W Światowy Dzień Herbaty, w ramach zajęć świetlicowych, uczniowie poprzez prezentację multimedialną poznali drogę herbaty od plantacji do parzenia jej w naszych kuchniach. Następnie odbyła się degustacja herbat o różnych smakach, a królowa angielska wraz z Asterixem uczyli nas zasad picia angielskiej herbatki. Po całej szkole roznosił się aromat herbaty. Uczniom bardzo się podobała taka forma zajęć i już nie mogą się doczekać kolejnego Dnia Herbaty.
H jak herbata
LAUREAT KONKURSU PLASTYCZNEGO
Z radością informujemy, że uczeń naszej szkoły
ANTONI ZAKRZEWSKI
został laureatem
KONKURSU PLASTYCZNEGO
„PATRONI KRAKOWSKICH ULIC”
organizowanego przez Radę Miasta Krakowa
Bibliotekę Kraków oraz MDK na 102 w Krakowie
GRATULUJEMY!
Więcej informacji z Gali wręczenia nagród:
https://www.biblioteka.krakow.pl/final-konkursu-patroni-krakowskich-ulic/
**************************************************************************
Konkurs Ortograficzny „Schodami do ortografii”
W naszej szkole 22 lutego w ramach Innowacji Pedagogicznej „Polacy nie gęsi i swój język mają”- dla klas 4-5 odbył się konkurs ortograficzny.
Od początku roku na szkolnych schodach trwała akcja „Schodami do ortografii”. Uczniowie idąc schodami na lekcje do klas, poznawali wyrazy z trudnościami ortograficznymi.
Kolejnym etapem utrwalenia tych słów był Konkurs Ortograficzny „ Schodami do ortografii”.
Oto wyniki zmagań ortograficznych uczniów:
IV klasy
I Michał Mazurek
II Lena Król
III Natalia Daniło
Wyróżnienia: K. Sroka, A. Rybak-Videira, M. Franek, Z. Cudek
V klasy
I M. Skrzypek
II Z. Matusiak
III F. Kwapiński
Wyróżnienia: Ł. Chudzikiewicz, W. Bębenek, R. Radek, M. Mazur, D. Telega
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych dyktandach.
„Na Wigilii u Tetmajera”- święto Patrona Szkoły
Uczniowie klasy 5b ze Szkoły Podstawowej nr 50 w Krakowie, aby uczcić święto Patrona Szkoły- Włodzimierza Tetmajera, przygotowali przedstawienie, które odbyło się 17 grudnia 2019r. na szkolnej sali gimnastycznej. Uroczystość obrazowała krakowskie zwyczaje i obrzędy świąt Bożego Narodzenia, które wiernie spisał w swoich dziełach poeta.
Gdy po ślubie z bronowicką włościanką Anną Mikołajczykówną , Włodzimierz Tetmajer zamieszkał pod wiejskim dachem, zaczął nie tylko pielęgnować stare szlacheckie obyczaje, lecz także dołożył do nich zwyczaje chłopskie z okolic Krakowa.
W roku 1898 Tetmajer opublikował na łamach „Materiałów antropologiczno- archeologicznych” pracę zatytułowaną „O godach i godnich świętach Bożego Narodzenia w Krakowskiem”, napisał również poetycką gawędę „Bóg się rodzi, moc truchleje”, poświęconą nocy wigilijnej.
W swoich utworach opowiadał o zwyczajach wigilijnych, bożonarodzeniowych, świętowaniu Nowego Roku oraz dnia Trzech Króli, w których wraz ze swoją rodziną uczestniczył jako mieszkaniec Bronowic.
Zachowany w dokumentach zapis nutowy dał uczniom niezwykłą możliwość zaprezentowania nieznanych dotąd kolędy ludowej „Oj stało nom się wesele” i kolędy życzącej „ Hej nam hej, Pani Gospodarzu”.
