• Konkurs recytatorski

     • 16 maja 2023r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski „Wiersze Juliana Tuwima”. Wzięła w nim udział klasa 3C. Celem konkursu było popularyzowanie twórczości Juliana Tuwima, rozwijanie zdolności i umiejętności recytatorskich dzieci, a także zainteresowanie uczniów czytaniem poezji. Podczas oceny występów konkursowych brano pod uwagę pamięciowe opanowanie tekstu, dykcję i interpretację utworu oraz ogólny wyraz artystyczny – strój, gest sceniczny. Wszyscy uczniowie znakomicie przygotowali się do występu i ciekawie zaprezentowali swoje zdolności recytatorskie.

       

      Wyniki konkursu:

      • I miejsce – Maria Zakrzewska, Milena Mrugacz
      • II miejsce – Anna Likos, Karolina Rajwa
      • III miejsce – Gabriela Dratwa, Jakub Tomczyk
     • Wycieczka klasy 3c

     • Uczniowie klasy 3C odwiedzili „Zaczarowane Wzgórze”. Był to bardzo aktywnie spędzony czas. Podczas „Leśnej przygody”, dzieci wcieliły się w deweloperów, budowały osiedla, reklamowały swoje konstrukcje oraz tworzyły różnorodne „zapachy lasu”, którym nadawały oryginalne nazwy. Ponadto, uczniowie jechali pod okiem instruktora na grzbiecie przyjaznych koni. Szczególnie interesujące okazały się zajęcia, podczas których uczniowie mieli możliwość rozpalenia ognia za pomocą krzesiwa.

     • Nagroda II stopnia w Małopolskim Konkursie Prac Matematycznych

     • Z wielką przyjemnością informujemy, że Milena Marchewka, Małgorzata Mazur i Gabriela Michałowska 26 kwietnia 2023 r. zdobyły nagrodę II stopnia za pracę matematyczną pt. „Wielościany” w Małopolskim Konkursie Prac Matematycznych organizowanym przez Krakowskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk we współpracy z uczelniami krakowskimi. Opiekunem pracy była  mgr Dorota Szczepańska.        

      Jest to już kolejna nagroda w tym konkursie dla uczniów naszej szkoły. W poprzednich latach laury zdobywali:

      • Emilia Kucińska – nagroda III stopnia za pracę matematyczną pt. „Infekcja” w roku szkolnym 2020/21,
      • Michał Rychter, Krzysztof Suliński – nagroda II stopnia za pracę pt. „Kostka Rubika w matematyce” w roku szkolnym 2019/20,
      • Małgorzata Mazur, Maria Rychter – nagroda I stopnia za pracę pt. „Niektóre własności ośmiościanu foremnego wykonanego w technice origami” w roku szkolnym 2019/2020,
      • Jakub Gruszczyński, Michał Rychter, Krzysztof Suliński – nagroda III stopnia za pracę pt. „Całkowite wypełnienie płaszczyzny lub przestrzeni” w roku szkolnym 2018/2019.
     • DZIECIĘCY TELEFON ZAUFANIA

     • Uczniu!

      Dręczą Cię w szkole, biją na podwórku, boisz się wychodzić z domu? Stałeś się celem ataku w internecie, jest hejt na Ciebie, ktoś wpuścił do sieci Twoje kompromitujące zdjęcie? Zostałeś sam, pogubiłeś się w życiu, straciłeś przyjaciela, nie masz z kim pogadać?

      Nie jesteś sam! Zadzwoń pod numer 800 12 12 12. To telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Możesz też napisać do ekspertów na czacie, który znajdziesz na stronie Rzecznika: www.brpd.gov.pl

       

      Czekają tam na Ciebie ludzie, którzy Ci pomogą. Za darmo. Nie musisz się przedstawiasz ani mówić, skąd dzwonisz. Możesz pozostać całkowicie anonimowy. Nikt się nie dowie o tej rozmowie, ani rodzice, ani szkoła, ani znajomi. Eksperci z Telefonu Zaufania pomogą Ci rozwiązać Twój problem, wyjaśnią, co robić, jak się zachować, gdzie znaleźć konkretne wsparcie.

       

      Nie czekaj, nie trać czasu, pomóż sobie – zadzwoń 800 12 12 12.

      Pod numer interwencyjny mogą też dzwonić osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich.

      Chcesz dowiedzieć się więcej - kliknij tutaj: https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/

     • TEAKWON-DO

     • Zachęcamy do obejrzenia fragmentu pokazu najmłodszej grupy Taekwon-do prowadzonej przez Pana Sebastiana Porębskiego z Krakowskiej Akademii Taekwon-do.

      Pokaz ten odbył się  w lutym, z okazji Dnia Otwartego naszej szkoły.

      Pan Sebastian od lat współpracuje z SP nr 50, a jego zajęcia cieszą się dużym powodzeniem nie tylko wśród naszych uczniów.

     • KRAKOWSKI TYDZIEŃ ZAWODOWCÓW.

     • Zapraszamy do udziału w dziewiątej  edycji wydarzenia promującego szkolnictwo techniczne i branżowe, jakim jest KRAKOWSKI TYDZIEŃ ZAWODOWCÓW. Podobnie jak w ubiegłym roku,wydarzenie będzie odbywało się na terenie czterech rejonów Krakowa w terminach określonych kolejnymi tygodniami. Szczegóły na plakacie.

    • 1,5 % DLA SZKOŁY
     • 1,5 % DLA SZKOŁY

     • Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice!

      Nasza szkoła nieustannie się rozwija.

      Aby zmiany na lepsze postępowały jeszcze szybciej, prosimy o przekazanie nam 1,5% podczas tegorocznego rozliczenia.

      Za okazane wsparcie dziękujemy!

      Chcąc przekazać 1,5% podatku na rzecz Szkoły Podstawowej Nr 50 w Krakowie należy w odpowiednich rubrykach w poszczególnych PIT-ach wpisać:

      Nazwa OPP: STOWARZYSZENIE POMOCY SZKOLE MAŁOPOLSKA

      Numer KRS: 0000052078

      Wnioskowana kwota – wartość możliwego odpisu

      Wyrażam zgodę – zaznaczyć lub nie zgodę na przekazywanie danych osobowych OPP

      Cel szczegółowy: Szkoła Podstawowa Nr 50 w Krakowie

      DZIĘKUJEMY

     • WARSZTATY PRZYRODNICZE

     • Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam,  pozwól mi zrobić, a zrozumiem. 

       Konfucjusz

       

      W ramach współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, uczniowie klasy 3C mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach eksperymentalnych: „Niezwykła podróż w głąb organizmu: badania na komórkach roślinnych i zwierzęcych.” Podczas zajęć, uczniowie samodzielnie przygotowali preparaty, które następnie oglądali pod mikroskopem. Do każdego zadania podchodzili z dużym zaciekawieniem oraz zaangażowaniem.

      Dzieci mogły zobaczyć również eksperyment z wykorzystaniem ciekłego azotu. Został także przeprowadzony konkurs wiedzy o Mikołaju Koperniku. Osoby, które wykazały się największą wiedzą, otrzymały nagrody. 

      Ponadto uczniowie zwiedzili ekspozycję: „Niesamowity Świat Zwierząt” w Centrum Edukacji Przyrodniczej. Przewodnik opowiedział o współczesnych zwierzętach, pod kątem ich funkcjonowania w wybranych ekosystemach.

     • GAZETKA SZKOLNA

     • Gdzie spędzaliśmy ferie? Co przyniesie nowy rok szkolny? Jakie mamy postanowienia na nowy semestr? A także co wydarzyło się w pierwszym półroczu?

      Na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedzi w najnowszym numerze naszej SZKOLNEJ GAZETKI! Zapraszamy!

      Gazetka_nr_4.pdf

    • DZIEŃ OTWARTY
     • DZIEŃ OTWARTY

     • Serdecznie zapraszamy

      dzieci urodzone w 2016 r. i ich rodziców

      na

      DZIEŃ OTWARTY,

      który odbędzie  się 17 lutego 2023r.,

      od godziny 15:30 - do 17:00.

