W tym roku szkolnym, w spotkaniu z koordynatorem do spraw wolontariatu w Alma Spei Hospicjum dla Dzieci w Krakowie uczestniczyły klasy 4C i 7A. Podczas warsztatu uczniowie zastanawiali się jak mądrze można pomagać osobom potrzebującym a Pan Grzegorz opowiedział jak działa Hospicjum i jak wygląda jego praca. Podzielił się też piękną i wzruszającą historią. Spotkanie odbyło się w ramach programu profilaktyczno-edukacyjnego Szkoła z pasją pomagania.
Aktualności
Szkoła z pasją Pomagania. Lekcja o mądrym pomaganiu.
Wycieczka klasowa - Rynek Podziemny
Dnia 24 kwietnia uczniowie klasy 1e wybrali się na wycieczkę do centrum Krakowa, aby odbyć fascynującą podróż w czasie, zwiedzając Rynek Podziemny. Pięć metrów pod ziemią odbyliśmy wędrówkę po średniowiecznym rynku krakowskim. W tym okresie był największym targowiskiem Europy – „sercem” Krakowa, a ogromna ilość niewywożonych śmieci w ciągu wieku spowodowała podniesienie płyty Rynku do współczesnego poziomu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć m. in. zrekonstruowane szczątki ludzkie znalezione w trakcie wykopalisk, średniowieczne sposoby mierzenia i ważenia, makietę miasta z wieku XV, zrekonstruowane warsztaty pracy ówczesnych mieszkańców, narzędzia i przedmioty codziennego użytku. Dowiedzieliśmy się, że obszar Rynku i przyległych mu ulic, zanim stały się osadą był wielkim cmentarzyskiem.
Wyjazd ten okazał się nie tylko wyprawą krajoznawczą, ale też piękną lekcją historii Polski.
DZIEŃ ZIEMI
22. kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. W tym roku hasłem przewodnim obchodów jest
Nasza moc, nasza planeta.
Uczennice i uczniowie naszej szkoły uczcili ten dzień, pisząc życzenia dla Naszej Planety.
Wszystkie życzenia dla Ziemi można podziwiać na wystawie przed nowym budynkiem szkoły do 5. maja 2025 r.
I pamiętajcie! O Ziemię trzeba dbać każdego dnia, a nie tylko od święta!
"Świetliczaki książki piszą" - edycja kwietniowa - Wystawa na Rajskiej
O zaletach czytania dzieciom nie trzeba nikogo przekonywać. Także korzyści płynące z tworzenia własnych książeczek są oczywiste. Jest to świetna zabawa – któż z nas nie próbował pisania komiksu czy książki, wykorzystując zgięte w pół kartki wyrwane z zeszytu? Utrwalanie i ilustrowanie wymyślonych przez siebie historii rozwija sprawność pisania i czytania, zwiększa znajomość słownictwa.
Autorem książki może być każdy – wystarczy mieć trochę papieru, kredki, flamastry, nożyczki, klej, dziurkacze lub zszywacze, wstążeczki albo sznurki. Nie obawiajmy się kryzysu twórczego – dzieciom historie same wpadają do głowy.
I tak też nasze Świetliczaki zaprezentowały swoją twórczość w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej na ul. Rajskiej, link do wydarzenia:
https://www.rajska.info/swietliczaki-ksiazki-pisza
Zapraszamy do podziwiania prac naszych uczniów w albumie: Świetliczaki_książki_piszą_wystawa_na_Rajskiej
Wszystkim uczestnikom Serdecznie Gratulujemy!
Nowy numer gazetki
Już jest! Nowy, wielkanocny numer gazetki szkolnej - gotowy do czytania!
Mamy dla Was wyjątkowe wydanie pełne kolorów, ciekawostek i inspiracji!
W środku znajdziecie:
– Wielkanocne tradycje i przepisy!