Dekoracje stanowiące tło dla przedstawienia, imitowały wnętrze wiejskiej izby z końcówki XIX w. przyozdobionej na święta słomianymi kopami, krzyżem i gwiazdą. Również rekwizyty, takie jak gwiazda kolędnicza, zostały stworzone na wzór opisywany przez Tetmajera.
Cała społeczność szkolna mogła wejść w świąteczny nastrój poprzez odśpiewanie jednych z najpiękniejszych polskich kolęd- „Bóg się rodzi”, „Wśród nocnej ciszy” czy „Przybieżeli do Betlejem”. Sala gimnastyczna oprócz dźwięków kolęd mieniła się kolorowymi kwiatami, pawimi piórami oraz barwnymi chustami, bowiem uczniowie na okazję wspomnienia Patrona przybrali regionalne stroje krakowskie.
Poprzez spektakl klasy 5b, Włodzimierz Tetmajer ugościł uczniów, nauczycieli i przyjaciół bronowickiej szkoły na wieczerzy wigilijnej, podobnie jak przez większość okresu życia w Bronowicach, jego dom był otwarty dla wielu przyjaciół i bliskich.
Jednemu z nich, poecie Lucjanowi Rydlowi, Tetmajer wyprawił w swoim dworku wesele z Jadwigą Mikołajczykówną, na którym pełnił rolę gospodarza.
Wspólna zabawa chłopów i inteligencji krakowskiej, zainspirowała Stanisława Wyspiańskiego, malarza i poetę obecnego na przyjęciu, do napisania dramatu „Wesele”. Fragment utworu zaprezentowali uczniowie z klasy 7a, przygotowani przez panią Magdalenę Furmańską.
Aktorzy, po zakończonym przedstawieniu otrzymali gromkie brawa i głosy gratulacji, szczególnie od znamienitych gości zaproszonych na uroczystość, m.in. od: prawnuczki Tetmajera- pani Elżbiety Konstanty, wnuczki Czepca- pani Janiny Gretschel, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Bronowic- pani Barbary Miszczyk oraz Radnych z Dzielnicy VI- pana Adam Gocha i pana Marcina Kotka.
Scenariusz do przedstawienia napisała mgr Klaudia Mazur, natomiast oprawę muzyczną wraz z chórem szkolnym przygotował mgr Robert Pazera. Występ uświetniły dekoracje i rekwizyty opracowane przez mgr Iwonę Piętowską- Kusior. Relację fotograficzną z wydarzenia wykonała mgr Agnieszka Goch.
IMŁODZIEŻOWE DNI WOLONTARIATU
Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK zaprosił krakowską młodzież do udziału w I Młodzieżowych Dniach Wolontariatu, które zorganizowane zostały, aby wyrazić uznanie dla pracy młodych wolontariuszy i ich opiekunów. W różnych miejscach Krakowa odbywały się spotkania, szkolenia i warsztaty, stwarzające okazje do rozwijania umiejętności interpersonalnych, pracy w grupie przy inicjatywach społecznych czy angażowania się w wolontariat lokalny. 6 grudnia 2019 r. w Muzeum Inżynierii Miejskiej miało miejsce wydarzenie podsumowujące dni wolontariatu – „Twarze Wolontariatu”, z udziałem uczniów i opiekunów szkolnych kół wolontariatu. Podczas imprezy zaprezentowane zostały dobre praktyki oraz obszary, w których młodzi ludzie mogą podejmować działania na rzecz innych. Odbyła się również debata oksfordzka pt. „Wolontariat – altruizm czy egoizm?” a na zakończenie imprezy część artystyczna
PROJEKT "BAJKOLANDIA"
W naszej szkole podczas zajęć świetlicowych realizowany jest autorski projekt „Bajkolandia”. Projekt skierowany jest do uczniów klas IV. W ramach rozwijania zainteresowań czytelniczych uczniów, tzw. „głośnego czytania” realizowanego podczas zajęć w świetlicy został zaproponowany alternatywny sposób poznawania, utrwalania wiadomości o bohaterach, głównych wątkach znanych jak i tych nie znanych dzieciom bajek, opowiadań czy lektur szkolnych. Głównym założeniem projektu jest wspomaganie wszechstronnego
