• „Na Wigilii u Tetmajera”- święto Patrona Szkoły
     • „Na Wigilii u Tetmajera”- święto Patrona Szkoły

     • Uczniowie klasy 5b ze Szkoły Podstawowej nr 50 w Krakowie, aby uczcić święto Patrona Szkoły- Włodzimierza Tetmajera, przygotowali przedstawienie, które odbyło się 17 grudnia 2019r. na szkolnej sali gimnastycznej. Uroczystość obrazowała krakowskie zwyczaje i obrzędy świąt Bożego Narodzenia, które wiernie spisał w swoich dziełach poeta.

      Gdy po ślubie z bronowicką włościanką Anną Mikołajczykówną , Włodzimierz Tetmajer zamieszkał pod wiejskim dachem, zaczął nie tylko pielęgnować stare szlacheckie obyczaje, lecz także dołożył do nich zwyczaje chłopskie z okolic Krakowa.

      W roku 1898 Tetmajer opublikował na łamach „Materiałów antropologiczno- archeologicznych” pracę zatytułowaną „O godach i godnich świętach Bożego Narodzenia w Krakowskiem”, napisał również poetycką gawędę „Bóg się rodzi, moc truchleje”, poświęconą nocy wigilijnej.

      W swoich utworach opowiadał o zwyczajach wigilijnych, bożonarodzeniowych, świętowaniu Nowego Roku oraz dnia Trzech Króli, w których wraz ze swoją rodziną uczestniczył jako mieszkaniec Bronowic.

      Zachowany w dokumentach zapis nutowy dał uczniom niezwykłą możliwość zaprezentowania nieznanych dotąd kolędy ludowej „Oj stało nom się wesele” i kolędy życzącej „ Hej nam hej, Pani Gospodarzu”.

      Dekoracje stanowiące tło dla przedstawienia, imitowały wnętrze wiejskiej izby z końcówki XIX w. przyozdobionej na święta słomianymi kopami, krzyżem i gwiazdą. Również rekwizyty, takie jak gwiazda kolędnicza, zostały stworzone na wzór opisywany przez Tetmajera.

      Cała społeczność szkolna mogła wejść w świąteczny nastrój poprzez odśpiewanie jednych z najpiękniejszych polskich kolęd- „Bóg się rodzi”, „Wśród nocnej ciszy” czy „Przybieżeli do Betlejem”. Sala gimnastyczna oprócz dźwięków kolęd mieniła się kolorowymi kwiatami, pawimi piórami oraz barwnymi chustami, bowiem uczniowie na okazję wspomnienia Patrona przybrali regionalne stroje krakowskie.

      Poprzez spektakl klasy 5b, Włodzimierz Tetmajer ugościł uczniów, nauczycieli i przyjaciół bronowickiej szkoły na wieczerzy wigilijnej, podobnie jak przez większość okresu życia w Bronowicach, jego dom był otwarty dla wielu przyjaciół i bliskich.

      Jednemu z nich, poecie Lucjanowi Rydlowi, Tetmajer wyprawił w swoim dworku wesele z Jadwigą Mikołajczykówną, na którym pełnił rolę gospodarza.

      Wspólna zabawa chłopów i inteligencji krakowskiej, zainspirowała Stanisława Wyspiańskiego, malarza i poetę obecnego na przyjęciu, do napisania dramatu „Wesele”. Fragment utworu zaprezentowali uczniowie z klasy 7a, przygotowani przez panią Magdalenę Furmańską.

      Aktorzy, po zakończonym przedstawieniu otrzymali gromkie brawa i głosy gratulacji, szczególnie od znamienitych gości zaproszonych na uroczystość, m.in. od: prawnuczki Tetmajera- pani Elżbiety Konstanty, wnuczki Czepca- pani Janiny Gretschel, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Bronowic- pani Barbary Miszczyk oraz Radnych z Dzielnicy VI- pana Adam Gocha i pana Marcina Kotka.

      Scenariusz do przedstawienia napisała mgr Klaudia Mazur, natomiast oprawę muzyczną wraz z chórem szkolnym przygotował mgr Robert Pazera. Występ uświetniły dekoracje i rekwizyty opracowane przez mgr Iwonę Piętowską- Kusior. Relację fotograficzną z wydarzenia wykonała mgr Agnieszka Goch.

    • PROJEKT "BAJKOLANDIA"
     • PROJEKT "BAJKOLANDIA"

