – Antoni Zakrzewski. Swoje zadanie wykonali po mistrzowsku!
Kwiat róży słomą owinęły nasze byłe uczennice, obydwie przed laty odgrywały role Panny Młodej.
Uczniowie i uczennice klas 8a i 6a w strojach krakowskich stanowili przepiękne „tło” uroczystości, a „pierwszaki” brawurowo odtańczyły krakowiaka. Pogoda była dla nas łaskawa, gdyż dopiero pod sam koniec imprezy zaczął kropić deszcz. Na uroczystości obecna była pani vice-dyrektor Beata Bodek Szumiec. Ponieważ pani Furmańska poległa w walce z chorobą zastąpiły ją panie Joanna Januszkiewicz i Sylwia Segeth, które kontynuowały próby i doprowadziły uczniów do wspaniałego występu. Za przygotowanie i udostępnienie strojów krakowskich należy podziękować pani Iwonie Piętowskiej Kusior. Dzieci w Rydlówce doglądała pani Magda Gąsienica Ciułacz, a film i zdjęcia zawdzięczamy rodzicom Agatki Marczewskiej. I tak to już od lat – Osadzanie Chochoła jest naszym wspólnym dziełem, które jednoczy społeczność szkolną i bronowicką. Do zobaczenia za rok!
MOJA POLSKA - WOLNOŚĆ W KOLORACH
SZKOŁA DO HYMNU
Przyłączamy się do Akcji "Szkoła do Hymnu". W ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewamy „Mazurka Dąbrowskiego”.
W ten sposób wspólnie będziemy świętować kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zdjęcie i tekst pobrany ze strony MEN https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/szkola-do-hymnu-2021--zapraszamy-do-wspolnego-odspiewania-hymnu-narodowego
Wieczorne czytanie „Dziadów” Adama Mickiewicza
Ciemno wszędzie głucho wszędzie, co to było, co to będzie?
29 września w godzinach wieczornych i przy blasku księżyca klasa 7b i 7c zebrały się w szkole, by wziąć udział w wieczornym czytaniu ,,Dziadów" Adama Mickiewicza. Spotkaniu towarzyszyła nastrojowa muzyka, ciemności rozświetlone blaskiem ledowych świec, a także moc rekwizytów i wspaniały poczęstunek.
W role bohaterów romantycznego dramatu wcielili się uczniowie obu klas wraz z polonistką. Wszyscy byli bardzo poruszeni, zarówno pięknem i niezwykłością czytanego utworu, jak i możliwością spotkania się w tak niecodziennych okolicznościach. Lektura z pewnością zostanie na długo w pamięci uczniów ze względu na przyjemny i niespotykany sposób jej prezentowania.
Duchy udało się szczęśliwie odprawić w przeznaczone im przez Mickiewicza miejsca, a na stałe został z nami jedynie gość specjalny wieczoru – szkolny szkielet.
SUKCESY NAUCZYCIELI
Pragniemy poinformować, że:
p. dyr. mgr Anna Żelawska otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa,
p. mgr Katarzyna Lach uzyskała Certyfikat Nauczyciela z Pasją,
p. mgr Iwona Piętowska - Kusior otrzymała Nagrodę Małopolskiego Kuratora Oświaty.
Bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy daLszych sukcesów!
SZKOŁA PAMIĘTA
Uczestniczymy w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej #Szkoła Pamięta 2021, której celem jest pielęgnowanie wśród młodego pokolenia pamięci o bohaterach naszej wolności.
Szkolne Koło Wolontariatu współpracując z Fundacją Ignatianum od 4 lat prowadzi Akcję Kredkobranie Pamiętamy – Pomagamy, wspierając młode pokolenia Polaków i Polonii, którzy po II wojnie zostali za wschodnią granicą.
Z szacunkiem i godnością upamiętniamy na szkolnych wystawach ważne rocznicowe wydarzenia i postacie (Rok Konstytucji 3 Maja 1791, Rok Cypriana Kamila Norwida, Jana Tetmajera - bohatera wojny polsko-bolszewickiej)
Ostatnie dni października i początek listopada to czas, kiedy w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Wspominamy naszych bliskich. Odwiedzamy groby i zapalamy znicze dla bohaterów naszej wolności i osób, które zapisały się w historii naszej szkoły.
BRONOWICKA KARTKA BOŻONARODZENIOWA
WARSZTATY TEATRALNE
- 2
Na terenie naszej szkoły we współpracy z Teatrem Bronowickim dla uczniów klas II i III szkoły podstawowej cyklicznie organizowane są warsztaty teatralne. Podczas zajęć uczniowie mają możliwość rozwijania własnej aktywności twórczej, rozwijania kreatywności i wyobraźni, poznania metod i technik doskonalenia mimiki, ekspresji i plastyki ciała oraz współpracy w grupie i poznanie podstawowych zagadnień związanych z teatrem i specyfiki pracy aktora.
OBÓZ NAUKOWY KLAS ÓSMYCH - NIEDZICA
W dniach od 27 września do 1 października 2021 r. odbył się w Niedzicy obóz naukowy dla klas ósmych. Uczestniczyły w nim wszystkie klasy ósme: 8a, 8b i 8c. Jak widać na zdjęciach, oprócz sporej ilości wiedzy z przedmiotów egzaminacyjnych: j. polskiego, matematyki i j. angielskiego (oraz biologii w terenie), uczniowie mieli też czas na rekreację i zwiedzanie (zamek w Niedzicy, zapora). Po drodze zwiedziliśmy też zabytkowy kościółek w Dębnie, oraz dwór w Łopusznej związany z naszym patronem Włodzimierzem Tetmajerem.
AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIETA EDUKACJI NARODOWEJ
W dniu 14 X 2021 r. obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej.
Klasy I-III miały zajęcia opiekuńcze ze swoimi nauczycielami. Podczas tych zajęć uczniowie mogli się zapoznać z prezentacją dotyczącą historii i współczesności tego święta. Prezentacja została przygotowana przez klasę 5a oraz panią Izabelę Strumińską-Babulę.
Klasa 4b wraz z panią Dorotą Szczepańską przygotowała krótką akademię dotyczącą popularnego „Dnia Nauczyciela”. Podczas akademii została wręczona przez panią wicedyrektor Bodek-Szumiec część nagród dla wyróżniających się nauczycieli.
Klasy IV-VIII wybrały się ze swoimi wychowawcami na wycieczki, których hasłem przewodnim był: „Mój wymarzony dzień w szkole”. Część klas pozostała w szkole i brała udział w uroczystości.
IZBA TRADYCJI
Szanowni Państwo! Mamy szansę na odnowienie Izby Tradycji, która istaniała kiedyś w naszej szkole.
Bardzo prosimy o głosy.
KLUB SZACHOWY DWIE WIEŻE KRAKÓW
Klub Szachowy Dwie Wieże Kraków działa we współpracy z SP nr 50 Kraków.
W dniach 2-10 października 2021 roku w Legnicy odbywają się rozgrywki o Drużynowe Mistrzostwo Polski – PGNiG TERMIKA Ekstraliga Szachowa 2021.
Facebook Klub Szachowy Dwie Wieże Kraków - https://www.facebook.com/KlubSzachowyDwieWiezeKrakow
Z PRZYRODĄ ZA PAN BRAT...
1 października w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski "Z przyrodą za pan brat", do udziału w którym nasza szkoła zaprosiła również uczniów z pobliskich szkół podstawowych i sąsiadujące Przedszkole Gwiazdeczka. Młodzi recytatorzy prezentowali w nim wiersze o tematyce przyrodniczej i ekologicznej.
Wszystkim uczestników gratulujemy wspaniały występów i zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.
Przed nikim nie ukrywam, że magicznych słów używam...
W ramach szkolnego programu wychowawczego we wrześniu w naszej szkole uczniowie brali udział w akcji plakatowania szkoły. Własnoręcznie tworzyli plakaty i ulotki z hasłami, odnoszącymi się do zasad kulturalnego zachowania się.
"Słowo dziękuję nic nie kosztuje", "Dziękuję i proszę na ustach noszę", czy "Dzień dobry mówimy, gdy kogoś widzimy" to tylko niektóre z wymyślonych tekstów. Zapraszamy do galerii, gdzie znajdziecie więcej pomysłów :)
ZDROWY UCZEŃ W ZDROWEJ KLASIE!
Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice!
4 października rozpoczyna się w Naszej Szkole projekt: Zdrowy Uczeń w Zdrowej Klasie.
Celem projektu jest promocja zdrowego odżywania, zachęcenie Uczniów do rezygnacji ze słodzonych napojów, ciastek, czy innych słodyczy i zastąpienie ich owocami, warzywami oraz wodą.
Zaangażowani w projekt Uczniowie, w wybrane dni, będą przez miesiąc odwiedzać klasy 4-8 i obserwować, czy w śniadaniówkach pojawiają się zdrowe przekąski.
Za każdą śniadaniówkę zawierającą owoc i warzywo uczniowie dostają 2 pkt., za śniadaniówkę tylko z owocem lub warzywem uczniowie otrzymują 1 pkt. (Za owoc i warzywo uznawane też będą przeciery w tubkach, ale tylko te bez cukru dodanego).
Następnie punkty przeliczane będą na procenty w oparciu o liczbę dzieci obecnych danego dnia w klasie.
Dodatkowe punkty przydzielimy za napoje bez cukru (1pkt).
Klasa, która otrzyma najwięcej procent, otrzyma ufundowane przez Szkołę zdrowe nagrody
Uczniowie klasy 7a, 8a i 8c przygotowali krótkie filmiki, do których obejrzenia serdecznie zapraszamy!
Bezpieczni na drodze
Uczniowie klas I-III podczas zajęć dotyczących bezpieczeństwa na drodze doskonalili posiadaną wiedzę na temat podstawowych zasad bezpiecznego zachowania się na drodze. W czasie zajęć uczniowie utrwalali zasady obowiązujące w czasie podróży samochodem czy autobusem, prawidłowego korzystania z przywilejów uczestników ruchu (uczeń jako pieszy), ale także obowiązków z tym związanych. Szczególną uwagę zwrócono na konieczność posiadania odblasków oraz znajomość podstawowych znaków drogowych. Podczas pracy grupowej, uczniowie wykonali makiety miasta, przedstawiające ich drogę do szkoły czy teren zamieszkania, z uwzględnieniem przejść dla pieszych, znaków drogowych czy sygnalizatorów świetlnych. Uczniowie wykazali się ponadprzeciętną kreatywnością w tworzeniu oryginalnych i niepowtarzalnych prac wykorzystując różnego rodzaju materiały oraz techniki. Zapraszamy do obejrzenia galerii przedstawiającej prace uczniów.
Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej
Konkurs Recytatorski "Z przyrodą za pan brat"
DODATKOWE ZAJĘCIA GRY NA GITARZE
Trwa nabór do grup na zajęcia gry na gitarze, dla dzieci z naszej szkoły, prowadzone przez Szkołę Muzyczną Fun&Play.
Bezpośredni link do zapisów na bezpłatną lekcję pokazową:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSevQTSfyG7o2HxRExCUBQ-9XtAkssVE7LPAProexyv3sGJgZw/viewform
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie