23 listopada bieżącego roku w samo południe rozpoczęło się kolejne bronowickie Osadzanie Chochoła przed Rydlówką. Jak zwykle nasza szkoła wzięła na swoje barki (nie bez przyjemności!) oprawę artystyczną uroczystości. Przybyło prawie czterdziestu uczniów i uczennic w strojach krakowskich, rodzice, nauczyciele, mieszkańcy Bronowic i nie tylko… Po przemówieniach profesora Jana Rydla, dyrektora Muzeum Krakowa Michała Niezabitowskiego, profesora Stanisława Waltosia (twórcy obrzędu) i przedstawicieli Rady Dzielnicy, przyszła pora na występy artystyczne. Wiersze Lucjana Rydla i Stanisława Wyspiańskiego deklamowali uczniowie SP 51 i SP 93. Po nich wystąpiła nasza ekipa aktorska z klasy VIIa wraz z najmłodszą aktorką Alą Laskowską z klasy IV (Isia). Przez scenę przewinęli się Państwo Młodzi, Poeta, Rachela, Zosia, Haneczka, Radczyni, Gospodarz, Jasiek. Dzieci recytowały znakomicie, nie poszły na marne trzymiesięczne próby. Po nich – prawdziwa uczta duchowa – scena finałowa „Wesela”, gdzie „stoją wszyscy jak zaklęci”, a Jasiek krzyczy rozpaczliwie: „Kajsim zabył złoty róg!...” w wykonaniu absolwentów, ubiegłorocznych uczniów klasy VIII b. Huragan braw, jaki zerwał się po ostatnich słowach aktu III :
„Ostał mi się ino sznur...” - był najlepszą odpowiedzią na to, czy występ się podobał. Całość przygotowała i koordynowała pani Magdalena Furmańska, która od ponad dwudziestu lat współorganizuje rydlówkową uroczystość. Najpierw z panią Anną Rydlówną, potem z panią Marią Rydlową, teraz – z Muzeum Krakowa. Wreszcie nastąpiła najważniejsza część uroczystości – przy dźwiękach kapeli uczniowie klasy VIIIa wraz z przedstawicielkami Towarzystwa Przyjaciół Bronowic owinęli krzak róży słomą, a dzieci z Teatru Tańca „Dzieci Krakowa” (uczestnicy zajęć z młodszych klas SP 50) pod kierownictwem pani Violetty Dziki odtańczyły krakowiaka wokół Chochoła. Wszystko sfilmowała i obfotografowała pani Agnieszka Goch. Jako ciekawostkę warto podać, że pani Weronika prowadząca owijanie róży chochołem przed dwudziestu sześciu laty, jako uczennica SP 50, grała rolę Panny Młodej. Pani Ania Rydlówna udostępniła jej wtedy autentyczny strój z wesela Rydla! Po części oficjalnej zostaliśmy zaproszeni do wnętrza dworku na pyszne bronowickie kołacze i gorącą herbatę, a dzieci otrzymały drobne upominki od pracowników muzeum.
Serdecznie dziękuję moim wspaniałym aktorom i ich nie mniej wspaniałym rodzicom za zaangażowanie i serce włożone w przygotowanie występu!
Aktorzy z klasy VII a: Lena Sajdak, Julia Bartosik, Zuzia Szpilczak, Zosia Wojdan, Emilia Rożnowska, Hania Kwapień, Gosia Łaba,Wojtek Młynarczyk, Szymon Zygan, Bartek Wierzba.
Absolwenci: Natalia Sternak, Asia Żupnik, Magda Broda, Mikołaj Rosół, Łukasz Marciniszyn, Stanisław Maciejewski, Stanisław Kądziołek, Emanuel Podlecki.
Tradycja nie ginie, a nasi uczniowie niejako „przy okazji” poznają wspaniały tekst Wyspiańskiego i historię Bronowic Małych. Do zobaczenia za rok!
Magdalena Furmańska