– Wywiad z naszym anglistą Panem Grzegorzem Latochą – zdradził nam czym się pasjonuje i jakie posiada supermoce!
– Recenzja wprost ze świata klocków – czy warto obejrzeć nowy film o Minecraft? Sprawdziliśmy to dla Was!
Link do gazetki szkolnej to: https://sp50krakow.edupage.org/a/gazetka-szkolna
Zapraszamy do czytania!
"EKOŚCIEŻKA WOKÓŁ SZKOŁY "
Wiosna zawitała także do naszej świetlicy. Uczniowie klas drugich wraz z nauczycielami postanowiły stworzyć płotek w ramach warsztatów ogrodniczych. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonywali swoje zadania, a efekty widać poniżej. Poprzez praktyczne działania uczniowie lepiej zapamiętają jak dbać o ogródek.
SPOTKANIE Z HIMALAISTĄ
W naszej szkole w klasie 2b odbyło się wyjątkowe spotkanie z himalaistą panem Sławomirem Łobodziński, który w roku 1985 razem Jerzym Kukuczką zdobyli szczyt Nanga Parbat (8125 m n.p.m.). Podczas spotkania opowiadał on o swoich wyprawach w Himalaje, dzieląc się niezwykłymi przeżyciami oraz zdjęciami z górskich szczytów.
Uczniowie z zainteresowaniem słuchali o trudach wspinaczki, niebezpieczeństwach oraz pięknie przyrody na dużych wysokościach. Pan Łobodziński podkreślił znaczenie determinacji, przygotowania
i współpracy w osiąganiu celów.To spotkanie na długo zostanie w naszej pamięci.
"Edukacja regionalna tuż za rogiem"
O, jakże wdzięcznie snują się obrazy pierwszego spotkania młodych dusz z tradycją bronowicką! Uczniowie klas pierwszych, wkraczając w mury naszej szkoły, stają się cząstką tej wyjątkowej wspólnoty, której patronem jest wielki Włodzimierz Tetmajer – artysta, wizjoner, strażnik kultury. Od września poznają oni nie tylko jego twórczość, lecz także ducha tradycji, który w Bronowicach unosi się niczym mgła nad polami w blasku zachodzącego słońca.
W ramach tej podróży ku sercu regionalnej tożsamości uczniowie odwiedzili Izbę Tradycji – miejsce, gdzie przeszłość łączy się z teraźniejszością. Ach, jakież to musiało być przeżycie! Nie słowo, lecz sama obecność i doświadczenie tych eksponatów, które niosą w sobie oddech minionych czasów, wyryło ślad w ich młodzieńczych sercach.
Na koniec tego dnia pełnego wzruszeń i zadumy, młodzi twórcy, zainspirowani paletą barw bronowickiej kultury, oddali się ekspresji plastycznej, przekładając na papier ducha tej ziemi – jej kolory, jej opowieści, jej duszę. Czyż można sobie wyobrazić piękniejszy hołd dla przeszłości? Tak oto tradycja nieustannie żyje, przemawia i rozkwita w sercach nowego pokolenia.
Dzień bez plecaka!
Samorząd uczniowski naszej szkoły ustalił dzień 10 kwietnia 2025 roku "Dniem bez plecaka".
Dzień bez plecaka (z ang. „no backpack day”) to święto, które pochodzi z USA. Dzieci za oceanem podczas „no backpack day” przychodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach.
Dzień bez plecaka w polskich szkołach służy głównie dobrej zabawie polegającej na tym aby uczniowie przynieśli do szkoły wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy w wybrany przez siebie sposób. liczy się pomysłowość i spryt - ksiażki zeszyty i inne artykuły szkolne można spakować w dowolny zabawny sposób - ogranicza uczniów tylko ich wyobraźnia!.
Warto dodać, że uczniowie naszej szkoły nie zawiedli! Przybory szkolne zapakowane były w rozmaite sposoby np: w koszach, zabawkach, walizkach, wózkach. Zdarzały się też skrzynki na narzędzia, odkurzacze oraz.... drabina.
Zapraszamy do galerii zdjęć: https://sp50krakow.edupage.org/album/#photos:album:752
WIOSNA, ACH TO TY! KONKURS RECYTATORSKI
We wtorek 1. kwietnia w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego "Wiosna, ach to ty" dla klas I - III.
W tym roku w konkursie uczestniczyło 36 artystów i dodatkowo z wiosennym repertuarem wystąpiła cała klasa IIIC. Był to czas wiosennych porządków, spóźnionych słowików, bocianów i żab.
Każdy recytator otrzymał dyplom uczestnictwa i drobny upominek. Lista laureatów została zamieszczona w Dzienniku Librus.
Serdecznie gratulujemy talentu młodym aktorom!
EKOŚCIEŻKA WOKÓŁ SZKOŁY
- 2
Nadeszła wiosna, a wraz z nią kontynuujemy projekt "Ekościeżka wokół szkoły". W ramach zajęć świetlicowych uczniowie uczestniczyli w warsztatach ogrodnicznych pt. "Mój wielkanocny owies" (klasy pierwsze) i "Kwiaty dla Patrona" (klasy trzecie). Zapraszamy również do podziwiania kwitnącego ogródka i kolorowego płotku, autorstwa klas drugich.
Poznajemy zawody naszych rodziców!
W ramach zajęć z orientacji zawodowej "Poznajemy zawody naszych rodziców" uczniowie klasy 1a mieli możliwość poznania zawodu pracownika naukowego Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie. Dzięki uprzejmości pani Anny uczniowie poznali ten wymagający ale jakże ciekawy zawód oraz poszerzyli swoją wiedzę z zakresu meteorologii. Dowiedziały się jakie warunki trzeba spełnić, aby wyruszyć w kosmos, jak wygląda specyficzne życie kosmonauty, czego dowiadujemy się dzięki lotom kosmicznym i jak współcześnie badamy kosmos.
Zwieńczeniem warsztatów zawodowych były twórcze prace nawiązujące do tematyki, a umożliwiające praktyczne zastosowanie ich w życiu codziennym, czyli połączenie zdobytej wiedzy poprzez zabawę i grupową współpracę.
Więcej zdjęć z warsztatów dostępnych jest w naszej galerii pod adresem:
Projekt ekologiczny "Ekościeżka wokół szkoły! A to cebulka!"
Warsztaty ogrodniczne, które odbywały się w ramach projektu "Ekościeżka wokół szkoły" w październiku 2024r. zakończyły się wielkim sukcesem!
W trakcie warsztatów ogrodniczych Uczniowie świetlicy- klasy 2- mieli możliwość zasadzić cebulki różnokolorowych kwiatów oraz nadaćimiona poszczególnym roślinom.
Wyniki naszej pracy możecie podziwiać w ogródku szkolnym, który na wiosnę pięknie rozkwitł!
Już wiosna!
"Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi
Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni
Zdjąłem z niej zmoknięte palto posadziłem vis a vis
Zapachniało zajaśniało wiosna ach to ty
Wiosna wiosna wiosna ach to ty"
Wraz z nadejściem kalendarzowej wiosny uczniowie klas 1-3 postanowili, aby wiosnę można było nie tylko zobaczyć i poczuć na zewnątrz naszej szkoły, ale również w jej murach. W związku z tym zadbali o dekoracje sal i wspólnych przestrzeni korytarzowych.
Ponadto, do naszej szkoły już przyleciały bociany! Teraz pozostają nam obserwacje ptaków powracających do Polski z ciepłych krajów.
Dodatkowo, uczniowie klasy 1a w ramach wiosennej tematyki na zajęciach, wcielili się w rolę scenografów. Przygotowali przestrzeń sceniczną poprzez zaprojektowanie dekoracji i rekwizytów do klasowego wiosennego teatrzyku pt. " Dwa ślimaki".