i harmonijnego rozwoju uczniów (dzieci), ale także wyjście poza schemat kojarzący
się uczniom z czytaniem w szkole, tj. biernym wysłuchiwaniem czytanego przez rówieśników czy nauczyciela teksu. Projekt ujmuje wykorzystywanie przeróżnych materiałów, łączenie rozmaitych technik plastycznych jak i technicznych w celu wspólnego tworzenia motywu przewodniego, kojarzącego się uczniom z daną bajką, opowiadaniem, itp. Podczas pracy twórczej, manualnej uczniowie poznają, wspólnie przypominają sobie najważniejsze informacje dotyczące przedstawionej przez nauczyciela czy zaproponowanej przez uczniów bajki, książki, itd. Ważnym celem projektu jest również pobudzanie aktywności twórczej u uczniów. To właśnie poprzez aktywność twórczą, rozwijają własną wyobraźnię, wspólnie się inspirują i motywują do poszukiwania nowych pomysłów, nieustępliwości w działaniu, jak również uczą się cierpliwości. Niewątpliwym atutem projektu jest także integracja grupy, która jest niezbędna na każdej płaszczyźnie życia klasy. Nauczyciel pełni tu rolę osoby wspomagającej uczniów w procesie tworzenia, wspierającej
i zachęcającej do ekspresji twórczej, jak i osoby umożliwiającej dziecku ekspresję plastyczno – techniczną. Jednym z ulubionych materiałów wykorzystywanych przez uczniów stały się kartony. To właśnie dzięki nim powstawały prace z tzw. „recyklingu”, jak na przykład „Chatka Baby Jagi”, „Siedmiu krasnoludków”, czy zabawa w „Teatrzyk”.Dzieci bardzo polubiły taką formę pracy podczas zajęć, stąd też z zaangażowaniem włączały się we wszelkie prace twórcze. Efekty wspólnych „dzieł” można było zaobserwować
na korytarzu szkolnym. Zapraszamy do odwidzenia galerii na stronie internetowej szkoły.
BRONOWICKA KARTKA ŚWIĄTECZNA - WYNIKI KONKURSU
BRONOWICKA KARTKA - WYNIKI KONKURSU
W grudniu odbył się szkolny konkurs plastyczny pt: „ Bronowicka Kartka Świąteczna. Celem konkursu było wzbogacanie warsztatu plastycznego uczniów, szerzenie kultury bronowickiej, promowanie osiągnięć uczniów zdolnych plastycznie oraz rozwijanie pomysłowości i kreatywności podczas łączenia wielu technik plastycznych. W konkursie wzięli udział uczniowie klas II – VI. Wszystkie zgłoszone do konkursu prace, prezentowały bardzo wysoki poziom zarówno pod kątem plastycznym,jak i pod kątem pomysłowości związanej z połączeniem kultury bronowickiej z motywami bożonarodzeniowymi. Nagrody główne zdobyli uczniowie:Martyna Kołodziejczyk, klasa 2bMiriam Rouached, klasa 2aSzymon Tomkowicz, klasa 3aLeon Sajdak, klasa 3aFranciszek Gozdek, klasa 4bNatalia Grajny, klasa 4bMaciej Janczur, klasa 4aAntoni Zakrzewski, klasa 6cZwycięzcy najlepszych prac otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Niewątpliwą nagrodą było również wydrukowanie prac w formie kartek pocztowych, które uczniowie, rodzice, dziadkowie jak i osoby odwiedzający szkołę mogli nabyć podczas Kiermaszu Bożonarodzeniowego. Serdecznie dziękujemy uczniom za udział w konkursie, jeszcze raz gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów!
PROGRAM STARS - ROWEREM DO SZKOŁY
Drodzy rodzice w roku szkolnym 2019/2020 nasza szkoła kontynuuje działania w projekcie Stars- rowerem do szkoły. Celem jest promowanie roweru (ale też hulajnogi, deskorolki) jako najlepszego środka podróżowania min. do szkoły.
Program Stars skupia się na wdrażaniu młodych uczestników ruchu do korzystania z roweru na linii szkoła – dom, dom-szkoła. Podróż do szkoły jest najczęściej krótka i nie przekracza 5 km. Taki dystans można swobodnie pokonać rowerem. Priorytetem projektu jest zapewnienie długoterminowej zmiany kultury wśród dzieci i młodzieży.
Chcemy, aby dzieci przekonały się, że rower, hulajnoga to najlepszy sposób poruszania się na małych dystansach ,a przede wszystkim jest atrakcyjny i zdrowy.
Program adresowany jest do wszystkich uczniów. W końcu zdrowym ciele zdrowy duch.
W ramach działań w szkole będą organizowane różne cykle edukacji wycieczki, spotkania np. z serwisowania roweru, warsztaty i inne zajęcia promujące jazdę na rowerze. Ponadto zajęcia z przedstawicielami Policji i Straży Miejskiej odnośnie bezpieczeństwa na rowerze.
Serdecznie zachęcamy Państwa do wsparcia naszych działań.
Dołączam link do strony programu: http://starseurope.org/pl/about_stars.php
Koordynatorzy programu. Katarzyna Pakieła, Mateusz Stasiowski.
WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO „MOJE INICJAŁY”
CELE KONKURSU
1. Rozwijanie kreatywności i wrażliwości artystycznej dzieci
2. Promowanie osiągnięć uczniów uzdolnionych plastycznie
3. Wzbogacanie warsztatu plastycznego i rozwijanie różnorodnych form i technik plastycznych.
Spośród kilkudziesięciu prac plastycznych jury w składzie: Gorczyca Anna, Jamrozik Sylwia, Januszkiewicz Joanna przyznała następujące nagrody:
NAGRODY GŁÓWNE OTRZYMUJĄ:
BĄK ORLA 3B
LASKOWSKI KAROL 5C
NAGRODY II STOPNIA OTRZYMUJĄ:
DELA NADIA 2B
JANCZUR MACIEJ 4A
JÓŹWIK HANNA 4A
TOVARIAŃSKA MARIA 2B
ZAPLOTYŃSKA MAIA 3B
WYRÓŻNIENIE OTRZYMUJE:
FRANCISZEK GOZDEK 4B
Uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
KONKURS RECYTATORSKI „Evviva l’arte”
Dnia 10 grudnia 2019 w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski „Evviva l’arte”
Cele konkursu:
-
Popularyzacja polskiej literatury okresu Młodej Polski
-
Kształtowanie wrażliwości na piękno języka i mowy ojczystej
-
Pracy nad kulturą mowy oraz sztuką interpretacji
-
Promocja sztuki recytacji i pięknego czytania
Uczestnicy zmierzyli się z niełatwą literaturą okresu Młodej Polski. Wykazali się sztuką interpretacji utworów, dykcją i przezwyciężyli stres.
Po prezentacji utworów jury w składzie: p.Anna Gorczyca, p.Joanna Januszkiewicz, p.Klaudia Mazur przyznało następujące nagrody:
Kategoria fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego
I MIEJSCE
Bartosik Julia
Łaba Małgorzata
Sajdak Lena
Szpilczak Zuzanna
Rożnowska Emilia
II MIEJSCE
Kwapień Hanna
Wojdan Zofia
III MIEJSCE
Młynarczyk Wojciech
Wierzba Bartłomiej
Zygan Szymon
Kategoria Poezja
I MIEJSCE
Niżnik Mateusz
II MIEJSCE
Dębińska Julia
Kozik Karolina
Makówka Max
Uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.