     • W naszej szkole podczas zajęć świetlicowych realizowany jest autorski projekt „Bajkolandia”. Projekt skierowany jest do uczniów klas IV. W ramach rozwijania zainteresowań czytelniczych uczniów, tzw. „głośnego czytania” realizowanego podczas zajęć w świetlicy został zaproponowany alternatywny sposób poznawania, utrwalania wiadomości o bohaterach, głównych wątkach znanych jak i tych nie znanych dzieciom bajek, opowiadań czy lektur szkolnych. Głównym założeniem projektu jest wspomaganie wszechstronnego
      i harmonijnego rozwoju uczniów (dzieci), ale także
      wyjście poza schemat kojarzący
      się uczniom z czytaniem w szkole, tj. biernym wysłuchiwaniem czytanego przez rówieśników czy nauczyciela teksu. Projekt ujmuje wykorzystywanie przeróżnych materiałów, łączenie rozmaitych technik plastycznych jak i technicznych w celu wspólnego tworzenia motywu przewodniego, kojarzącego się uczniom z daną bajką, opowiadaniem, itp. Podczas pracy twórczej, manualnej uczniowie poznają, wspólnie przypominają sobie najważniejsze informacje dotyczące przedstawionej przez nauczyciela czy zaproponowanej przez uczniów bajki, książki, itd. Ważnym celem projektu jest również
      pobudzanie aktywności twórczej u uczniów. To właśnie poprzez aktywność twórczą, rozwijają własną wyobraźnię, wspólnie się inspirują i motywują do poszukiwania nowych pomysłów, nieustępliwości w działaniu, jak również uczą się cierpliwości. Niewątpliwym atutem projektu jest także integracja grupy, która jest niezbędna na każdej płaszczyźnie życia klasy. Nauczyciel pełni tu rolę osoby wspomagającej uczniów w procesie tworzenia, wspierającej
      i zachęcającej do ekspresji twórczej, jak i osoby umożliwiającej dziecku ekspresję plastyczno – techniczną. Jednym z ulubionych materiałów wykorzystywanych przez uczniów stały się kartony. To właśnie dzięki nim powstawały prace z tzw. „recyklingu”, jak na przykład „Chatka Baby Jagi”, „Siedmiu krasnoludków”, czy zabawa w „Teatrzyk”.

      Dzieci bardzo polubiły taką formę pracy podczas zajęć, stąd też z zaangażowaniem włączały się we wszelkie prace twórcze. Efekty wspólnych „dzieł” można było zaobserwować
      na korytarzu szkolnym. Zapraszamy do odwidzenia galerii na stronie internetowej szkoły.

    • BRONOWICKA KARTKA ŚWIĄTECZNA - WYNIKI KONKURSU
     • BRONOWICKA KARTKA ŚWIĄTECZNA - WYNIKI KONKURSU

     • BRONOWICKA KARTKA - WYNIKI KONKURSU

      W grudniu odbył się szkolny konkurs plastyczny pt: „ Bronowicka Kartka Świąteczna. Celem konkursu było wzbogacanie warsztatu plastycznego uczniów, szerzenie kultury bronowickiej, promowanie osiągnięć uczniów zdolnych plastycznie oraz rozwijanie pomysłowości i kreatywności podczas łączenia wielu technik plastycznych. W konkursie wzięli udział uczniowie klas II – VI. Wszystkie zgłoszone do konkursu prace, prezentowały bardzo wysoki poziom zarówno pod kątem plastycznym,jak i pod kątem pomysłowości związanej z połączeniem kultury bronowickiej z motywami bożonarodzeniowymi.  Nagrody główne zdobyli uczniowie:Martyna Kołodziejczyk, klasa 2bMiriam Rouached, klasa 2aSzymon Tomkowicz, klasa 3aLeon Sajdak, klasa 3aFranciszek Gozdek, klasa 4bNatalia Grajny, klasa 4bMaciej Janczur, klasa 4aAntoni Zakrzewski, klasa 6cZwycięzcy najlepszych prac otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Niewątpliwą nagrodą było również wydrukowanie prac w formie kartek pocztowych, które uczniowie, rodzice, dziadkowie jak i osoby odwiedzający szkołę mogli nabyć podczas Kiermaszu Bożonarodzeniowego.     Serdecznie dziękujemy uczniom za udział w konkursie, jeszcze raz gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów!

       

       

    • PROGRAM STARS - ROWEREM DO SZKOŁY
     • PROGRAM STARS - ROWEREM DO SZKOŁY

     • Drodzy rodzice w roku szkolnym 2019/2020 nasza szkoła kontynuuje działania w projekcie Stars- rowerem do szkoły. Celem jest promowanie roweru (ale też hulajnogi, deskorolki) jako najlepszego środka podróżowania min. do szkoły.

      Program Stars skupia się na wdrażaniu młodych uczestników ruchu do korzystania z roweru na linii szkoła – dom, dom-szkoła. Podróż do szkoły jest najczęściej krótka i nie przekracza 5 km. Taki dystans można swobodnie pokonać rowerem. Priorytetem projektu  jest zapewnienie długoterminowej zmiany kultury wśród dzieci i młodzieży.

      Chcemy, aby dzieci przekonały się, że rower, hulajnoga to najlepszy sposób poruszania się na małych dystansach ,a przede wszystkim jest atrakcyjny i zdrowy. 

      Program adresowany jest do wszystkich uczniów. W końcu zdrowym ciele zdrowy duch. 

      W ramach działań w szkole będą organizowane różne cykle edukacji wycieczki, spotkania np. z serwisowania roweru, warsztaty i inne zajęcia promujące jazdę na rowerze. Ponadto zajęcia z przedstawicielami Policji i Straży Miejskiej odnośnie bezpieczeństwa na rowerze.