       

       

      W planie:

      • Zwiedzanie budynku szkoły
      • Spotkanie z panią Dyrektor
      • Zajęcia dla dzieci
     • ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY WŁODZIMIERZA TETMAJERA

     • 24 stycznia 2023 roku w naszej szkole odbyło się świętowanie Dnia Patrona Szkoły Włodzimierza Tetmajera. Wydarzenie to było wyjątkowe z powodu ustanowienia przez Senat RP roku 2023 Rokiem Włodzimierza Tetmajera! Vivat Tetmajer!

      Uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście zgromadzeni w sali gimnastycznej, dzięki klasie 7b mieli okazję zgłębić życiorys naszego patrona, dowiedzieć się jak postrzegali go przyjaciele i usłyszeć jego słowa zapisane w wierszach.

      Gość honorowy, Zofia Gręplowska- wnuczka Włodzimierza Tetmajera opowiedziała o swoim dziadku, przywołując wspomnienia z rodzinnego domu. Miłość Tetmajera do podkrakowskich Bronowic można było poczuć wsłuchując się w regionalne piosenki śpiewane przez występujących i podrygując w rytm krakowiaka tańczonego przez klasę 1c.

      Również dekoracja, imitująca ukwieconą wiejską chatę, oddawała klimat bronowickiej wsi. Nie można byłoby świętować Dnia Patrona bez recytacji fragmentu ,,Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, w którym to Tetmajer pełnił rolę pierwowzoru postaci Gospodarza.

      Wspaniałe umiejętności aktorskie zaprezentowali uczniowie klasy 8b i 8c, którzy wcielili się w bohaterów utworu już podczas obrzędu Osadzania Chochoła w Rydlówce. Barwne stroje krakowskie, noszone dumnie przez występujących oraz założone przez poczet sztandarowy szkoły, który dostojnie wprowadził sztandar na czas hymnu szkoły, wskazywały na podniosły charakter uroczystości.

      Zwieńczeniem święta było uroczyste otwarcie w naszej szkole Izby Tradycji Bronowic, inwestycji zrealizowanej w ramach budżetu obywatelskiego miasta Krakowa. 

      Klaudia Mazur

     • OTWARCIE IZBY TRADYCJI BRONOWIC

     • 24 stycznia 2023 roku podczas święta Dnia Patrona Szkoły Włodzimierza Tetmajera w naszej szkole miało miejsce uroczyste otwarcie Izby Tradycji Bronowic. Inauguracyjnego przecięcia wstęgi dokonali znamienici goście: Pani Zofia Gręplowska i Pan Bogdan Smok.

      Szkoła Podstawowa nr 50 w Krakowie- Bronowicach Małych, jest jedyną szkołą w Polsce noszącą imię Włodzimierza Tetmajera, który nieopodal, przy obecnej ulicy Tetmajera żył i tworzył wybitne młodopolskie dzieła.  Z powodu silnego związku naszej szkoły z tradycją i kulturą, a także historią Bronowic, przed laty została w ,,bronowickiej Sorbonie” urządzona Izba Tradycji Bronowic- sala o mianie małego muzeum, w  której udało się zgromadzić sporo eksponatów. Znalazły się wśród nich obrazy, dawne sprzęty i wyjątkowo cenne elementy strojów krakowskich z tego regionu, dzięki którym nowe pokolenie mieszkańców Bronowic nie zatraciło pamięci o przodkach.

      Niestety, z powodu złej sytuacji lokalowej, przez kilka lat Izba Tradycji została przystosowana do potrzeb świetlicy, a wszystkie eksponaty musiały zostać przeniesione na strych. Było to ogromną stratą w procesie kultywowania tradycji i kształtowania tożsamości narodowej. Na szczęście, w obliczu nowych okoliczności związanych z rozbudową szkoły, Izba Tradycji Bronowic  mogła zostać reaktywowana w ramach budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa.   

      Pragniemy zaprezentować Izbę Tradycji Bronowic w nowej odsłonie. Pani Iwona Piętowska- Kusior, nauczycielka plastyki otoczyła swą opieką to pomieszczenie i zadbała o wszystkie szczegóły renowacji. Całe wnętrze zostało starannie odnowione i pomalowane, zyskało nowe punkty świetlne, pozwalające podświetlić wybrane eksponaty. Najcenniejsze przedmioty, takie jak stroje krakowskie, pamiątki, zabezpieczone są w szklanych gablotach, z kolei zdjęcia oprawione zostały w ramy. Dawne przedmioty codziennego użytku służą do odtworzenia fragmentu wiejskiej izby.

      Żywimy nadzieję,  że Izba Tradycji Bronowic, wskazując na ścisłe związki tradycji z nowoczesnością, zachęci Krakowian do poznania historii Bronowic.

     • PODRÓŻE MAŁE I DUŻE....

     • Uczniowie klasy 3C zrealizowali projekt edukacyjny Kraje Europy. Celem projektu było poznanie wybranych krajów europejskich, ich piękna, różnorodności, kultury i tradycji oraz rozbudzanie ciekawości poznawczej i twórczego działania. Do zadania uczniowie podeszli z dużym zaangażowaniem, zgodnie współpracowali w grupie, a ich prace cechowała pomysłowość i kreatywność.

     • Konkurs wokalny "Hej, kolęda!"

     • 5 stycznia w naszej szkole zagościli kolędnicy. Na scenie pojawili się między innymi królowie, anioły i pasterze. 38 uczniów klas 1-3 zaśpiewało kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne. Każdy z wykonawców otrzymał drobne upominki i "Certyfikat Kolędnika", a jury przyznało 6 nagród Grand Prix i 20 nagród I stopnia.

      Grand Prix:

      Starzycka Olga 1a

      Dratwa Gabriela 3c

      Mrugacz Milena 3c

      Kamińska Milla 3c

      Rajwa Karolina 3c

      Lenart Adam 3b

       

      Nagrody I stopnia:

      Wojtyś Mikołaj 1a, Bzducha Mateusz 1a, Górzanowski Antoni 2a, Bystryi Oleksii 2a, Kaczmarczyk Ewa 2a, Budka Julka 2a, Morawiec Gabriela 2a, Sobierajska Zofia 2a, Konarzewski Aleksander 2a, Grądziel Emil 2a, Vlasenko Vasilisa 2a, Timofeeva Arina 2b, Sonntag Maks 3a, Karpezo Anna 3a, Łaba Urszula 3a, Kocyk Katarzyna 3b, Młodawska Gabriela 3b, Szczerba Maria 3b, Szyndler Antonina 3b, Rutkowski Antonina 3b.

      Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do galerii!

      ….Hej kolęda …

      Na zdjęciu cztery uczennice klasy III c prezentują przygotowany utwór.

     • Podziękowania

     • Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wsparli świetlicę podczas kiermaszu świątecznego, kupując ręcznie wykonane na zajęciach świetlicowych stroiki, choinki, bombki i inne ozdoby świąteczne. Dzięki zebranym środkom zakupione zostały drewniane sklepiki, zabawki, klocki i gry.

      Serdecznie dziękujemy! Dzieciaki są zachwycone :)

     • GAZETKA SZKOLNA

     • Drodzy Czytelnicy!

      Zapraszamy do lektury świątecznego numeru naszej szkolnej gazetki. A w środku świąteczne tradycje, przepisy i przeboje, książka godna polecenia, a także wywiad z Panią Darią Zaplotynską.

      Ponadto dowiemy się jak przebiegło tegoroczne Osadzanie Chochoła, a także co zobaczymy w szkolnej Izbie Tradycji! Dowiecie się także czym jest "essa" i czemu to słowo jest tak modne! 

      Zapraszamy do zaczytania!  

      Gazetka_nr_3-1.pdf

     • Zabierz książkę pod choinkę

     • Na długie zimowe wieczory, świąteczny czas odpoczynku, do czytania samodzielnego i rodzinnego zapraszamy do wypożyczenia książek z naszego księgozbioru. Świąteczna przerwa to doskonały moment na czytanie. Na naszych czytelników czekają nowości, ulubione serie dla dzieci i młodzieży, piękne wydania do wspólnego oglądania oraz książki o tematyce bożonarodzeniowej.

      Zapraszamy do Biblioteki Szkolnej