-
OSADZANIE CHOCHOŁA
23 listopada bieżącego roku w samo południe rozpoczęło się kolejne bronowickie Osadzanie Chochoła przed Rydlówką. Jak zwykle nasza szkoła wzięła na swoje barki (nie bez przyjemności!) oprawę artystyczną uroczystości. Przybyło prawie czterdziestu uczniów i uczennic w strojach krakowskich, rodzice, nauczyciele, mieszkańcy Bronowic i nie tylko… Po przemówieniach profesora Jana Rydla, dyrektora Muzeum Krakowa Michała Niezabitowskiego, profesora Stanisława Waltosia (twórcy obrzędu) i przedstawicieli Rady Dzielnicy, przyszła pora na występy artystyczne. Wiersze Lucjana Rydla i Stanisława Wyspiańskiego deklamowali uczniowie SP 51 i SP 93. Po nich wystąpiła nasza ekipa aktorska z klasy VIIa wraz z najmłodszą aktorką Alą Laskowską z klasy IV (Isia). Przez scenę przewinęli się Państwo Młodzi, Poeta, Rachela, Zosia, Haneczka, Radczyni, Gospodarz, Jasiek. Dzieci recytowały znakomicie, nie poszły na marne trzymiesięczne próby. Po nich – prawdziwa uczta duchowa – scena finałowa „Wesela”, gdzie „stoją wszyscy jak zaklęci”, a Jasiek krzyczy rozpaczliwie: „Kajsim zabył złoty róg!...” w wykonaniu absolwentów, ubiegłorocznych uczniów klasy VIII b. Huragan braw, jaki zerwał się po ostatnich słowach aktu III :
„Ostał mi się ino sznur...” - był najlepszą odpowiedzią na to, czy występ się podobał. Całość przygotowała i koordynowała pani Magdalena Furmańska, która od ponad dwudziestu lat współorganizuje rydlówkową uroczystość. Najpierw z panią Anną Rydlówną, potem z panią Marią Rydlową, teraz – z Muzeum Krakowa. Wreszcie nastąpiła najważniejsza część uroczystości – przy dźwiękach kapeli uczniowie klasy VIIIa wraz z przedstawicielkami Towarzystwa Przyjaciół Bronowic owinęli krzak róży słomą, a dzieci z Teatru Tańca „Dzieci Krakowa” (uczestnicy zajęć z młodszych klas SP 50) pod kierownictwem pani Violetty Dziki odtańczyły krakowiaka wokół Chochoła. Wszystko sfilmowała i obfotografowała pani Agnieszka Goch. Jako ciekawostkę warto podać, że pani Weronika prowadząca owijanie róży chochołem przed dwudziestu sześciu laty, jako uczennica SP 50, grała rolę Panny Młodej. Pani Ania Rydlówna udostępniła jej wtedy autentyczny strój z wesela Rydla! Po części oficjalnej zostaliśmy zaproszeni do wnętrza dworku na pyszne bronowickie kołacze i gorącą herbatę, a dzieci otrzymały drobne upominki od pracowników muzeum.
Serdecznie dziękuję moim wspaniałym aktorom i ich nie mniej wspaniałym rodzicom za zaangażowanie i serce włożone w przygotowanie występu!
Aktorzy z klasy VII a: Lena Sajdak, Julia Bartosik, Zuzia Szpilczak, Zosia Wojdan, Emilia Rożnowska, Hania Kwapień, Gosia Łaba,Wojtek Młynarczyk, Szymon Zygan, Bartek Wierzba.
Absolwenci: Natalia Sternak, Asia Żupnik, Magda Broda, Mikołaj Rosół, Łukasz Marciniszyn, Stanisław Maciejewski, Stanisław Kądziołek, Emanuel Podlecki.
Tradycja nie ginie, a nasi uczniowie niejako „przy okazji” poznają wspaniały tekst Wyspiańskiego i historię Bronowic Małych. Do zobaczenia za rok!