Zapraszamy do podziwiania niezwykłej kreatywności i pomysłowości uczniów naszej szkoły.
Z cyklu Wychowanie do Wartości
- 1
W ramach realizacji programu wychowania do wartości, uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach poświęconych tematyce zdrowego stylu życia. Pod hasłem „Ruch to zdrowie” dzieci poznały znaczenie aktywności fizycznej dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Podczas zajęć omawialiśmy, jak ruch wpływa na nasze ciało i umysł, jakie formy aktywności są dostępne na co dzień oraz dlaczego warto ograniczać czas spędzany przed ekranem. Uczniowie z zaangażowaniem dzielili się swoimi doświadczeniami i pomysłami na aktywne spędzanie czasu oraz przygotowali plan wprowadzenia zdrowych nawyków do swojego życia.
Świetliczaki książki piszą
Miesiąc marzec to okres, w którym na świetlicy naszej szkoły rozpoczęła się kontynuacja corocznego projektu na pisanie własnych książek. To konkurs literacko – plastyczny pt. „Świetliczki książki piszą”. Celem było zachęcenie uczniów do własnej twórczości literackiej – napisania bajki, rozwijanie wyobraźni, kreatywności oraz pomysłowości dzieci. Chętnych było co nie miara, zabawy i śmiechu również, a zaangażowanie dzieci i chęć podjęcia wyzwania były ogromne.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
Prośba o wsparcie Hospicjum Alma Spei
Gazetka szkolna wielki powrót!
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!
Mamy świetną wiadomość – Szkolna Gazetka wróciła do naszej wspaniałej „Pięćdziesiątki”!
W najnowszym numerze znajdziecie mnóstwo ciekawostek:
➡ Czy Cogiteon to faktycznie hit, czy raczej kit?
➡ Na co warto wybrać się do kina?
➡ Jaką książkę pochłonąć w wolnej chwili?
To nie wszystko! Poznacie bliżej naszą nową, niezastąpioną matematyczkę – Panią Jolantę Tondyrę, wybierzecie się z nami do Bajki Pana Kleksa w Katowicach i odkryjecie, który szkolny przedmiot cieszy się największą sympatią uczniów!
Zapraszamy do lektury!
A jeśli macie dziennikarską smykałkę i chcielibyście dołączyć do naszej redakcji, widzimy się w środę o 7:30 w sali nr 25 lub zgłoście się bezpośrednio do Pani Marioli Suder.
Serdecznie zapraszamy do lektury!
Do zobaczenia!
Gazetka dostępna jest w sekcji Uczniowie i Rodzice, link bezpośrednio do gazetki poniżej:
Wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym
Z radością informujemy, że Kinga, uczennica klasy 6B, wyróżniona została III miejscem za pracę pt.: "Wojskowa walentynka", przygotowaną na Międzyszkolny Konkurs Plastyczny zorganizowany przez Klub 16 Batalionu Powietrzno-Desantowego w Krakowie.
Gratulujemy!
Koncert zespołu muzycznego YAMAHA!
Dnia 19 marca w naszej szkole ponownie odbył się koncert zespołu muzycznego YAMAHA. Tym razem motywem przewodnim były tańce towarzyskie, które zaprezentowali tancerze ze szkoły tańca "Imperia" w Krakowie. Wydarzenie połączyło muzykę na żywo z dynamicznymi tańcami gości. Publiczność miała przyjemność nie tylko podziwiać niepowtarzalne choreografie, ale też zapoznanie się ze strojami charakterystycznymi dla tańców latynoamerykańskich i standardowych. Dodatkowo uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności tanecznych pod okiem mistrzów turniejowych.
Więcej zdjęć z wydarzenia dostępnych jest w naszej galerii pod adresem: Koncert_zespołu_YAMAHA
Archiwum Aktualności