      Serdecznie zachęcamy Państwa do wsparcia naszych działań.  

      Dołączam link do strony programu:  http://starseurope.org/pl/about_stars.php 

      Koordynatorzy programu. Katarzyna Pakieła, Mateusz Stasiowski.

     • WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO „MOJE INICJAŁY”

     •  


       

      CELE KONKURSU

      1. Rozwijanie kreatywności i wrażliwości artystycznej dzieci

      2. Promowanie osiągnięć uczniów uzdolnionych plastycznie

      3. Wzbogacanie warsztatu plastycznego i rozwijanie różnorodnych form i technik plastycznych.

      Spośród kilkudziesięciu prac plastycznych jury w składzie: Gorczyca Anna, Jamrozik Sylwia, Januszkiewicz Joanna przyznała następujące nagrody:

      NAGRODY GŁÓWNE OTRZYMUJĄ:

      BĄK ORLA 3B

      LASKOWSKI KAROL 5C

      NAGRODY II STOPNIA OTRZYMUJĄ:

      DELA NADIA 2B

      JANCZUR MACIEJ 4A

      JÓŹWIK HANNA 4A

      TOVARIAŃSKA MARIA 2B

      ZAPLOTYŃSKA MAIA 3B

      WYRÓŻNIENIE OTRZYMUJE:

      FRANCISZEK GOZDEK 4B


       

      Uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

      Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


       

     • KONKURS RECYTATORSKI „Evviva l’arte”

     •  

      Dnia 10 grudnia 2019 w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski „Evviva l’arte”

      Cele konkursu:

      • Popularyzacja polskiej literatury okresu Młodej Polski

      • Kształtowanie wrażliwości na piękno języka i mowy ojczystej

      • Pracy nad kulturą mowy oraz sztuką interpretacji

      • Promocja sztuki recytacji i pięknego czytania


       

      Uczestnicy zmierzyli się z niełatwą literaturą okresu Młodej Polski. Wykazali się sztuką interpretacji utworów, dykcją i przezwyciężyli stres.

      Po prezentacji utworów jury w składzie: p.Anna Gorczyca, p.Joanna Januszkiewicz, p.Klaudia Mazur przyznało następujące nagrody:

      Kategoria fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego

      I MIEJSCE

      Bartosik Julia

      Łaba Małgorzata

      Sajdak Lena

      Szpilczak Zuzanna

      Rożnowska Emilia

      II MIEJSCE

      Kwapień Hanna

      Wojdan Zofia

      III MIEJSCE

      Młynarczyk Wojciech

      Wierzba Bartłomiej

      Zygan Szymon


       


       

      Kategoria Poezja

      I MIEJSCE

      Niżnik Mateusz


       

      II MIEJSCE

      Dębińska Julia

      Kozik Karolina

      Makówka Max

       

      Uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

    • ANDRZEJKI
     • ANDRZEJKI

     • 22 listopada Samorząd Szkolny zorganizował  zabawy andrzejkowe dla najmłodszych uczniów naszej szkoły czyli klas 1-3. Uczniowie mieli okazję do zapoznania się z najstarszymi tradycyjnymi zabawami andrzejkowymi. Przy dźwiękach magicznej muzyki :) i w fantastycznej atmosferze, uczniowie chętnie wzięli udział w zabawach przygotowanych przez starszych kolegów. Czy było fajnie? Salwy śmiechu rozchodzące się po przygotowanej specjalnie na tę okazję sali i okrzyki radości najmłodszych, mówiły same za siebie :))))

    • WYCHOWANIE DO WARTOŚCI
     • WYCHOWANIE DO WARTOŚCI

     • dniach 26 i 27 września, na progu nowego roku szkolnego spotkaliśmy się w naszej społeczności szkolnej, aby uroczyście zainaugurować realizację programu „Wychowania do wartości”.

       

      Program ten jest realizowany w naszej szkole od kilku lat. Przybierał on dotąd różne formy i zwracał uwagę na wiele cennych wartości, kształtując konkretne postawy uczniowskie. Był motorem  działań wewnątrzszkolnych jak i tych integrujących społeczność lokalną.

       

      Podczas uroczystego apelu zaprezentowane zostały zagadnienia realizowane w trakcie całego roku szkolnego. W  bieżącym  2019/2020 szczególnej refleksji poddane zostaną następujące umiejętności szkolne:

       

      KLASY 1: Pozdrawiam wszystkich pracowników szkoły, mówię – proszę, przepraszam, dziękuję.

      KLASY 2: Podnoszę rękę kiedy chcę coś powiedzieć i czekam na pozwolenie nauczyciela.

      KLASY 3: Jestem samodzielny.

      KLASY 4: Jestem zdyscyplinowany i kontroluję prowadzone działania.

      KLASY 5: Obowiązkowość i punktualność

      KLASY 6: Współdziałanie w grupie

      KLASY 7: Tolerancja

      KLASY 8: Empatia

       

      Ponadto w każdym miesiącu roku szkolnego będą realizowane tematy wiodące, odnoszące się bezpośrednio do do wyżej wymienionych wartości i kształtowaniem tak zwanych umiejętności miękkich.