Magdalena Furmańska
DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI
Dzień 6 listopada w naszej szkole miał wyjątkowo uroczysty charakter. 101 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęliśmy w naszej Szkole uroczystym apelem dla klas 1-4 o godzinie 10.15 wspólnym odśpiewaniem hymnu. Dyrektor szkoły Pani Anna Żelawska przywitała obecne klasy, nauczycieli i zaprosiła do wspólnego śpiewania pieśni. Uczniowie z klasy 2b pod opieką mgr Elżbiety Tokarz przedstawili krótką historię losów państwa polskiego w drodze do niepodległości deklamując wiersze i śpiewając pieśni patriotyczne. Utwory poetyckie podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Ich uzupełnieniem były utwory muzyczne. Tłem uroczystości były dekoracje przygotowane przez panią mgr Iwonę Piętowską-Kusior i odświętne ubiory uczniów. Cała społeczność szkolna miała symboliczne biało-czerwone kotyliony. Zaprezentowany przez klasę drugą i wspólnie śpiewany koncert pieśni patriotycznych połączył wszystkich dostarczając niezapomnianych emocji. Nastrój powagi i wzruszenia był nagrodą dla tych, którzy uczestniczyli w przygotowaniu programu artystycznego a przede wszystkim potwierdzeniem, że Święto Niepodległości to wydarzenie ważne dla wszystkich Polaków.
ANDRZEJKI
22 listopada Samorząd Szkolny zorganizował zabawy andrzejkowe dla najmłodszych uczniów naszej szkoły czyli klas 1-3. Uczniowie mieli okazję do zapoznania się z najstarszymi tradycyjnymi zabawami andrzejkowymi. Przy dźwiękach magicznej muzyki :) i w fantastycznej atmosferze, uczniowie chętnie wzięli udział w zabawach przygotowanych przez starszych kolegów. Czy było fajnie? Salwy śmiechu rozchodzące się po przygotowanej specjalnie na tę okazję sali i okrzyki radości najmłodszych, mówiły same za siebie :))))
DZIEŃ RATOWNICTWA
W dniu 12. 11. 2019 roku odbył się w naszej szkole Dzień Ratownictwa Medycznego. Z tej okazji gościliśmy po raz kolejny strażaków z OSP w Igołomi-Zofipolu, którzy przekazali uczniom niezbędne informacje dotyczące pierwszej pomocy.
Po krótkim wykładzie, uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach warsztatowych, mających na celu ukazanie uczestnikom jak ogromne znaczenie ma udzielenie pierwszej pomocy. Strażacy w bardzo interesujący sposób przedstawili podstawowe zasady jakich należy przestrzegać podczas ratowania czyjegoś życia. Ponadto uczniowie mogli aktywnie uczestniczyć w zajęciach, wykonując samodzielnie czynności z zakresu pierwszej pomocy.
Po raz pierwszy w naszej szkole, Dzień Ratownictwa został połączony z praktyczną nauką języka angielskiego. Oprócz anglojęzycznej dekoracji na sali gimnastycznej, uczniowie starszych klas wykonywali samodzielnie projekt graficzny z wykorzystaniem słownictwa dotyczącego pierwszej pomocy oraz etapów wzywania pomocy w języku angielskim. Dla młodszych uczniów zostały przygotowane lekcje tematyczne w języku angielskim.
UPAMIĘTNIENIE MIESZKAŃCÓW BRONOWIC
W dniu 1 września- w rocznicę wybuchu II wojny światowej i 11 listopada w Święto Niepodległości uczniowie Szkoły Podstawowej nr 50 złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą mieszkańców Bronowic Małych, którzy brali udział w walce o wolność i niepodległość Polski w latach 1914- 1921 i w latach 1939-1945 .
ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
UROCZYSTY APEL POŁĄCZONY ZE WSPÓLNYM, PATRIOTYCZNYM ŚPIEWANIEM
Dnia 6 listopada 2019 roku odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości połączony ze wspólnym patriotycznym śpiewaniem. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy VI- Wojciech Litwicki, Radny Dzielnicy VI- Waldemar Antosiewicz oraz członkowie społeczności lokalnej.
Apel rozpoczął się o godzinie 11:11 wspólnym odśpiewaniem hymnu. Dyrektor szkoły Pani Anna Żelawska przywitała przybyłych gości oraz uczniów i zaprosiła do obejrzenia przygotowanego programu artystycznego oraz włączenia się do wspólnego śpiewania patriotycznych pieśni. Uczniowie z klas 8a i 8b pod kierownictwem mgr Barbary Wojcieszczak zaprezentowali swoje talenty recytatorskie, a chór szkolny wraz z klasą 5c pod kierownictwem mgr Roberta Pazery zaprezentował swoje talenty wokalne. Uczniowie wykazali się niezwykłą dojrzałością i dużym zaangażowaniem. Występ dzieci zachwycił zgromadzonych na sali gości i społeczność szkolną. Nad całością imprezy czuwały mgr Agnieszka Goch oraz mgr Magdalena Gąsienica-Ciułacz.
WYCHOWANIE DO WARTOŚCI
dniach 26 i 27 września, na progu nowego roku szkolnego spotkaliśmy się w naszej społeczności szkolnej, aby uroczyście zainaugurować realizację programu „Wychowania do wartości”.
Program ten jest realizowany w naszej szkole od kilku lat. Przybierał on dotąd różne formy i zwracał uwagę na wiele cennych wartości, kształtując konkretne postawy uczniowskie. Był motorem działań wewnątrzszkolnych jak i tych integrujących społeczność lokalną.
Podczas uroczystego apelu zaprezentowane zostały zagadnienia realizowane w trakcie całego roku szkolnego. W bieżącym 2019/2020 szczególnej refleksji poddane zostaną następujące umiejętności szkolne:
KLASY 1: Pozdrawiam wszystkich pracowników szkoły, mówię – proszę, przepraszam, dziękuję.
KLASY 2: Podnoszę rękę kiedy chcę coś powiedzieć i czekam na pozwolenie nauczyciela.
KLASY 3: Jestem samodzielny.
KLASY 4: Jestem zdyscyplinowany i kontroluję prowadzone działania.
KLASY 5: Obowiązkowość i punktualność
KLASY 6: Współdziałanie w grupie
KLASY 7: Tolerancja
KLASY 8: Empatia
Ponadto w każdym miesiącu roku szkolnego będą realizowane tematy wiodące, odnoszące się bezpośrednio do do wyżej wymienionych wartości i kształtowaniem tak zwanych umiejętności miękkich.
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
Zapraszamy do udziału
w I Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Evviva l’ arte”.
Konkurs skierowany do klas 5-8 szkół podstawowych .
Celem konkursu jest ukazanie piękna literatury okresu Młodej Polski. Pragniemy, aby choć na chwilę - młode pokolenie „zanurzyło się” w twórczość literacką tamtego okresu.
Szkoła nr 50 im. Włodzimierza Tetmajera znajduje się w Krakowie w dzielnicy Bronowice Małe. To miejsce, gdzie odbyło się wesele Lucjana Rydla z Anna Mikołajczykówną. To tu spotykali się wybitni artyści Młodej Polski, którzy czerpali natchnienie z bronowickich krajobrazów. Z tego powodu nasza szkoła chce rozpocząć nową inicjatywę Konkursu Recytatorskiego „Evviva l’ arte”, propagującą poezję Młodej Polski wśród dzieci i młodzieży.
REGULAMIN_KONKURSU_RECYTATORSKIEGO.pdf
KARTA_ZGLOSZENIA_OSWIADCZENIE_PRZETWARZANIE_DANYCH.docx
KARTA_ZGLOSZENIA_OSWIADCZENIE_PRZETWARZANIE_DANYCH.pdf
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie