W tym roku obrzęd Osadzania Chochoła przypadł na sobotę 19 listopada. Muzeum Krakowa po raz drugi poprzedziło go Korowodem Bronowickim, który przemaszerował ze śpiewem i tańcami spod kościoła św. Antoniego do Rydlówki.
Nasza szkoła jak zawsze, od ponad trzydziestu lat, zapewniała oprawę artystyczną tej uroczystości. Pomimo wyjątkowo zimnego i ponurego dnia pod Muzeum Młodej Polski zgromadziły się tłumy.
Po przemówieniach między innymi prof. Jana Rydla i dyrektora Muzeum Krakowa dr Michała Niezabitowskiego uczniowie klas VIIIb i VIIIc przedstawili sceny z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, a trzeba powiedzieć, że uczynili to po mistrzowsku! W tym roku w rolę Panny Młodej wcieliła się Ania Wierzba, a Pana Młodego Bruno Kaleta. Na uroczystość „wszystkie dziwy, kwiaty, krzewy, pioruny, brzęczenia, śpiewy…” zaprosiła Rachela czyli Zosia Matusiak w towarzystwie Poety – Iwo Kamińskiego. O tym, że „chłop potęgą jest i basta!” przypomnieli w swoim dialogu Gospodarz (Viktor Makówka) i Poeta nr 2 (Nataniel Dębski), a Radczyni – w tej roli Magda Skrzypek usiłowała dopiec Pannie Młodej pytaniem : „O czymże wy będziecie mówili…?”
Po przedstawieniu, które spotkało się z owacjami zebranych gości, nastąpiło owinięcie krzaka róży słomianym chochołem, brały w nim udział uczennice: Marysia Stachowicz, Natasza Stachowicz, Agata Marczewska, Laura Kaleta i Jadzia Sudoł.
Następnie z Rydlówki wybiegli uczniowie i uczennice klasy Ic, którzy wokół chochoła brawurowo odtańczyli krakowiaka. Mimo przenikliwego zimna wszyscy wystąpili w strojach krakowskich, budząc entuzjazm widzów. Taniec przygotowała pani Barbara Jarząb, natomiast nad całością programu czuwały pani Magda Furmańska i pani Joanna Januszkiewicz.
Po uroczystości wszyscy nasi uczniowie zostali zaproszeni do wnętrza muzeum, gdzie mogli wypić ciepła herbatę i skosztować bronowickich kołaczy. Otrzymali też drobne upominki od kierownictwa muzeum.
Mamy nadzieję, że wspaniały występ naszych aktorów będziemy mieli okazję powtórzyć na Dniu Patrona w szkole w styczniu.
Magda Furmańska